Erdoğan: İsveç 73 teröristi bize gönderecek, şu anda üç – dört tane gönderdiler


Erdoğan

Kaynak, Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de düzenlenen ve dün sona eren NATO zirvesi dönüşünde, uçağındaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine onay verilmesini de içeren mutabakat muhtırasıyla ilgili Erdoğan, “Bu ülkelerin bilhassa terörle mücadele alanında meşru taleplerimize yönelik bağlayıcı taahhütlerde bulunmaları, somut ve net adımlar atmaları gerektiğini kendilerine ifade ettik. Genel Sekreter’in kolaylaştırıcılığında gerçekleştirdiğimiz dörtlü zirve akabinde imzalanan muhtırayla tüm bu hususları kayıt altına aldık.” dedi.

“Ayrıca Finlandiya ve İsveç’le imzaladığımız üçlü muhtıradaki terörizm ve dayanışma hususları tüm müttefikler için yol gösterici olacaktır.” diyen Erdoğan, “Bundan sonra PKK ve FETÖ mensupları için terör propagandası yapmak, ülkemize ve vatandaşlarımıza saldırmak, insanları tehdit etmek, ortalığı yakıp yıkmak çok daha zorlaşacaktır.” ifadelerini kullandı:

“Elbette verilen sözler önemlidir ama bizim için asıl olan uygulamalardır. Terörle mücadelesinde defalarca arkasından hançerlenmiş bir ülke olarak ihtiyatlı davranıyoruz. Bundan sonraki süreçte ülkemize verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğini yakından takip edeceğiz.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-62007034?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın