Burkini nedir ve neden bazı ülkelerde yasaklanmıştır?


BURKINIS, dini nedenlerle Müslüman kadınlar tarafından popüler bir mayo seçeneğidir.

Bununla birlikte, kıyafet bazı ülkelerde tartışmalı bir şekilde yasaklandı.

Burkiniler tipik olarak Müslüman kadınlar tarafından giyilir

2

Burkiniler tipik olarak Müslüman kadınlar tarafından giyilirKredi: Reuters

Burkiniler nelerdir?

Burkiniler genellikle yaz aylarında Müslüman kadınlar tarafından alçakgönüllülüklerini korumanın ve dini değerlerini korumanın bir yolu olarak giyilir.

Tam boy mayolar olarak bilinirler ve sadece elleri, ayakları ve yüzü gösterirler.

Kültürde kadınlar, akraba olmayan erkeklerden mahremiyete sahip olmak ve tacizden kaçınmaya yardımcı olmak için tüm vücutlarını örter.

Müslümanlar neden ramazanda oruç tutar?
Çin'deki Uygur Müslümanlarına neler oluyor?

Bazı ülkelerde tesettür mayo neden yasak?

Haziran 2022’de Fransa yüksek mahkemesi, halka açık havuzlarda tesettür mayo giyilmesine izin verecek bir teklifi engelledi.

Göre CBS HaberleriBu, birçok kişinin tesettür mayoyu “sürünen İslamlaşmanın sembolü” olarak gördüğü Fransa’da devam eden bir sorun.

Danıştay, “dini talepleri karşılamak için kuralların çok seçici istisnasının… kamu hizmetlerinin düzgün işleyişini ve kullanıcılarına eşit muameleyi etkileme riskleri” olduğuna hükmetti.

Daha önce, Grenoble belediye başkanı Eric Piolle, yüzme havuzu kurallarını her tür mayoyu kapsayıcı hale getirmek için değiştirmişti.

CBS’ye göre Piolle, “Tek istediğimiz kadın ve erkeklerin istedikleri gibi giyinebilmeleri” dedi.

Ancak mahkeme, “Grenoble şehrinin ilan ettiği amacın aksine, havuz kurallarında yapılan değişikliğin sadece ‘burkini’ giyilmesine izin vermeyi amaçladığına” karar verdi.

CBS, Fransız devlet havuzlarında tesettür mayoların dini gerekçelerle değil, hijyen nedeniyle yasaklandığını belirtiyor.

Burkini kim icat etti?

Burkini ilk olarak 2004 yılında Lübnanlı göçmen Aheda Zanetti tarafından icat edildi.

Zanetti, Müslüman kızların spor yapmaları için hijood’u da icat eden, Müslüman kadınlar için Lübnan doğumlu Avustralyalı bir moda tasarımcısı olarak biliniyor.

Aheda Zanetti (L) burkini tasarladı

2

Aheda Zanetti (L) burkini tasarladıKredi: Reuters

2016 yılında anlattı POLİTİKO Fransa’nın tartışmalı tesettür mayo yasağının Müslümanlara karşı “sadece nefret” olduğunu.

Medya kuruluşuna “Avustralyalılar aslında bunun harika bir fikir olduğunu düşündüler” dedi.

“Burkini Müslüman kadınlar ve kızlar için harikalar yarattı. Aktif olmak için güven yarattı. Şimdi Fransızlar bunun kendi değerleri olmadığını söylüyor. O zaman Fransız değerlerinin ne olduğunu anlamıyorum. Birini bikini giymeye zorlamak Fransız değerleri midir?

Devam etti: “Ben yarattım [burkinis] Müslüman çocukların yüzme derslerini ve spor aktivitelerini kaçırmalarını engellemek.

Uçucu rapçi hala boşanmayı geciktirdiği için Kim ve Kanye yargılanmaya başladı
Gabby Petito davasında mahkemede cevaplanabilecek 7 kritik gizem

“Umarım Fransa başbakanı ve belediye başkanları, topluluğa zarar vermek, sahili bazı insanlardan alıp onları cezalandırmak yerine toplulukları nasıl birleştireceklerini, sorunları nasıl çözeceklerini bulmaları gerektiğini anlarlar. Bu sadece nefret.”

Şu anda, Fransa’nın son kararı hakkında yorum yapmadı.

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/18969054/what-are-burkinis-banned/

Yorum yapın