Fransa’daki üst mahkeme, şehrin halka açık havuzlarda tesettür mayolara izin verme teklifini engelledi


muslimwomanburkiniistock.jpg
Müslüman bir kadın, tarihsiz bir dosya fotoğrafında tesettür mayoyla havuz başında oturuyor.

iStockphoto


Paris – Fransa’nın en yüksek idari mahkemesi Salı günü Grenoble kentindeki belediye havuzlarında “tesettür mayo”ya izin verilmesine yönelik bir teklifi engelledi ve Fransa’nın İslam konusundaki yoğun tartışmasını yeniden canlandıran bir harekete karşı hükümetin meydan okumasını onayladı. Bazı Müslüman kadınların yüzerken vücutlarını ve saçlarını örtmek için kullandıkları hepsi bir arada mayo, eleştirmenlerin onu sürünen İslamlaşmanın bir sembolü olarak gördüğü Fransa’da tartışmalı bir konu.

Danıştay Salı günü “dini talepleri karşılamak için kuralların çok seçici istisnası… kamu hizmetlerinin düzgün işleyişini ve kullanıcılarına eşit muameleyi etkileme riskleri” konusunda karar verdi.

Mahkemenin kararı, ulusal hükümetin konseyin kararına itiraz etmesi üzerine Mayıs ayında alınan bir alt mahkeme kararını destekledi. Yeşiller partisi belediye başkanı Eric Piolle liderliğindeki Grenoble, Mayıs ayında yüzme havuzu kurallarını her türlü mayoya izin verecek ve kadınların üstsüz yıkanmasına izin verecek şekilde değiştirmişti.

Daha önce, yalnızca kadınlar için geleneksel yüzme kostümleri ve erkekler için mayolara izin veriliyordu.

Piolle, “Tek istediğimiz kadın ve erkeklerin istedikleri gibi giyinebilmeleri” dedi.

Ama yargıçlar aynı fikirde değildi.

Salı günü, “Grenoble şehrinin ilan ettiği amacın aksine, havuz kurallarındaki değişikliğin sadece ‘burkini’ giyilmesine izin vermeyi amaçladığına” karar verdiler.

FRANSA-SOSYAL-DİN-ISI
“Alliance Citoyenne” derneği üyeleri, 30 Haziran 2019’da derneğin “aile havuzu gezisi” çağrısında bulunmasının ardından Fransa’nın Grenoble kentindeki Jean Bron belediyesinin yüzme havuzunun önünde toplandı. Önde güvenlik görevlileri ve Zabıta görevlileri nöbet tuttu. Tüm vücudu saran tesettür mayoların kullanılmasının ardından havuzda bir sıra yükseldi.

JEAN-PIERRE CLATOT/AFP/Getty


Grenoble’daki belediye meclisi Salı akşamı yaptığı açıklamada, mahkemenin sahip olmadığı görüşleri konseye atfetmesine üzülürken mahkeme kararını not aldığını söyledi.

Uygulamaya çalıştığı değişikliklerin, tüm kullanıcıların kamu hizmetlerine eşit erişimine izin vermekle ilgili olduğunu savundu.

İçişleri Bakanı Gerard Darmanin kararı memnuniyetle karşıladı ve Twitter’da kararı “bölücülüğe karşı yasanın, laikliğin ve bunun ötesinde, tüm cumhuriyetin zaferi” olarak nitelendirdi.

Fransa’nın İslam’a yönelik tutumu, Pazar günü yapılan ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un mecliste mutlak çoğunluğu reddeden sonuçsuz parlamento seçimlerinin ardından siyasi bir savaş alanı olmaya devam edecek.

Seçmenler, göçmenlik ve İslam karşıtı Ulusal Miting’de eşi benzeri görülmemiş 89 sandalye kazandı.

Daha ana akım Cumhuriyetçi muhafazakar parti, Macron’un bir yönetim anlaşmasına varması veya duruma göre yasaları geçirmesi için tek olası ortak olarak görülüyor.

Cumhuriyetçi milletvekili Eric Ciotti Salı günü Twitter’da burkini’nin “kanunlarca açıkça yasaklanması” çağrısında bulundu.

Fransa'nın Marsilya kentinde bir plajda Müslüman bir kadın, yalnızca yüzünü, ellerini ve ayaklarını açıkta bırakan bir mayo olan burkini giyiyor, 17 Ağustos 2016.
Fransa’nın Marsilya kentinde bir plajda Müslüman bir kadın, yalnızca yüzünü, ellerini ve ayaklarını açıkta bırakan bir mayo olan burkini giyiyor, 17 Ağustos 2016.

Reuters


Fransa’nın güneyindeki birkaç yerel belediye başkanının 2016 yazında Akdeniz sahillerinde tesettür mayoyu yasaklama girişimleri, mayo etrafında ilk sırayı başlattı. bu kısıtlamalar sonunda bozuldu — ayrıca Danıştay tarafından — ayrımcı olduğu için.

Ancak İnsan Hakları Birliği’nden (LDH) Patrice Spinosi, Salı günkü kararın önceki karara şüphe uyandırmadığını söyledi.

“Bu karar yalnızca Grenoble’daki özel durumla ilgilidir ve genelleştirilmemelidir” dedi. LDH, Grenoble’ın mayo konusundaki kural değişikliğini desteklemişti.

Fransız devlet havuzlarında tesettür mayolar dini gerekçelerle değil, hijyen nedenleriyle yasaklanmıştır. Yüzücüler, banyo yaparken dinlerini gizlemek için herhangi bir yasal yükümlülük altında değildir.

Grenoble, kurallarını değiştiren ilk Fransız şehri değil.

Kuzeybatı Rennes şehri, tesettür mayo ve diğer mayo türlerine izin vermek için havuz kodunu 2019’da sessizce güncelledi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/france-burkini-ban-upheld-grenoble-religious-reasons-public-pools/

Yorum yapın