Bitcoin 20.000 doların altına düşerken kripto satışları hızlanıyor


Londra — Bitcoin fiyatı Cumartesi günü 2020’nin sonundan bu yana ilk kez 20.000 doların altına düştü.resh, kripto para birimlerindeki düşüşün derinleştiğinin işareti.

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, kripto para haber sitesi CoinDesk’e göre, psikolojik olarak önemli eşiğin altına düştü, %9’a kadar düşerek 19.000 doların altına düştü ve bu işaretin etrafında gezindi.

CoinDesk’e göre, bitcoin bu seviyede en son Kasım 2020’de, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 $’a çıkarken oldu. Sektördeki birçok kişi, bunun 20.000 doların altına düşmeyeceğine inanmıştı.

Bitcoin, bu zirveye ulaştığından beri değerinin %70’inden fazlasını kaybetti.

Son haftalarda kayan ve yaygın olarak takip edilen bir başka kripto para birimi olan Ethereum, Cumartesi günü benzer bir düşüş yaşadı.

Finansal piyasalardaki daha geniş türbülansın ortasında kripto para birimi endüstrisindeki son kargaşa işareti. Yatırımcılar daha riskli varlıkları satıyorlar çünkü merkez bankaları artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltiyor.

Kripto para fiyatlarını takip eden bir şirket olan coinmarketcap.com’a göre, kripto para varlıklarının genel piyasa değeri 3 trilyon dolardan 1 trilyon doların altına düştü.

Bir dizi kripto erimesi, para birimlerinden on milyarlarca dolarlık değeri sildi ve serbest dolaşım endüstrisini düzenlemek için acil çağrılara yol açtı. Geçen hafta, dijital varlıkları düzenlemek için ABD Senatosu’nda iki partili yasa çıkarıldı. Kripto endüstrisi de lobicilik çabalarını artırdı – kayıtlara ve röportajlara göre bu yıl ilk kez 20 milyon doları kongre yarışlarına akıttı.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde okulun Blockchain Girişimi’ne liderlik eden finans profesörü Cesare Fracassi, Bitcoin’in psikolojik eşiğin altına düşmesinin önemli olmadığına inanıyor. Bunun yerine, odak noktasının borç verme platformlarından gelen son haberler olması gerektiğini söyledi.

Cryptocurrency kredi platformu Celsius Network, bu ay, 1,7 milyon müşterisine fonlarına ne zaman erişim sağlayacağına dair hiçbir işaret olmadan tüm para çekme ve transferleri duraklattığını söyledi.

Fracassi, “Piyasada çok fazla türbülans var.” Dedi. “Fiyatların düşmesinin nedeni, sektörün aşırı kaldıraçlı olduğuna dair çok fazla endişe olması.”

Kripto para borsası platformu Coinbase Salı günü yaptığı açıklamada, şirketin CEO’su ve kurucu ortağı Brian Armstrong’un suçun bir kısmını yaklaşan bir “kripto kışı”na yüklemesiyle birlikte, işgücünün yaklaşık %18’ini işten çıkardığını duyurdu.

Stablecoin Terra geçen ay patladı ve birkaç saat içinde on milyarlarca dolar değer kaybetti.

Kripto, son düşüşünden önce popüler kültürün çoğuna nüfuz etmişti, birçok Super Bowl reklamı dijital varlıkları ve ünlüleri ve YouTube kişiliklerini rutin olarak sosyal medyada tanıtıyor.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/bitcoin-drops-below-20000-while-crypto-selloff-quickens/

Yorum yapın