GİMDES Sertifikası önemli mi?

Sayfamızdaki kişisel bakım, kozmetik ürünlerimiz GİMDES sertifikalıdır. GİMDES Türkiye’de gıda ve kimyasal alanda sertifikalama konusunda en hassas en titiz dernektir.

Endüstriyel üretim süreçlerinin başlamadığı zamanlarla bahçeden en doğal haliyle beslenen insanlar ve doğal yağlarla bakımlarını yapan insanlar olarak, neyin sağlıklı beyin sağlıksız helal neyin haram olduğuna kolaylıkla karar verebiliyorduk. Ancak gelişen gıda endüstrisiyle birlikte, teknolojik gıdalarla birlikte hayatımıza gıda katkı maddeleri de girdi. İçeriğini tam anlamıyla bilemediğimiz gıdalar, kişisel bakım ürünleri pazarda sunulmaya başladı. Ketçap, mayonez, sucuk, jelinin, deodorant, şampuan, kremler vb. Bu durum bizleri 2 farklı soruyla karşı karşıya bıraktı.

1.Yediklerimiz Kullandıklarımız Helal Mi?
\
2. Yediklerimiz Kullandıklarımız Sağlıklı Mı?

İşte GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve derneğe bağlanmış İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.

GİMDES helal gıda, helal kozmetik, helal sağlık ürünleri ve daha fazla alanda sertifikalandırma ve araştırmalar yapmaktadır.2005 yılından bu yana faaliyet gösteren GİMDES , öncelikle toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapmıştır. Online ve offline bültenler yayınlamış ve Helal Gıda sempozyumları düzenlemiştir.

GİMDES yaklaşık 50 ülkenin Helal Sertifika kurumunu bir araya getiren WHC (World Halal Council)’in 2008 de üyesi olmuştur. Sonrasında Helal Marketler oluşturmak için kurulmuş WHF (World Halal Foundation) ve Avrupa’da uluslararası akreditasyonu olan kuruluşlarının oluşturduğu AHC-EURO kurumunun kurucu üyesi olmuştur.

GİMDES 2009 yılında akreditasyon alarak Helal Sertifikası verme açılımını yapmıştır. Şu ana kadar çok sayıda firma helal sertifikalı ürünler üreterek GİMDES helal ve sağlıklı ürünler sertifikası almıştır.
Bunlardan bir tanesi de #Kore firması olan Daeduck şirketidir.

Bu açıdan GİMDES sertifikası son derecede gerekli ve önemlidir.

Bir cevap yazın