Danimarka’da 17 milyon vizonun öldürülmesi hükümetin geleceğini belirsizliğe soktu


  • Alys Davies
  • BBC News muhabiri

Jyllinge'de bir vizon

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Ülkenin kuzeyindeki çiftliklerde, bazı vizonlarda mutasyona uğramış virüslerin görülmesi üzerine milyonlarca hayvan öldürülmüştü.

Danimarka’da Covid pandemisi sırasında milyonlarca vizonun öldürülmesi, bu kararı nedeniyle eleştirilen Başbakan Mette Frederiksen’in geleceğini belirsizliğe soktu.

Ülkenin kuzeyindeki bazı çiftliklerde vizonlarda Covid varyantlarının görülmesi üzerine, hükümet hastalığın yayılmasını engellemek için 4 Kasım 2020’de 17 milyon hayvanın öldürülmesine karar vermişti.

Danimarka’daki tüm çiftlik vizonu nüfusunu yok eden bu kararın yasal zeminin olmadığının ortaya çıkması, kamuoyunda büyük öfke yaratmış ve Tarım Bakanı Mogens Jensen iki hafta sonra istifa etmişti.

Televizyonlarda öldürülen hayvanların gömüldüğü dev çukurların görüntüleri ve gözü yaşlı çiftlik sahipleriyle yapılan röportajlar tepkileri daha da artırmış; nihayetinde meclis kararıyla bir komisyon oluşturulmuştu.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62009497?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın