FT yazarı Rachman: ‘Erdoğan rahatsız edici bir müttefik ama Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak stratejik bir felaket olur’


Recep Tayyip Erdoğan

Kaynak, Getty Images

İngiliz Financial Times gazetesinde yer alan bir yorumda, Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki tavrının Türkiye’nin gelecekteki krizler konusunda nasıl davranacağına ilişkin soru işaretleri doğurduğu öne sürülerek “Erdoğan rahatsız edici bir müttefik. Ama Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması stratejik bir felaket olur” denildi.

Gazetenin yazarlarından Gideon Rachman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına rağmen Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın hapiste olduğuna dikkat çekerek “İttifak, demokrasi ve insan hakları temelleri üzerine kurulduğunu söylüyor. Fakat uydurma suçlamalarla muhalifleri hapse atmak Putin’in yaptığı türden bir şey. İki liderin yakın bir ilişkisi var” dedi.

Yazıda şöyle deniliyor:

“Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç üzerinden NATO’ya şantaj yapma konusundaki istekliliği Türkiye’nin gelecekteki krizler konusunda nasıl davranabileceğine ilişkin soru işaretleri doğuruyor. Bu durumda NATO, Türkiye’siz daha iyi olmaz mı? Kesinlikle hayır. Bu hukuken mümkün olsa da, stratejik bir felaket olur.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-62050606?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın