Brezilya başkan yardımcısı, Amazon’da öldürülen İngiliz gazetecinin sarhoş pusuda ‘ikincil hasar’ olduğunu söylediBrezilya başkan yardımcısı, Amazon'da öldürülen İngiliz gazetecinin sarhoş pusuda 'ikincil hasar' olduğunu söyledi

Brezilya’nın başkan yardımcısı, İngiliz gazeteci Dom Phillips’in Brezilyalı yerli uzman Bruno Pereira’ya karşı sarhoş bir pusuda “ikincil hasar” olduğunu iddia etti.

Bay Phillips ve Bay Pereira’nın cesetleri geçen hafta Amazon’un uzak bir bölümünde keşfedildi ve en son Amazon’un Kolombiya ve Peru sınırına yakın Javari Vadisi’nde görülen iki adam için yapılan 10 günlük arama sona erdi.

Çiftin yasadışı balıkçılıkla uğraşan erkekler tarafından öldürüldüğü düşünülüyor ve şu ana kadar ölümlerinden üç kişi tutuklandı. İçlerinden biri, Amarildo da Costa Oliveira, yakın zamanda polis tarafından suç mahalline götürüldü.

Cinayetin yeniden inşası sırasında, kardeşi de gözaltına alınan şüpheli, başka bir balıkçı olan Jeferson da Silva Lima’nın Bay Phillips ve Bay Pereira ile yasadışı balıkçılık konusunda tartıştığını ve ardından onları vurduğunu iddia etti.

Beş kişinin de cesetleri saklamalarına yardım ettiğinden şüpheleniliyor.

Kıdemli dış muhabir Dom Phillips

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Brezilyalı başkan yardımcısı Hamilton Mourão, erkeklerin ölümleri hakkında konuşurken, saldırının ana hedefinin Bay Pereira olduğunu söyledi. Yorumlarının polisin cinayet soruşturmasına dayanıp dayanmadığı belirsizliğini koruyor.

Mourão bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada, “Suçun emrini biri verdiyse, bölgedeki bir iş adamı, özellikle Bruno’nun eylemlerinden dolayı incinmiş hissediyor” dedi. “Dom’un değil. Dom bu hikayeye kapıldı. O, ikincil bir hasardı.”

Başkan yardımcısı, “her hafta sonu insanlar en korkakça davranışlarla bıçaklarla, ateşli silahlarla vuruluyor ve öldürülüyor. Ve normalde bu neyin sonucudur? Alkol. Demek orada öyle olmuş olmalı.”

İddiaları patronu Brezilya cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun Bay Phillips ve Bay Pereira’yı “tavsiye edilmeyecek bir maceraya” katılmakla suçlamasının ardından geldi. Aslında Bay Phillips’in yazdığı bir kitap için araştırma gezisindeydiler.

Acımasız cinayetler dünyayı şok etti ve arkadaşları ve aileleri için bir destek patlamasına yol açtı.

Greenpeace İngiltere’nin genel müdürü Pat Venditti, iki kurbana saygılarını sunanlar arasındaydı. Onları, yerli halkların karşı karşıya olduğu tehditlere karşı “bir ışık yakmak gibi hayati bir görevle” meşgul olan “cesur, tutkulu ve kararlı adamlar” olarak nitelendirdi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/dom-phillips-bruno-pereira-amazon-deaths-b2106885.html

Yorum yapın