Çin’in başkentindeki çocuklar şimdi bir parka gitmek için negatif COVID testi göstermeli


Pekin — Dünyanın çoğu normale benzeyen bir şeye geri dönmeye çalışırken, Çin’in sözde “dinamik sıfır-COVID” politikası kapsamında uygulanan acımasız koronavirüs kontrol önlemleri, yalnızca günlük yaşamın her alanına daha geniş bir şekilde yayılıyor gibi görünüyor. Şimdi, Pekin’de dışarıda oynamak isteyen çocuklar bile virüssüz olduklarını kanıtlamak zorunda.

Bir internette yayınlanan duyuru Salı günü Pekin’in halka açık parklarını işleten hükümet kurumu, üç yaşından büyük çocukların oyun alanlarını kullanmak için bundan böyle son 72 saat içinde negatif PCR testi sonuçları vermesi gerektiğini söyledi. Yetişkinler uzun zamandır parkları kullanmak için benzer gereksinimlerle başa çıkmak zorunda kaldılar, ancak özellikle Pekin’deki anaokulları Nisan ayının sonundan bu yana kapatılırken, yeni kısıtlama birçok ebeveyn için bir baş ağrısı olacak.

Virüs Salgını Çin
3 Haziran 2022’de Pekin’deki halka açık bir parkta çocuklar arabaya biniyor. Çin’in başkenti COVID-19 salgını azaldıkça parkları, alışveriş merkezlerini ve diğer yerleri yeniden açtı, ancak yerel yetkililer tarafından 21 Haziran’da yayınlanan bir fermana göre çocuklar yaşlanıyor 3 yaş ve üstü, tıpkı ebeveynleri gibi Pekin’deki halka açık parklara girmek için yakın zamanda negatif bir COVID testi sonucu göstermelidir.

Mark Schiefelbein/AP


Çin anakarasının Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerinde düzenli COVID testleri günlük yaşamın bir parçası haline geldi. “72 saatlik negatif test sonucu” sadece parklara girmek için değil, sinemalardan süpermarketlere ve ofis binalarına kadar her türlü kapalı, ortak alanı kullanmak için gereklidir. Hiç kimse yeni bir test yapmadan işe bile gidemez.

Ulusal olarak tanınan COVID test sonuçları, güvenlik yetkililerine gösterilmek üzere resmi bir akıllı telefon uygulamasında saklanır. Yaşlı vatandaşlar ve modern akıllı telefonlara erişimi olmayan diğer kişiler, geçerli bir ulusal kimlik kartı göstermeli ve ardından parklara veya hemen hemen başka herhangi bir şeye girmeden önce ek doğrulama önlemleri almalıdır.

Küresel finansal hizmetler grubu Nomura, Çin’deki 814 milyon insanın – tüm ABD nüfusunun iki katından fazlasının – sadece günlük yaşamlarını sürdürmek için düzenli olarak test edilmesi gerektiğini tahmin ediyor.


Çin’in “sıfır-COVID” politikası ve katı karantinalar ekonomiyi yavaşlatıyor

03:47

Salgınlar ortaya çıkar çıkmaz vakaları belirlemek ve izole etmek için sık, yerel toplu test kampanyaları başlatıldı, ancak hükümet şimdi bu taktiğin sürdürülebilirliği ile boğuşuyor.

Ulusal sağlık sigortası fonu düzenleyicisi, yerel yönetimlerden, başka amaçlar için ayrılması gereken parayı harcamak yerine, kendi “normalleştirilmiş kitle taramalarını” finanse etmelerini istedi.

Virüs Salgını Çin
Sakinler, 14 Haziran 2022 Salı, Pekin’deki Chaoyang bölgesinde toplu COVID-19 testi sırasında temizleniyor. Yetkililer, bir gece kulübüyle bağlantılı yüzlerce koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından Chaoyang bölgesinde sakinler için üç günlük bir toplu test daha emretti. .

Andy Wong / AP


Şu anda Çin’in şehirlerini süsleyen binlerce mobil test sitesiyle birlikte, toplu test yaklaşımının çevresel etkisi konusunda da artan endişeler var.

“Rutin olarak üretilen tıbbi atık miktarı [is] New York Üniversitesi Şanghay’da çevre uzmanı olan Li Yifei, yakın zamanda Fransa’nın AFP haber ajansına verdiği demeçte, insanlık tarihinde pratikte görülmemiş bir ölçekte” dedi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/china-covid-children-beijing-test-required-for-parks-zero-covid-policy/

Yorum yapın