Eski isyancı Gustavo Petro, Kolombiya’nın bir sonraki cumhurbaşkanı olmak için ikinci seçimleri kazandı


Eski isyancı Gustavo Petro Pazar günü bir siyasi yabancı milyoner üzerinde ikinci tur seçimleri kıl payı kazandı ve ülkenin ilk solcu başkanı olarak Kolombiya için yeni bir siyaset çağını başlattı.

Seçim yetkilileri tarafından açıklanan sonuçlara göre, üçüncü kez cumhurbaşkanlığını kazanmak için bir senatör olan Petro, oyların %50,47’sini alırken, emlak kralı Rodolfo Hernández %47,27’yi aldı ve neredeyse tüm oylar sayıldı.

Petro’nun zaferi, silahlı çatışmayla bağlantılı olduğu algısı nedeniyle solu uzun süredir marjinalleştiren bir ülke için başkanlık siyasetinde köklü bir değişikliğin altını çizdi. Petro’nun kendisi bir zamanlar şu anda dağılmış olan M-19 hareketiyle bir asiydi ve gruba katılımı nedeniyle hapse atıldıktan sonra af aldı.

Petro, “Bugün insanlar için bir kutlama günü. Bırakın ilk popüler zaferi kutlasınlar” dedi. “Bugün Anavatan’ın kalbini dolduran sevinçle bu kadar çok ıstırap dindirilsin.”

Başkent Bogota’daki karargahında, ekranda “Gracias Colombia” veya “Teşekkürler Kolombiya” yazan bir mesaj vardı.

KOLOMBİYA-SEÇİM-RUNOFF-PETRO
Yeni seçilen Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro (C), 19 Haziran 2022’de ikinci tur seçimleri kazanmasının ardından, 19 Haziran 2022’de Bogota’daki Movistar Arena’da eşi Veronica Alcocer ve koşu arkadaşı Francia Marquez’in yanında kutlama yapıyor.

DANIEL MUNOZ/AFP Getty Images aracılığıyla


Giden muhafazakar Başkan Iván Duque, sonuçların açıklanmasından kısa bir süre sonra Petro’yu tebrik etti ve Hernández yenilgisini çabucak kabul etti.

Hernández sosyal medyadaki bir videoda, “Kurumlarımızın sağlam olmasını istiyorsak, sonucu olması gerektiği gibi kabul ediyorum.” Dedi. “Bu kararın herkes için faydalı olmasını içtenlikle umuyorum.”

Oylama, artan eşitsizlik, enflasyon ve şiddete ilişkin yaygın hoşnutsuzluğun ortasında gerçekleşti – bu faktörler, geçen ay seçimin ilk turunda seçmenlerin uzun süredir devam eden merkezci ve sağ eğilimli politikacılara sırtlarını dönmelerine ve Latin Amerika’nın üçüncü en kalabalık üçüncü bölgesinden iki yabancı seçmelerine neden oldu. ulus.

Petro’nun gösterisi, seçmenlerin değişim arzusuyla körüklenen Latin Amerika’daki son sol siyasi zaferdi. Şili, Peru ve Honduras 2021’de solcu başkanları seçti ve Brezilya’da bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimleri için yapılan anketlerde eski Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva önde gidiyor.

International Crisis Group şirketinde Kolombiya için kıdemli analist olan Elizabeth Dickinson, “Bunun gösterdiğini düşündüğüm şey, sola yönelik korku, nefret ve damgalama stratejisinin artık seçmen kazanmak için bir politika olarak işlemediğidir” dedi.

Ancak sonuçlar, solcu bir hükümete en yakın referansı sorunlu komşu Venezuela olan bazı seçmenler için hemen endişelenmek için bir nedendi.

Hernández destekçisi Karin Ardila García, “Bay Gustavo Petro’nun hükümet planında söylenenlere uymasını, bu ülkeyi bizim çok ihtiyacımız olan büyüklüğe götürmesini ve yolsuzluğa son vermesini umuyoruz” dedi. kuzey-orta şehir Bucaramanga. “Komünizme, sosyalizme, bizi Kolombiya’da öldürmeye devam ettikleri bir savaşa götürmemesi. … (H)e bizi başka bir Venezuela, Küba, Arjantin, Şili’ye götürmez.”

