Diego Maradona’nın sağlık personeli cinayet davasıyla karşı karşıya


Arjantinli bir yargıç Çarşamba günü, futbol yıldızı Diego Maradona’nın bakımıyla ilgilenen sekiz sağlık personelinin cezai ihmal nedeniyle kamuya açık bir dava ile karşı karşıya kalacağına karar verdi.

Yargıç, cinayetten yargılanacak olanlar arasında beyin cerrahı Leopoldo Luque ve psikiyatrist Agustina Cosachov’un da yer aldığına karar verdi. Duruşmanın 2023’ün sonuna veya 2024’ün başına kadar başlaması beklenmiyor.

Sanıklar, Maradona’nın ölümüne yol açan ameliyattan iyileşirken ona gereken özeni göstermemekle suçlanıyorlar.

Maradona, 25 Kasım 2020’de Buenos Aires dışındaki bir evde beynindeki kan pıhtısı nedeniyle geçirdiği ameliyattan iyileşirken kalp-solunum durması nedeniyle 60 yaşında öldü.

Savcılar Nisan ayında Yargıç Orlando Diaz’ın soruşturmaya tabi tutulanları kamuya açık yargılamaya tabi tutmasını talep etmişti.

Maradona’nın otopsisi, doğal sebeplerden öldüğünü söyledi, ancak Arjantin yargısı, Maradona’nın ailesinin baskısı üzerine davayı araştırmaya başladı. Bir sağlık kurulu, 1986 Dünya Kupası kazananıyla ilgilenen personelin performansının yetersiz olduğunu söyledi.Kaynak : https://www.cbc.ca/sports/soccer/soccer-maradona-medical-personnel-to-face-homicide-trial-1.6498519?cmp=rss

Yorum yapın