Gizemli uçağın Rusya, İran ve Venezuela’ya yaptığı tuhaf yolculuk, Tahran’ın ABD’nin arka bahçesine terör ve silah getirmesinden korkuluyor


GİZEMLİ bir uçak, İran bağlantılı uçağa Arjantin’de el konulmadan haftalar önce Rusya ve Venezuela’yı ziyaret etmişti.

Boeing 747 uçağı bu hafta Buenos Aires’te tutuldu ve Arjantin makamları onu aradı ve istihbarat faaliyetleri şüphesiyle ele geçirdi – 19 mürettebatı gözaltına aldı.

Gizemli uçağın Rusya, İran ve Venezuela'ya yaptığı tuhaf yolculuk, Tahran'ın ABD'nin arka bahçesine terör ve silah getirmesinden korkuluyor

Mürettebat arasında, İran’ın teröristler tarafından belirlenen İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun (IRGC) gizli dış operasyonlardan sorumlu karanlık kanadı olan Kudüs Gücü ile bağlantıları olduğu iddia edilen beş İranlı vardı.

İranlı muhalifler, uçağın alıkonulmasının, rejimin devlet destekli terörizmi Amerika’nın tam arka bahçesinde Amerika’ya yaydığının kanıtı olduğu konusunda uyardılar.

Uçağın Devrim Muhafızları’nın terör örgütü Kudüs Gücü üyelerini taşıdığından şüpheleniliyor.

Ve haydut devletin Venezuela gibi ülkelere de silah sağladığına inanılıyor, ancak Boeing 747’de silah bulunamadı.

İsrail, İran'ın 'NUKES almaya tehlikeli bir şekilde yaklaştığı' için nükleer savaştan korkuyor
İran çarpık infazlarda 51 kişiyi TAŞLAMAK suretiyle idama mahkum etti

İran’ın karanlık terör ağlarının uluslararası erişimiyle ilgili korkuları besliyor.

Uçuş verileri, uçağın Rusya’nın başkenti Moskova’dan İran’ın ana şehri Tahran’a ve Arjantin tarafından kontrol edilmeden haftalar önce Venezuela’nın güç merkezi Karakas’a uçtuğunu gösteriyor.

Uçağın ayrıca muhtemelen Yeşil Burun Adası’ndaki Espargos’ta yakıt durağı yaptığına inanılıyor.

Görünüşe göre Boeing 747, gözaltına alınmadan haftalar önce Venezüella başkentini üç kez ziyaret etmiş ve Belgrad ve Meksika’da mola vermiş.

Uçuş yolu, uçak gözlemcisi tarafından izleme verileri kullanılarak bir araya getirildi. Gerjon.

Uçağın otomotiv parçaları taşıdığı tespit edildi – ancak 19, beş İranlı ve 14 Venezüellalı alışılmadık derecede büyük mürettebatı, yetkililere sorular yöneltti.

Washington davayı yakından takip ediyor – ve İsrail, Arjantin’i “potansiyel bir tehdit” tespit ettiği için övdü ve İran havayollarının Devrim Muhafızları için “insan ve teçhizatın silah kaçakçılığıyla nakline” karışabileceği konusunda uyardı.

İranlı siyasi muhalif grup İran Ulusal Direniş Konseyi (NCRI) The Sun Online’a, durumun rejimin “adım attığını” ve “devlet destekli terörizmini yurt dışına yaydığını” gösterdiğini söyledi ve Batı’yı ayağa kalkmaya ve harekete geçmeye çağırdı. fark etme.

NCRI, Venezüella devlet havayolu şirketi Conviasa’nın kargo bölümü Emtrasur’a kayıtlı uçağın aslında ABD tarafından terör destekçisi olarak belirlenen İran Mahan Havayolları’ndan alındığına dikkat çekti.

NCRI’ye göre Mahan Havayolları “IRGC’nin favori havayolu” olarak tanımlanıyor ve NCRI’ye göre İran, Irak ve komşu ülkelerden Suriye’ye silah, mühimmat ve paralı asker taşımak için kullanılıyor.

Venezuela ve İran bilinen müttefikler ve Conviasa, 2020’de ABD tarafından havayolunu siyasi nedenlerle kullanmakla suçlandı.

NCRI müdür yardımcısı Hossein Abedini, “Bütün göstergeler, geçen yıldan bu yana Ebrahim Raisi’nin rejim başkanı olarak atanmasından bu yana, içeride baskıyı, yurtdışında terörü artırdığını ve iktidarı ele geçirmeye yöneldiğini gösteriyor. nükleer silahlar.

Polis memurları, gözaltına alınan mürettebatın bulunduğu otele yapılan adli baskında bir kutu belgeye el koydu.

