Denizci arkadaşı, 3. Amerikalı’nın kayıp olduğu bildirilirken Ukrayna’da yakalanmasından korkulan ABD gazileri hakkında görüş paylaşıyor


ABD hükümeti, şimdi üç Amerikalının katıldığına dair raporları araştırdığını söyledi. Ukrayna‘in Rus işgaline karşı verdiği savaş, savaş alanında kaybolmuştur. Bu hafta, Doğu Ukrayna’da Rus veya Rus yanlısı güçler tarafından alıkonulduğu bildirilen iki ABD askeri gazisinin akıbetiyle ilgili korkular arttı ve şu anda ülkede üçüncü bir Amerikalı veterinerin kayıp olduğu söyleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı henüz haberleri doğrulamadı. Andy Tai Ngoc Huynh, 27 ve Alexander DruekeUkrayna’nın kendisini savunmasına yardımcı olmak için Alabama’daki evlerini terk eden 39 yaşındaki Rus güçleri tarafından yakalandı. Ancak Perşembe günü Rus sosyal medyasında gözaltındaki adamları gösteren doğrulanmamış bir fotoğraf ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü, Huynh ve Drueke’ye ek olarak, üçüncü bir adamın da kayıp olduğuna dair raporları araştırdığını doğruladı. Bir aile dostuna göre, 20 yıllık ABD ordusu gazisi emekli Deniz Yüzbaşısı Grady Kurpasi, Kherson bölgesinde hafif silahlarla ateş açtıktan sonra sessiz kaldı.

grady-kurpasi-usmc.jpg
Artık emekli olan ABD Deniz Piyadeleri Yüzbaşı Grady Kurpasi, ABD Deniz Piyadeleri web sitesindeki bir dosya fotoğrafında görülüyor. Bir aile dostu 16 Haziran 2022’de CBS News’e, Kurpasi’nin Ukrayna kuvvetleriyle birlikte savaş sırasında hafif silahlarla ateş açtığından beri kendisinden haber alınamadığını söyledi.

USMC


ABD hükümeti, Rusya ile olan savaşına yardım etmesi için Ukrayna’ya asker göndermeyi reddetmiş ve Amerikalıları defalarca ülkeye gitmemeleri konusunda uyarmış olsa da, ABD vatandaşları savaş alanındaki birçok yabancı savaşçı arasında yer alıyor ve birçoğu gazi.

CBS News, Huynh ve Drueke’yi tanıdığını ve kaybolmadan önce Ukrayna’da onlarla birlikte hizmet ettiğini söyleyen başka bir eski ABD Denizcisi ile konuştu.

“Oraya giderek ve Ukrayna hükümetine hizmet ederek, bize çok az koruma sağlanacağını veya hiç korunmayacağını ve ABD hükümetinin bize yardım etmek için güçsüz olacağını biliyorduk” dedi. tanımlandı.

Ancak yine de Rusya’nın işgalini başlatmasının hemen ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin yardım talebine yanıt vermek zorunda hissettiler.

“Hayatımda ilk kez, sadece dünyadaki diğer hükümetlere değil, aynı zamanda dünya vatandaşlarına da yardım için halka haykıran bir devlet başkanımız vardı” dedi. “Neyi ve neden istediğinin doğası göz önüne alındığında, aramayı cevaplamamak benim için zordu.”

us-gazileri-pows-ukrayna-drueke-huynh.jpg
ABD askeri gazileri Andy Tai Ngoc Huynh ve Alexander Drueke, savaş alanında Ukrayna ordusuna hizmet etmek için Alabama’daki evlerini terk etti. Haziran 2022’de Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar sırasında Rus güçleri tarafından ele geçirildikleri bildirildi.

Kıdemli, kendisi ve Drueke’nin yalnızca savaş alanı deneyimine sahip olmadıklarını, diğer birliklerin eğitimi konusunda da deneyim sahibi olduklarını ve özellikle bunun Ukrayna’da çok büyük bir değer olacağını bildiklerini söyledi. Huynh ile birlikte son kararlarını vermeden önce arkadaşlarına ve ailesine danıştıklarını ve seçimin Huynh için daha yeni nişanlandığı için muhtemelen daha da zor olduğunu, ancak sonunda hepsinin yardımlarının gerekli olduğuna karar verdiklerini söyledi. .

Üç adam, Vladimir Putin’in işgali devam ederken Paskalya’dan hemen sonra ülke içinde bir araya geldi. Ukrayna güçlerini eğitmeye odaklanma niyetlerinin, şiddetli bir savaşın gerçekleri ve Ukrayna’nın asker sayısındaki önemli dezavantajı tarafından yeniden şekillendirileceğini anlamaları çok uzun sürmedi.

