Çin, artan ekonomik endişeler arasında BRICS toplantısına ev sahipliği yaptıÇin, artan ekonomik endişeler arasında BRICS toplantısına ev sahipliği yaptı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Perşembe günü, küresel ekonomik görünüme ilişkin artan endişeler ve Pekin ile Yeni Delhi arasında büyüyen siyasi bölünmenin ortasında, topluca “BRICS” olarak bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika liderleriyle sanal bir zirveye ev sahipliği yapıyor.

Müzakereler için herhangi bir gündem belirtilmemiş olsa da, Ukrayna’nın arka planda yoğun bir şekilde yer alması muhtemeldir. Çin, Moskova’ya getirilen yaptırımları eleştirirken Rusya’nın işgalini kınamayı reddetti. Hindistan, büyük miktarda Rus petrolünü büyük bir indirimle satın aldı ve Güney Afrika, Rusya’nın eylemlerini kınayan Birleşmiş Milletler oylamasında çekimser kaldı.

Xi’nin yanı sıra Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun iki günlük tartışmalara katılması planlanıyor.

Çin, ekonomik ve siyasi ayak izini genişletirken ABD liderliğindeki liberal demokratik dünya düzenine karşı koymak için bir ittifak vizyonunu ilerletmek için BRICS toplantılarını kullanmaya çalıştı.

Bu, birkaç somut sonuç üretti, ancak Xi, Hong Kong’daki sivil hakları çökerterek ve ordusunu güçlendirerek Kamboçya gibi ülkelere büyük yatırımlar yaparak alternatif – ve esas olarak otoriter – bir küresel yönetişim modu fikrine bağlı kalmaya devam ediyor. Güney Çin Denizi ve Tayvan’ı zorla ilhak etme tehditleri.

Xi, Çarşamba günü BRICS Ekonomi Zirvesi’ne hitaben yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki çatışmanın “insanlık için alarm sesi verdiğini” ve müttefiki Rusya’yı desteklerken resmi tarafsızlık konumunu sürdürdüğünü söyledi.

Xi, yaptırımların uygulanmasının bir “bumerang” ve “iki ucu keskin bir kılıç” olarak hareket edebileceğini ve küresel toplumun küresel ekonomik eğilimleri ve finansal akışları “siyasallaştırmak, mekanikleştirmek ve silahlandırmaktan” zarar göreceğini söyledi.

Xi, “Ekonomik küreselleşme, üretici güçlerin gelişimi için nesnel bir gereklilik ve karşı konulmaz bir tarihsel eğilimdir” dedi.

Kaydedilen bir videoda Bolsonaro, herhangi bir ülkeden bahsetmedi ve “mevcut uluslararası bağlam, ticaret ve yatırım akışlarına yönelik riskler nedeniyle enerji tedarik zincirlerinin ve yatırımın istikrarına yönelik bir endişe kaynağı” dedi.

“Brezilya’nın bu zorluklara yanıtı kendini kapatmak değil. Aksine ekonomik bütünleşmemizi derinleştirmeye çalıştık” dedi.

BRICS kolektifi, ülkelerin gelecekteki küresel ekonomik büyümenin potansiyel motoru olarak görüldüğü 2009 yılında kuruldu.

O zamandan beri, Güney Afrika ve Brezilya ekonomilerinin krize battığını, Çin’in büyümesinin keskin bir şekilde düştüğünü ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ve Batı’nın dayattığı ekonomik yaptırımları cezalandırmasına karıştığını gördü.

Bu arada Çin ve Hindistan, tartışmalı sınırları ve Yeni Delhi’nin ABD, Japonya ve Avustralya ile “Dörtlü” olarak bilinen savunma ortaklığı konusunda anlaşmazlık yaşadı. Sınır boyunca çatışmalar, 2020’de her iki tarafta da kayıplara yol açan büyük bir soğukluğa neden oldu.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/xi-jinping-ap-russia-china-brics-b2107441.html

Yorum yapın