Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine tepki gösteren sağlık çalışanları iş bıraktı: “Elimde silah yok. Önlüğüm var sadece… Bırakın bizi!”


  • Fundanur Öztürk
  • BBC Türkçe, Ankara

Eylem

Hekimlerin daralan özlük hakları, sağlıkta şiddet, sağlık hizmetinin “ticarileşmesi” ve hekim göçü… Bunlar Türkiye genelinde iki gün greve çıkacağını duyuran binlerce sağlık çalışanının gündemindeki sorunlardan yalnızca birkaçı.

Konya’da Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında öldürülmesinin ardından sağlık meslek örgütleri, bugün ve yarın Türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Sağlık çalışanları, iki gün sürecek eylemin Anayasa uyarınca demokratik hak kullanımı niteliğinde olduğunu ve uluslararası sözleşmelerde de karşılık bulduğunu belirtiyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) grev öncesinde yaptığı açıklamada, sağlık hizmeti sunulan tüm birimlerde acil tanı ve tedavi endikasyonu olan hastaların bakımının aksatılmayacağını duyurdu.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-62086220?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın