Demokratlar, Google’ı arama sonuçlarında kürtaj hastalarını ‘sahte kliniklere’ yönlendirmeyi bırakmaya çağırıyorDemokratlar, Google'ı arama sonuçlarında kürtaj hastalarını 'sahte kliniklere' yönlendirmeyi bırakmaya çağırıyor

Kongre üyeleri, Google’ı, kullanıcıları kürtaj istemekten caydırmayı amaçlayan “sahte” kürtaj kliniklerine ve “kriz gebelik merkezleri” olarak adlandırılan tıbbi olmayan tesislere yönlendiren platformdaki yanıltıcı arama sonuçlarını ve reklamları engellemeye çağırdı.

20 milletvekilinden mektup Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre, Google Haritalar sonuçlarının yüzde 37’si ve platformdaki arama sonuçlarının yüzde 11’i, kürtajı yasaklamaya çalışan eyaletlerde “yakınımdaki kürtaj kliniği” gibi istemler için kullanıcıları kürtaj karşıtı kliniklere yönlendiriyor .

Mektupta, bu sonuçların başındaki Google reklamlarının yüzde 28’inin kürtaj karşıtı kliniklere yönelik olduğu belirtiliyor. Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nden gelen raporları yansıtıyor.

Milletvekilleri 17 Haziran’daki mektuplarında, “Kadınları yanlış bilgi ticareti yapan ve kapsamlı sağlık hizmetleri sunmayan sahte kliniklere yönlendirmek kadın sağlığı için tehlikelidir ve Google’ın arama sonuçlarının bütünlüğünü baltalamaktadır.”

Milletvekilleri, “Google, ‘kürtaj kliniği’ veya ‘kürtaj hapı’ arayan kullanıcılar için arama sonuçlarında kürtaj karşıtı sahte klinikler veya kriz gebelik merkezleri göstermemelidir” dedi.

ABD Senatörü Mark Warner ve ABD Temsilcisi Elissa Slotkin’e Senatörler Amy Klobuchar, Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Richard Blumenthal, Dianne Feinstein, Chris Van Hollen, John Hickenlooper, Alex Padilla, Kirsten Gillibrand, Ed Markey, Michael Bennet ve Tina Smith katılıyor. Demokratik ABD Temsilcileri Don Beyer, Suzanne Bonamici, Jason Crow, Carolyn Maloney, Katie Porter, Jan Schakowsky ve Jackie Speier de mektubu imzaladı.

Bay Pichai’yi sonuçlarda kürtaj karşıtı merkezleri sınırlamak, uygun olduğunda sorumluluk reddi beyanları eklemek ve şirketin “sağlık hizmetleriyle ilgili doğru arama sonuçları” sağlama girişimleri hakkında bilgi almak için bir şirket planıyla yanıt vermeye çağırdılar.

ABD Yüksek Mahkemesi’nden bir Mississippi yasasını içeren yaklaşmakta olan bir kararın, anayasada onaylanan 50 yaşındaki kürtaj bakımı korumalarını devirmesi bekleniyor. Karaca v Wade ve kararla yeniden onaylandı. Planlı Ebeveynlik vs Casey.

Beyaz Saray ve Kongre üyeleri, teknoloji şirketlerini, kürtaj karşıtı aktivistler ve kolluk kuvvetleri tarafından kürtajın yasa dışı olmasının beklendiği eyaletlerdeki sağlayıcıları kovuşturmak için edinilebilecek uygulamalardan hassas sağlık verilerini ve konum bilgilerini korumayı veya satmayı durdurmaya çağırıyor. .

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, kürtaj bakımını suç sayan devletlerin, hastaların kendilerine veya doktorlarına karşı kullanılabilecek dönem izleme uygulamaları ve kürtaj klinikleri için arama motoru sonuçları da dahil olmak üzere kişisel verilerini mahkemeye celp edebileceğinden korktuğunu söyledi.

Başkan yardımcısı, mahremiyetin korunmasına yönelik tehditler hakkında hukuk uzmanlarıyla yaptığı toplantıda, “adet takip uygulamalarını kullanan kadınların, belirli yerleri veya belirli yardımı bulmak için bir arama motoru kullananların… ve bu aramaların ne kadar savunmasız olduğundan korktuğunu söyledi. Hangi amaçla olursa olsun bunu araştırmakla ilgilenebilecek hükümet güçleri bir yana, tarihlerini takip etmeye çalışan kötü aktörler için olacaktır.”

Birkaç Kongre üyesi tarafından önerilen yasa, akıllı telefonlarda toplanan mahrem verilerin – daha geniş anlamda konum verileri de dahil olmak üzere – onları toplayan şirketlerin ve bunları satın almak isteyen şirketlerin eline geçmesini engelleyecektir.

California Kongre Üyesi Sara Jacobs’tan bir yasa tasarısı kesinlikle cinsel sağlık verilerini sınırla şirketlerin toplayabileceği, elinde tutabileceği ve ifşa edebileceği, Senatör Elizabeth Warren’ın kapsamlı bir teklifi ise veri komisyoncularını yasakla konum ve sağlık verilerini satmaktan veya aktarmaktan.

Geçen ay, Senatör Warren ve 13 senatörden oluşan bir grup, iki veri komisyoncusunu kürtaj kliniklerine seyahat eden insanlardan telefon tabanlı konum verilerini toplayıp satmakla eleştirdi.

Bir grup Demokrat senatör de geçen ay Bay Pichai’ye yazdı şirketten “müşteri konum verilerini gereksiz yere toplamayı ve saklamayı durdurmasını, bu bilgilerin sağcı savcılar tarafından kürtaj yaptıran kişileri belirlemek için kullanılmasını engellemesini” talep etmek.

Google’ın bir sözcüsü yönlendirildi Bağımsız‘ın bir önceki ifadeye yorum yapma talebi.

Google, bu ayın başlarında, “Ürünlerimiz genelinde, özellikle kritik sağlık konularında yüksek kaliteli bilgileri kolayca erişilebilir hale getirmek için çalışıyoruz” dedi. “Google’da kürtaj hizmetleri hakkında bilgi arayan kişilere reklam vermek isteyen herhangi bir kuruluş, sertifikalı olmalı ve kürtaj yapıp yapmadığını açıkça belirten reklam açıklamalarını göstermelidir. İnsanların aradıklarını bulmalarına veya aradıklarının mevcut olmayabileceğini anlamalarına yardımcı olmak için her zaman sonuçlarımızı iyileştirmenin yollarını arıyoruz.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/democrats-google-abortion-search-clinics-b2103883.html

Yorum yapın