Daha önce yayınlanmamış fotoğraflar Trump ve ailesini 6 Ocak’ta Oval Ofis’te gösteriyorDaha önce yayınlanmamış fotoğraflar Trump ve ailesini 6 Ocak'ta Oval Ofis'te gösteriyor

6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na yapılan saldırıyı araştıran Beyaz Saray’ın seçkin komitesine sunulan daha önce yayınlanmamış fotoğraflar, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın o gün Oval Ofis’te çocukları ve yardımcılarıyla birlikte olduğunu gösteriyor.

Görüntüler, Bay Trump ve Donald Trump Jr, Eric Trump ve Ivanka Trump ile Beyaz Saray’daki yönetimin baş yardımcıları ve üyelerini, eski cumhurbaşkanının temelsiz bir şekilde iddia ettiği 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylamak için toplanan Kongre’nin ortak oturumunda gösteriyor. dolandırıcı ve çalıntı olarak. Bay Trump’ın da telefonda fotoğrafı var.

O gün Kongre salonlarında Trump yanlısı bir mafya tarafından saldırıya yol açan ve onu çevreleyen olayları araştıran bir komite, 16 Haziran’da, Bay Trump’a yakın kişilerin defalarca kendisine sonuçları tersine çevirme girişimlerinin yasadışı olduğunu ancak bastırıldığını söylediğine dair kanıtlar duydu. Başkan yardımcısı Mike Pence’e bunu yapması için baskı yapmak için sahte bir teklifte bulundu.

Komite ifadesine göre, avukat John Eastman ayrıca, Bay Pence’e Joe Biden’ın kazandığı seçim oylarını tek taraflı olarak reddetmesi için baskı yapma planını zorlamasına rağmen af ​​istedi.

Komiteye sağlanan yazılı ifadede, Bay Pence’in o zamanki avukatı Greg Jacob, Bay Trump’a saldırıdan iki gün önce bir Oval Ofis toplantısında girişimlerinin yasa dışı olduğu konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Toplantıda, Bay Eastman’ın Bay Trump’a planının, Kongre’nin seçimleri onaylama prosedürlerini düzenleyen 1887 tarihli Seçim Sayımı Yasasını ihlal ettiğini söylediği bildirildi.

6 Ocak’ta Bay Trump, Twitter’da, Bay Pence’in seçimin sonucuna Kongre’nin ortak oturumu sırasında karar verebileceği teorisini dalgalandıran bir not yayınladı.

Ivanka Trump, babasını telefonda Bay Trump’ın “pısırık” ve “çok zayıf” olarak adlandırdığı Bay Pence’e kulak misafiri olduğunu söyledi.

(EPA)

(REUTERS)

(REUTERS)

Bir kalabalığın Capitol arazisini ihlal ettiği haberini takiben, Bay Trump – bildirildiğine göre aramadan sonra – daha sonra başkan yardımcısının sonuçları tersine çevirmek için “cesareti olmadığını”, isyancıları kızdırdı ve onları “Mike Pence’i asın” sloganlarına yönlendirdi. ” salonlardan geçerken.

Bay Jacob, Bay Trump’ın saldırılarına rağmen başkan yardımcısının caydırılmadığını söyledi.

Jacob, “Odaya geri döndüğünde, onun çelik gibi, kararlı ve acımasız olduğunu söyleyebilirim” dedi.

İsyan sırasında Bay Jacob’ın Bay Eastman’a “boğalarınız sayesinde***, şimdi kuşatma altındayız” diyen bir e-posta gönderdiği bildirildi.

Bay Eastman’ın cevaben yazdığı iddiaya göre, “kuşatma, sizin ve patronunuzun bunun kamuya açık bir şekilde yayınlanmasına izin vermek için gerekli olanı yapmadığınız için, Amerikan halkının neler olduğunu kendisi görebilsin” diye yazdı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-oval-office-jan-6-capitol-riot-b2103117.html

Yorum yapın