Brezilya polisi, Dom Phillips ve Bruno Pereira’nın öldürülmesiyle ilgili beş şüpheliyi daha tespit ettiBrezilya polisi, Dom Phillips ve Bruno Pereira'nın öldürülmesiyle ilgili beş şüpheliyi daha tespit etti

Brezilya polisi, İngiliz gazeteci Dom Phillips ve yerli uzman Bruno Pereira’nın öldürülmesiyle bağlantılı olduğu iddia edilen beş kişinin daha kimliğini belirleyerek, üst düzey cinayetlerdeki toplam şüpheli sayısını sekize çıkardı.

Beş yeni şüpheli, katillerin cesetleri ulaşılması zor bir alanda saklamasına yardım etmekle suçlanıyor. Polis gazetecilere, beşinin kimliğinin belirlendiğini ve soruşturma altında olduklarını, ancak henüz tutuklanmadıklarını söyledi.

Phillips ve Pereira’nın insan kalıntılarını bulmak için yaklaşık 10 gün süren zorlu arama çabalarının ardından, cesetleri Amazon ormanının uzak bir bölgesinden kurtarıldıktan sonra sona erdi.

57 yaşındaki Phillips ve 41 yaşındaki Pereira, Brezilya’nın uzak batısındaki Itaquai nehrine yaptıkları dört günlük bir ihbar gezisinin sonunda 5 Haziran’da geri dönmediklerinde kayıp ilan edildiler.

Polisin çifti vurduğunu itiraf ettiğini ve memurları cesetlerin bulunabileceği yere yönlendirdiğini söylediği biri de dahil olmak üzere, ölümlerle ilgili olarak üç kişi zaten tutuklandı.

Müfettiş David Da Rocha, Muhafız yeni şüphelilerin kimliklerinin ve cesetlerin resmi kimliklerinin belirlenmesiyle, davadaki soruşturmanın “yüzde 90 tamamlandı” ve beş kişinin beklenen tutuklamalarının muhtemelen süreçteki son adım olacağını söyledi.

Polis, hepsini cinayetle suçlamayı umuyor ve gözaltındaki iki kardeşin akrabaları olduklarını söyledi.

Federal polis memurları, Atalaia do Nort’ta bir kurtarma görevinin gerçekleştirildiği bölgeye bir tekneye binmek için şüpheli Amarildo da Costa de Oliveira, takma adıyla “Pelado”ya eşlik ediyor

(Getty Im aracılığıyla Agencia Publica/AFP)

Pelado olarak bilinen Amarildo Oliveira ve Dos Santos olarak bilinen kardeşi Oseney de Oliveira, cinayetlere karıştıkları iddiasıyla polis tarafından tutuklandı.

Polise göre, Pelado da Dinha olarak da bilinen Jeferson da Silva Lima adlı üçüncü bir şüpheli, Cumartesi günü Atalaia do Norte şehrinde polis karakoluna girdikten sonra tutuklandı.

Polis tarafından başka hiçbir ayrıntı veya beş yeni zanlının isimleri açıklanmadı.

Polis Cumartesi günü Phillips ve Pereira’nın av mühimmatı ile vurulduğunu doğruladı. İngiliz gazeteci bir kez vurulurken, yerli aktivist üç kez vuruldu.

Şüphelilerin tek başlarına hareket ettiklerini söylediler – cinayetlerin bir suç grubu veya Phillips’in soruşturmalarına kızan çıkarları olan taraflar tarafından emredilmiş olabileceği şüphelerine rağmen, davanın altında bir çizgi çizmeyi amaçladığı anlaşılan bir ifade Amazon’da yasadışı giriş yapmak.

Dom Phillips, Rio de Jenario’da

(AP)

Cesetler, en yakın Atalaia do Norte kasabasından nehir boyunca tekneyle 1 saat 40 dakikalık ve yoğun ormana yürüyerek 3,1 km’lik bir yolculukla ulaşılan Lago do Preguiça olarak bilinen bir bölgede bulundu.

Bay Amarildo, polise göre, memurları cesetlerin gömüldüğü yere götüren şüpheli.

Phillips, Pereira ile birlikte bir kitap araştırması üzerinde çalışıyordu. Amazon Nasıl Kaydedilir.

Ölümler, yasadışı balıkçılık, madencilik, ağaç kesimi ve uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleriyle tehdit edilen Brezilya’nın Yerli topluluklarını savunan veya savunanların karşılaştığı artan tehlikelere dikkat çekti.

Suç grupları, hükümet ajanları ve yerli halk arasında, ikili tarafından öldürülmeden önce belgelenen, uzun bir şiddetli çatışma tarihi olmuştur.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/dom-phillips-pereira-body-five-suspects-b2104824.html

Yorum yapın