Dmitry Muratov: Rus gazetecinin Nobel ödülünün satışı, 100 milyon dolarlık şaşırtıcı bir artış sağladı ve gelir Ukrayna’ya gittiDmitry Muratov: Rus gazetecinin Nobel ödülünün satışı, 100 milyon dolarlık şaşırtıcı bir artış sağladı ve gelir Ukrayna'ya gitti

Rus gazeteci Dmitry Muratov, Rusya’nın sebep olmadığı savaş nedeniyle yerlerinden edilen Ukraynalı çocuklara yardım etmek için 103,5 milyon dolar (84,11 milyon sterlin) rekor fiyata Nobel Barış Ödülü’nü açık artırmayla sattı.

60 yaşındaki yazı işleri müdürü Muratov, Novaya Gazetesi Gazetesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sert bir şekilde eleştiren gazeteci, zor koşullar altında basın özgürlüğü için mücadele ettikleri için Filipinli gazeteci Maria Ressa ile birlikte geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Satışı New York’ta gerçekleştiren Heritage Auctions, Pazartesi günkü müzayede işlemlerinin Unicef’in Ukrayna’daki yerinden edilmiş çocuklara yönelik insani yardım çağrısına doğru gideceğini söyledi.

Müzayede evine göre, kazanan teklif vekaleten yapıldı ve sahibinin kimliği açıklanmadı. Bununla birlikte, 103,5 milyon dolarlık satış, alıcının denizaşırı ülkelerden geldiğine dair bir ipucu olarak görülen tam olarak 100 milyon İsviçre frangı anlamına geliyor.

Muratov, Dünya Mülteciler Günü’nde sona eren yaklaşık 3 haftalık müzayedede teklif verdikten sonra, “Muazzam bir dayanışma olacağını umuyordum, ancak bunun bu kadar büyük bir miktar olmasını beklemiyordum.” dedi.

Müzayedenin Muratov’un fikri olduğu bildirildi ve o zaten 500.000 $ (406.000 £) nakit ödülü hayır kurumuna bağışlayacağını açıklamıştı.

İhale sona erdikten dakikalar sonra, Unicef ​​müzayede evine fonları zaten aldığını bildirdi.

Dmitry Muratov’un 2021 Nobel Barış Ödülü madalyası

(REUTERS)

İhale 1 Haziran’da telefon ve internet üzerinden başladı. Pazartesi sabahı en yüksek teklif sadece 550.000 dolardı (447.000 £), ardından teklifler hızla bir milyon doların üzerine tırmanmaya başladı.

Miras Müzayedeleri baş strateji sorumlusu Joshua Benesh, “Buna inanamıyorum. Çok şaşırdım. Şahsen, şaşkına döndüm. Afalladım. Orada ne olduğunu gerçekten bilmiyorum” dedi.

Muratov’un Nobel müzayedesi, önceki en yüksek satış olan 4,76 milyon dolar (3,87 milyon sterlin) 2014’te, biyolog James Watson’ın 1962 Nobel’i tıp için ödenen bir rakamla, Nobel madalyalarının satışı için önceki rekorları paramparça etti.

Bay Benesh, “Son birkaç gün içinde Dimitry’nin hikayesinden, Dimitry’nin cömert davranışından etkilenen ve dünya çapındaki izleyicilerin bu gece dinlediği inanılmaz bir ilgi dalgası olduğunu biliyorduk” dedi.

Muratov’un madalyasındaki 175 gramlık 23 ayar altının eritildiğinde yaklaşık 10.000 $ (8.100 £) değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Muratov’un Novaya Gazetesi Gazete, Kremlin’in Ukrayna’daki savaşı yayınladığı yönündeki uyarılarının ardından Mart ayında Rusya’daki operasyonlarını askıya almak zorunda kalmıştı. Nisan ayında Rusya Devlet Başkanı’nı ve gazetesinin savaş haberlerini eleştirdiği için trende kırmızı yağlı boya ve asetonla saldırıya uğradı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russia-dmitry-muratov-nobel-medal-ukraine-b2105655.html

Yorum yapın