Doğu Ukrayna’da ışıkları açık tutmak tehlikeli bir iştir


BAKHMUT, Ukrayna — Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar Birkaç santim ileride, Rus saldırıları tüm kasaba ve şehirlere elektrik, su ve gaz veriyor – ve parçalanmış iletim hatlarını ve boruları onarmak için gönderilen kamu hizmetleri ekipleri kendilerini bombardımanın ortasında buluyor.

Yetkililer, ekiplerin bazen sadece çatışmalar nedeniyle geri çekilmek zorunda kalacakları bir yere geldiğini söylüyor. Bazı köylere ulaşmak imkansız.

Rus kuvvetlerinin Donbas’ın Donetsk bölgesinde taarruzunu sürdürmesi nedeniyle son zamanlarda artan bombardımana maruz kalan Bakhmut kasabasında su sistemleri mühendisi olan Sergii Marokhin, “Tehlikeli çünkü üstümüzde ıslık sesleri duyabiliyoruz” dedi. , Ukrayna’nın doğu sanayi merkezi.

Bir gün önce bombardıman, yakındaki bir köyde ve Bakhmut’ta o ve ekibinin o sabah tamir ettiği su borularına zarar vermişti. Düzeltilmesi gereken bir kanalizasyon borusu vardı ve yakındaki diğer köylerde su hatlarında hasar oluştu.

Sakin günlerde bile, yapılması gereken düzenli bakım çalışmaları var.

“Savaş sırasında insanlar hala işe gidiyor,” dedi omuz silkerek.

Bazı yerlerde, insanlar tuğla ve taşlardan yapılmış derme çatma açık hava fırınlarına ve sobalarına güvenmek zorunda kaldılar.

Bakhmut askeri yönetiminin başkan yardımcısı Oleksandr Marchenko Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bugün itibariyle şehrin yarısı susuz. Şehrin diğer yarısı sondaj kuyularından su alıyor.” dedi. Kuzeydeki bir barajın havaya uçtuğunu ve Bakhmut’tan geçen kanalı kuruttuğunu söyledi.

Şehrin yedek bir su kaynağı var, ancak arızalı elektrik hatları suyun pompalanmasını bozdu. Mühendisler, eğer güvenliyse hasarı onarmayı umuyorlardı.

Marchenko, “Ne yazık ki şehir her gün bombalanıyor” dedi. Sanki iddiasını kanıtlamak istercesine, havan topları başının üzerinde ıslık çalarak onu korunmak için çimenli bir nehir kıyısına daldırdı.

Havan topu, şehrin kuzey kesiminde büyük bir gürültüyle indi ve siyah duman bulutları oluşturdu.

“Gaz yok, elektrik yok, su yok!” O ve Bakhmut’un kıyısındaki birkaç kişi, odun ateşi ve tuğlalar üzerinde dengelenmiş metal bir plakadan oluşan derme çatma bir açık hava ocağında yemek pişirmeye hazırlanırken Viktor Paramonov’u gürledi. “Hiç birşey yok.”

Yakınlardaki bir inşaat malzemeleri fabrikası, birkaç gün önce düzenlenen bombalı saldırıda yıkılmıştı. Mayıs ayının ortalarında, yanındaki apartman çarptı ve bir kısmı çöktü.

Daha kuzeyde, Sloviansk’ta, doğuda çatışmalar nedeniyle yüksek gerilim hatlarının kesilmesi nedeniyle elektrik kesildikten sonra belediye binasında bir jeneratör dönüyordu. Su kaynağı da kesildi.

Sloviansk’ın askeri idaresi başkanı Vadym Lyakh, “Tamir ekiplerinin tehlikeli olan muharebe operasyon alanlarına gitmesi gerekiyor” dedi.

Şehir yetkilileri, savaş öncesi 100.000’den 30.000’e kadar olan Slovenyalı sakinlere rezervuarlardan su sağladığını söyledi. Diğerleri ortak su pompaları kullandı.

Yakın zamanda gerçekleşen bir roket saldırısından şarapnel parçalarıyla delinmiş bir dizi apartmanın arkasında, sakinler sokaktaki eski bir sarı pompadan kova ve plastik şişeleri doldurdu.

Yaşlı bir adam, pompanın çalışması çok fazla güç gerektiriyor, diye homurdandı. Dışarıda yemek pişirmek için küçük bir metal sobayı bir araya getirirken, bazı kadınların bir erkeğin gelip kolu çalıştırmasını beklemesi gerektiğini söyledi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/eastern-ukraine-keeping-lights-on/

Yorum yapın