Florida meningokok hastalığı eşcinsel ve biseksüel erkeklerde ‘ABD tarihinin en kötü’ salgını, en az 6 kişiyi öldürdüFlorida meningokok hastalığı eşcinsel ve biseksüel erkeklerde 'ABD tarihinin en kötü' salgını, en az 6 kişiyi öldürdü

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Florida’da “ABD tarihinde gey ve biseksüel erkekler arasındaki en kötü meningokok hastalığı salgınlarından biri” nedeniyle altı kişi öldü.

Ajans Çarşamba günü salgını duyurdu.

Salgın aniden yayıldı ve yalnızca 24 vakadan kaynaklanan altı ölümle özellikle ölümcül.

CDC, salgını araştırmak için Florida Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalıştığını söyledi.

“Kovid-19’u gördüğümüz gibi her yerde görmüyorsunuz. Birbirine yakın olan insanlardan görüyorsunuz, bu nedenle burada bir cep ve orada bir cep göreceksiniz ve şu anda ceplerimiz var. Florida, Seminole County’deki EMS tıbbi direktörü Dr Todd Husty, “dedi. WESH.

Hastalığa tüm vücuda yayılabilen bir bakteri neden olur. Ciddi vakalar ölümcül olabilir ve bir taşıyıcıyı birkaç gün içinde öldürür.

“Meningokokal menenjitin yaygın semptomları arasında ani ateş, baş ağrısı ve boyun tutulması bulunur. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma, ışığa karşı artan hassasiyet ve kafa karışıklığını içerebilir” diyor CDC, meningokok hastalığı danışma sayfasında. “Çocuklar ve bebekler, hareketsizlik, sinirlilik, kusma veya zayıf refleksler gibi farklı belirti ve semptomlar gösterebilir.”

Orange County, eyaletteki 44 vakanın 13’ünün orada bildirildiği salgının merkezi gibi görünüyor. Bu Florida’daki diğer ilçelerin vakalarının üç katı.

Yurt odalarındaki yakın yaşam koşulları nedeniyle kolej topluluklarında geçmiş vakalar patlak verdi.

Husty, “Yakın temasla bulaşmak zorunda. Mutlaka cinsel temas değil, yakın temas, bilirsiniz, öpüşmek, birbirlerinin içkilerini yudumlamak, bu tür şeyler,” dedi Dr Husty, “Çünkü birbirlerine yakın yaşıyorlar ve ne zaman yurtta bir kişiye vurursa, diğerlerini vurması kolaydır”

Sağlık yetkilileri, sakinlere meningokok aşısı yaptırmalarını ve hastalıktan etkilenen bir topluluktalarsa paylaşma alışkanlıklarının farkında olmalarını tavsiye etti.

Dr Husty, “Şu anda diğer insanlarla yakınlığı nasıl paylaştığınıza dikkat edin, özellikle içecekler, herhangi bir şey, aynı sıvıları paylaşabilirsiniz” dedi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/florida-meningococcal-disease-outbreak-b2108148.html

Yorum yapın