Emmanuel Taché de la Pagerie: Fransız milletvekili, İmparatoriçe Joséphine’in ailesinin adını aldığı iddiasıyla dava açtıEmmanuel Taché de la Pagerie: Fransız milletvekili, İmparatoriçe Joséphine'in ailesinin adını aldığı iddiasıyla dava açtı

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in Ulusal Ralli partisinden yeni seçilen bir milletvekili, Fransa’nın aristokrat ailelerinden birinin soyadını kendi soyadına eklediği için ateş altında.

47 yaşındaki Emmanuel Taché de la Pagerie, Tascher de la Pagerie ailesinin soyundan gelen üç kadın tarafından isimlerini kullandıkları için dava ediliyor.

Raporlara göre, en eski aristokrat ailelerden birinin torunları, soyadlarının politikacıların eylemleriyle lekelenmesinden endişe duyuyor.

Pazar günü, resmi kimliğinin yetkililer tarafından doğrulandığı ve onaylandığı Ulusal Meclis’e seçilecek düzinelerce Ulusal Ralli Milletvekilinden biri oldu.

Paris’in banliyösü Montreuil’de doğan Emmanuel Taché, yaklaşık 30 yıl önce pasaportuna “de la Pagerie” kelimesini ekledi.

“De La Pagerie 30 yıldır pasaportumda. Valiliğe ilan edilmiş ortak bir isimdir. Ben yeni seçildim ve bu tür konularla kaybedecek vaktim yok” dedi. Le Monde gazete.

Bay Taché de la Pagerie’nin avukatı Alexandre Varaut’a göre, “sanat ve iletişim sektörlerinde bir takma ad veya tercih edilen ad kullanılması tamamen normaldir”.

AFP haber ajansının aktardığına göre, “Tek kısıtlama, bunu çocuklarınıza geçirememenizdir” dedi.

Tascher de la Pagerie ailesinin erkek soyu 1993’te sona erdi ve üç kadın, milletvekili seçilir seçilmez milletvekiline dava açtı.

Aristokrat ailenin torunları arasında en ünlüsü, 1796’da Napoléon Bonaparte ile evli olan İmparatoriçe Joséphine de Beauharnais idi.

Üç kadın için soyadı koruma davası açan Frédéric Pichon, Fransız gazetesine “Hiçbir medeni durum belgesinin Bay Taché’nin adına bu ilaveyi talep etmesine izin vermediğini” söyledi.

“Kişisel kullanım için olduğu sürece sorun değildi ama her yerde broşürler, posterler, yazılar vardı. Bu amalgam, bariz bir kafa karışıklığı riskine yol açar ve aile için önyargıyı tetikler” diye ekledi Bay Pichon.

Aristokrat ailenin varisleri, 1993 yılında ölen babalarının son arzularından birinin adını korumak olduğunu iddia ettiler.

Tascher de la Pagerie ailesi, milletvekilinin adını kullanmaya devam etmesi halinde sembolik olarak 1 € tazminat ve günlük 500 € (430 £) para cezası talep ediyor.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/french-mp-sued-aristocratic-family-nam-b2107584.html

Yorum yapın