DSÖ, maymun çiçek hastalığını küresel bir sağlık acil durumu ilan etmeyi düşünüyor


Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği salgınının küresel bir acil durum ilan edilmesini garanti edip etmediğini değerlendirmek için Perşembe günü acil durum komitesini topladı.

Ancak bazı uzmanlar, DSÖ’nün ancak hastalık Batı’ya sıçradıktan sonra harekete geçme kararının, koronavirüs pandemisi sırasında zengin ve fakir ülkeler arasında ortaya çıkan grotesk eşitsizlikleri güçlendirebileceğini söylüyor.

Maymun çiçek hastalığını küresel bir acil durum olarak ilan etmek, BM sağlık kuruluşunun salgını “olağanüstü bir olay” olarak gördüğü ve hastalığın daha fazla sınıra yayılma riski altında olduğu ve muhtemelen küresel bir müdahale gerektireceği anlamına gelir. Ayrıca maymun çiçeğine COVID-19 pandemisi ile aynı ayrımı ve çocuk felcini ortadan kaldırmak için devam eden çabayı verecektir.

DSÖ, acil durum komitesi tarafından alınan kararları Cuma gününden önce açıklamayı beklemediğini söyledi.

Pek çok bilim insanı, en son vakaları kaydeden gelişmiş ülkeler zaten onu kapatmak için hızla hareket ettiğinden, böyle bir beyanın salgını frenlemeye yardımcı olacağından şüphe duyuyor.

Geçen hafta, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çoğu Avrupa’da olmak üzere 40’tan fazla ülkede tanımlanan son maymun çiçeği salgınını “olağandışı ve endişe verici” olarak nitelendirdi. Monkeypox, hastalığın bir versiyonunun enfekte olan insanların yüzde 10’unu öldürdüğü Orta ve Batı Afrika’da on yıllardır insanları hasta ediyor.

Hastalığın Avrupa’da ve başka yerlerde görülen versiyonunun genellikle ölüm oranı yüzde birden azdır ve şu ana kadar Afrika’nın ötesinde herhangi bir ölüm bildirilmemiştir.

Nijeryalı bir virolog olan Oyewale Tomori, “WHO, maymun çiçeği yayılması konusunda gerçekten endişeli olsaydı, 2017’de Nijerya’da yeniden ortaya çıktığında acil durum komitesini yıllar önce toplayabilirdi ve kimse neden birdenbire yüzlerce vakamız olduğunu bilmiyordu” dedi. çeşitli DSÖ danışma gruplarında.

“DSÖ’nün uzmanlarını yalnızca hastalık beyaz ülkelerde ortaya çıktığında araması biraz ilginç.”

Geçen aya kadar, maymun çiçeği Afrika’nın ötesinde büyük salgınlara neden olmamıştı. Bilim adamları virüste daha bulaşıcı olduğunu gösteren herhangi bir mutasyon bulamadılar ve DSÖ’nün önde gelen danışmanlarından biri geçen ay Avrupa’daki vaka artışının İspanya ve Belçika’daki iki övgüde gey ve biseksüel erkekler arasındaki cinsel aktiviteye bağlı olduğunu söyledi. .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bugüne kadar, virüsün tipik olarak görülmediği 42 ülkede 3.300’den fazla maymun çiçeği vakasını doğruladı. Vakaların yüzde 80’inden fazlası Avrupa’da. Bu arada Afrika, bu yıl 62 ölüm de dahil olmak üzere 1.400’den fazla vaka gördü.

Uzman soruları ‘çifte standart’

Dış İlişkiler Konseyi’nde küresel sağlık alanında kıdemli bir araştırmacı olan David Fidler, DSÖ’nün Afrika’nın ötesine yayılmasının ortasında maymun çiçeğine yeni keşfettiği dikkatin, COVID-19 sırasında görülen zengin ve fakir ülkeler arasındaki ayrımı istemeden daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

Fidler, “DSÖ’nün alarmı yalnızca maymun çiçeği zengin ülkelere yayıldığında, ancak yoksul ülkelere çifte standart gibi göründüğünde yükseltmesinin meşru nedenleri olabilir.” Dedi. Küresel toplumun hala dünyadaki yoksulların koronavirüse karşı aşılanmasını sağlamak için mücadele ettiğini ve sıtma ve HIV gibi rekabet eden öncelikler göz önüne alındığında Afrikalıların maymun çiçeği aşıları isteyip istemediğinin bile belirsiz olduğunu söyledi.

Fidler, “Afrika hükümetleri özellikle aşı talep etmedikçe, onları göndermek biraz patronluk taslayabilir çünkü maymun çiçeğinin ihraç edilmesini durdurmak Batı’nın çıkarınadır” dedi.

DSÖ ayrıca, dozların Afrika’nın ötesinde en büyük maymun çiçeği salgınına sahip olan İngiltere gibi zengin ülkelere gittiğini görebilen ve son zamanlarda aşı kullanımını genişleten, etkilenen ülkelere yardımcı olmak için bir aşı paylaşım mekanizması oluşturmayı önerdi.

Bugüne kadar, Avrupa’daki vakaların büyük çoğunluğu gey veya biseksüel erkeklerde veya erkeklerle seks yapan diğer erkeklerde görüldü, ancak bilim adamları, enfekte bir kişiyle yakın temasta bulunan veya kıyafetleri veya çarşafları enfeksiyon riski altında olan herkesi uyarıyor. , cinsel yönelimleri ne olursa olsun. Maymun çiçeği olan kişiler genellikle ateş, vücut ağrıları ve kızarıklık gibi semptomlar yaşarlar; çoğu tıbbi bakım olmadan haftalar içinde iyileşir.

DSÖ, maymun çiçek hastalığını küresel bir sağlık acil durumu ilan etmeyi düşünüyor
Bu renkli transmisyon elektron mikrografında bir maymun çiçeği virüsü parçacığı görülüyor. (Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı/Bilim Fotoğraf Kütüphanesi)

DSÖ, maymun çiçeğinin küresel bir acil durum olduğunu ilan etse bile, bunun ne gibi bir etkisi olabileceği belirsizdir.

Ocak 2020’de DSÖ, COVID-19’u uluslararası bir acil durum ilan etti. Ancak, diğer birçok yetkilinin bunu yapmasından haftalar sonra, örgütün bunu bir pandemi olarak nitelendirdiği Mart ayına kadar çok az ülke bunu fark etti. DSÖ daha sonra, bazı uzmanların daha hızlı bir maymun çiçeği yanıtına yol açabileceğini söylediği pandemi boyunca yaptığı çok sayıda yanlış adımdan dolayı çarptı.

Küresel Kalkınma Merkezi başkan yardımcısı Amanda Glassman, “COVID’den sonra DSÖ, maymun çiçek hastalığını acil durum ilan eden son kişi olmak istemiyor” dedi. “Bu, COVID benzeri bir acil durum düzeyine yükselmeyebilir, ancak yine de ele alınması gereken bir halk sağlığı acil durumudur.”

Güney Afrika’daki KwaZulu-Natal Üniversitesi’nde epidemiyolog ve rektör yardımcısı olan Salim Abdool Karim, DSÖ ve diğerlerinin maymun çiçek hastalığını Afrika’da ve başka yerlerde durdurmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi, ancak küresel bir acil durum ilanının yardımcı olacağına ikna olmadı.

Abdool Karim, “Afrika’nın bu fakir, çaresiz kıta olduğu gibi yanlış bir fikir var, aslında salgın hastalıklarla nasıl başa çıkacağımızı biliyoruz” dedi. Salgını durdurmanın nihayetinde gözetim, hastaları izole etme ve halk eğitimi gibi şeylere bağlı olduğunu söyledi.

Maymun hastalığını durdurmak için Avrupa’da aşılara ihtiyaçları olabilir ama biz burada çok basit önlemlerle onu kontrol altına alabildik” dedi.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/health/monkeypox-who-health-emergency-1.6499054?cmp=rss

Yorum yapın