39 milyon seçmenin yaklaşık 21,6 milyonu Pazar günü sandık başına gitti. Çekimserlik 1990’dan bu yana her cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 40’ın üzerinde.

KOLOMBİYA-SEÇİM-RUNOFF-PETRO-DESTEKÇİLERİ
Kolombiyalı solcu cumhurbaşkanı adayı Gustavo Petro’nun destekçileri, 19 Haziran 2022’de Kolombiya’nın Cali kentinde yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin ardından kutlama yapıyor. milyoner işadamı Rodolfo Hernandez’e karşı seçim başarısı.

Getty Images aracılığıyla PAOLA MAFLA/AFP


62 yaşındaki Petro, birkaç gün sürecek resmi bir sayımın ardından resmi olarak kazanan ilan edilecek. Tarihsel olarak, ön sonuçlar nihai sonuçlarla çakıştı.

Birkaç devlet başkanı Pazar günü Petro’yu tebrik etti. Şiddetli bir eleştirmen, Kolombiya siyasetinde merkezi bir figür olmaya devam eden eski Başkan Álvaro Uribe de öyle.

İkinci tur öncesi anketler, her ikisi de eski belediye başkanı olan Petro ve Hernández’in 29 Mayıs’taki ilk seçimlerde diğer dört adayı geride bırakmalarından bu yana sıkı bir yarış içinde olduklarını gösteriyordu. İkisi de doğrudan kazanmak için yeterli oyu alamadı ve ikinci tura kaldı.

Petro ilk turda oyların %40’ını, Hernández ise %28’ini kazandı, ancak Hernández sözde Petrista karşıtı seçmenleri çekmeye başlayınca fark hızla daraldı.

Petro, iddialı emeklilik, vergi, sağlık ve tarım reformları ve Kolombiya’nın uyuşturucu kartelleri ve diğer silahlı gruplarla savaşma biçiminde değişiklikler önerdi. Ancak reformları gerçekleştirmenin anahtarı olan Kongre’de çoğunluğa sahip olmadığı için sözlerini yerine getirmekte zorlanacak.

Latin Amerika düşünce kuruluşu Washington Ofisi’nde Kolombiya uzmanı olan Adam Isacson, “Onu destekleyen insanların umutları çok yüksek ve işleri hemen harekete geçiremediğinde muhtemelen çok çabuk hayal kırıklığına uğrayacaklar” dedi. .

Isacson, “Bence bazı şeyleri kabul ettirmek için bazı anlaşmalar yapması ve birçok programından vazgeçmesi gereken bir durum bulabilirsin ya da tüm ülke kilitlenebilir.”

Parasını emlaktan kazanan Hernández, herhangi bir büyük siyasi partiye bağlı değil ve ittifakları reddetti. Çoğunlukla TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında yürütülen katı kampanyası, kendi kendini finanse ediyordu ve çoğunlukla, yoksulluk ve sosyal programlarda kullanılabilecek devlet kaynaklarının kaybından sorumlu tuttuğu yolsuzlukla mücadeleye dayanıyordu.

Anketler, Kolombiyalıların çoğunun ülkenin yanlış yöne gittiğine inandığını ve yeniden seçilmeye uygun olmayan Duque’yi onaylamadığını söylüyor. Salgın, ülkenin yoksullukla mücadele çabalarını en az on yıl geciktirdi. Resmi rakamlar, Kolombiyalıların %39’unun geçen yıl ayda 89 doların altında bir gelirle yaşadığını gösteriyor.

Oy vermeyi bekleyen 26 yaşındaki inşaat mühendisi Nataly Amezquita, siyasetin her zamanki gibi reddedilmesinin “halkın her zaman olduğu gibi aynı insanlardan bıktığının bir yansıması” dedi. “Daha büyük bir sosyal değişim yaratmalıyız. Ülkedeki birçok insan en iyi durumda değil.”

Ama iki yabancı aday bile onu üşüttü. Boş oy kullanacağını söyledi: “İki adayı da sevmiyorum… İkisi de bana iyi bir insan gibi görünmüyor.”Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/gustavo-petro-colombia-presidential-election-rodolfo-hernandez/

Yorum yapın