“Bize söylendi, bilirsiniz: ‘Kalabilirsin, ama kalacaksan, dövüşçü olacaksın.’ Ve böylece bir karar verdik ve kalmaya karar verdik” dedi.

Kıdemli, “Kendimi kandırılmış hissetmedim” diye ekledi. “O zamanlar Rusya ateş ediyordu, bilirsiniz, ülkenin tüm uzunluğu boyunca kritik hedeflere uzun menzilli saldırılar ve hassas saldırılar… Yani, bilirsiniz, o ülkenin herhangi bir yerinde, patlamayla ölüm olasılığını bilirsiniz. , şarapnel veya gökten düşen şeyler bir olasılıktı.”


ABD, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık ek silah ve yardım gönderiyor

06:23

Kendisinin ve Drueke’nin benzer durumları evde bıraktıklarını söyledi: “İkimiz de bekar adamlarız, evli değiliz, çocuğumuz yok, ikimizin de köpekleri vardı, ironik bir şekilde, biz yokken her ikisine de annelerimiz bakıyorlardı.”

Kendisi ve Drueke ABD ordusunun farklı şubelerinde görev yaparken, ikisinin de gerekli eğitim ve savaş alanı deneyimine sahip olduklarını ve aynı zamanda “zorbalara karşı bir hoşnutsuzluk” paylaştıklarını söyledi.

“Ukrayna’nın yapmaya çalıştığı şeyin arkasında ikimiz de çok ateşli bir inancımız vardı” dedi. “Alex ve ben bunun hakkında konuştuk… Putin’in burada başarılı olmasına izin verilirse, bu onun başka ülkeleri ele geçirmesinin başlamasına yol açabilir.”

“Sonunda, Andy ile konuşurken benzer duygular ortaya çıktı. [Putin] Durdurulmadı, eğer bu kontrolsüz gitmesine izin verilirse veya kimse onu durdurmazsa veya Ukrayna başarısız olursa, onu ne durduracak?” ABD gazisi CBS News’e verdiği demeçte.


Mikhail Baryshnikov: Putin “insanları hiç umursamıyor”

00:40

Drueke ve Huynh dedi Daha sonra, doğu Ukrayna’daki cephe muharebesine gönderilen farklı bir birime transfer edilirken, o bir destek biriminde kaldı. CBS News’e konuşan kıdemli kişi şimdi Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü. Sadece birliklerinin Perşembe sabahı erken saatlerde yakalandığını bildirdi.

CBS News’e verdiği demeçte, “Bu sabah 1:00’de öğrendim ve o zamandan beri ayaktayım” dedi.

Moskova’nın onların yakalandıklarından habersiz olduğunu iddia etmesine rağmen, adamların Rus gözaltında olduğuna ikna olduğunu söyledi.

Drueke ve Huynh’ın Rus veya Rus yanlısı güçler tarafından yakalanması onaylanırsa, CBS News’e konuşan ABD Deniz Kuvvetleri, Rusya’nın ABD ile görüşmelerde kullanması için “temelde müzakere fişleri olacaklarından” korktuğunu söyledi.

Rusya Ukrayna
İki İngiliz vatandaşı Aiden Aslin, sol ve Shaun Pinner, sağ ve Faslı Saaudun Brahim, merkez, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen ve kendi kendini Donetsk Halk Cumhuriyeti ilan eden topraklarında, Donetsk’teki bir mahkeme salonunda parmaklıklar ardında oturuyorlar. Doğu Ukrayna, 9 Haziran 2022.

AP


Ama yakalanan iki İngiliz ve bir Faslı adam olmasına rağmen Donetsk mahkemesi tarafından idama mahkum edildidoğu Ukrayna, geçen hafta o toprakları kontrol eden Rus yanlısı güçler tarafından, Amerikalıların eve döneceğine inanıyor.

ABD Deniz emektarı CBS News’e verdiği demeçte, “Rusya’nın onları öldürmesi için çok yüksek bir değer olduğuna inanıyorum.” “Bu iyi çünkü muhtemelen hayatlarını devam ettirecekler. Bu kötü çünkü, bilirsiniz, onları eve götürmek için ne tür bir ticaret gelirse gelsin, ne Ukrayna ne de Amerika Birleşik Devletleri için iyi olacak.”Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-andy-huynh-alexander-drueke-grady-kurpasi-us-troops-usmc-russia-war/

Yorum yapın