7

Polis memurları, gözaltına alınan mürettebatın bulunduğu otele yapılan adli baskında bir kutu belgeye el koydu.Kredi bilgileri: AP
Polis aracı İranlıların tutulduğu oteli koruyor

7

Polis aracı İranlıların tutulduğu oteli koruyorKredi bilgileri: EPA

“Batı’nın, özellikle ABD ve Birleşik Krallık’ın, rejimi tüm alçakça davranışlarından sorumlu tutması ve rejim liderlerinin çok uzun süredir yararlandığı dokunulmazlığa son vermesinin zamanı geldi.”

Gözaltına alınan İranlılardan birinin, son yıllarda Lübnan Hizbullah’ına silah kaçakçılığına karışan IRGC gücünün eski komutanı Gholamreza Qasemi olduğuna dair iddialar vardı.

Tutuklanan bir diğer mürettebat üyesinin, İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’nin bir aile üyesi olduğu ve Mohsen Rezaei ve Ali Fallahian ile birlikte 1994’te Buenos Aires’teki Yahudi cemaat merkezinin bombalanmasındaki rolü nedeniyle Interpol tarafından aranan bir aile üyesi olduğu iddia ediliyor.

Yıkıcı bomba patlaması en az 85 kişiyi öldürdü ve 300 kişiyi de yaraladı ve yedi katlı bir Yahudi cemaati iletişim merkezini yok etti.

30 yıl önce Devrim Muhafızları tarafından düzenlenen bir terör saldırısından kurtulan Abedini, “Mahan Air’in, özellikle asker, silah ve her türlü şeyi taşıyan yasa dışı faaliyetler için Devrim Muhafızları’nın favori havayolu olduğunu biliyoruz.

“Emtrasur havayolunun sadece üç uçağı var ve hepsi Mahan Air’den geldi – bu biraz şüpheli değil mi? Ayrıca Emtrasur’un ana üssünün askeri bir üs olduğunu düşünüyoruz, bu bir kargo havayolu için garip.

“Mürettebat nasıl oluyor da İranlı ve yargıç onları Arjantin’de tutukluyor? Emtrasur kimin uçtuğunu bilmediğini söyleyemez – onlar mürettebattı.

“Diğer şüpheli şey, orada kaç mürettebat olduğu – bir kargo uçağı için 19 kişi çok fazla.

İranlıların Venezuela ile 20 yıllık çok yakın bir ilişkisi olduğunu ve her ikisinin de ABD tarafından ekonomik olarak onaylandığını biliyoruz.

‘EKLENMİYOR’

“Bunun, Hizbullah ve büyük terör saldırılarıyla bağlantıları olduğuna inandığımız İran uçakları ve İranlı personeli olan bir Venezüella havayolu olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyden çok bir cephe gibi görünüyor.”

Arjantin güvenlik bakanı Aníbal Fernández yerel istasyon Radio Perfil’e şunları söyledi: “Uçağın girişinden sonra, yabancı kuruluşlardan, mürettebatın bir kısmının İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’ne bağlı şirketlere ait olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

Rutin kontroller “mantıklı olmayan şeyler” tespit etti.

Şu anda bir soruşturma sürüyor ve 19 mürettebat üyesinin ülkeyi terk etmesi yasaklandı.

TELEFONLARA ELEŞTİRİLDİ

19 mürettebatın kaldığı otel odalarına baskın düzenleyen polisler cep telefonlarına ve belgelere el koydu. Dava mühürlü tutuluyor.

Abedini şunları ekledi: “İran rejimi terörizmin önde gelen devlet sponsorudur ve terör makinesi hiçbir sınır ve sınır tanımıyor.

“Akredite diplomatını 2018’de Paris’teki İran Ulusal Direniş Konseyi’nin büyük toplantısını bombalamakla görevlendiren ve Avrupa kolluk kuvvetleri tarafından son aşamalarda iptal edilen rejimin aynı rejim olduğunu unutmamak gerekir. diplomat’ Belçika’da 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Buradaki büyük resim, İran’ın terörünü ihraç etmek için genişletilmiş bir ağ kullanması ve şimdi Latin Amerika’ya ulaşması.

“İran muazzam yaptırımlar altındayken birinci önceliği hala terör ihracı ve bunda da bir azalma olmadı.

“Dünya İran’ın nükleer programına ve diğer şeylere odaklanırken, İran’ın terörünü ve yasadışı faaliyetlerini Latin Amerika’ya yaydığına dair işaretler var.

Ben bir öğretmenim – çocuklarımın bir şeyler karalamalarına ve duyguları hakkında konuşmasına izin veriyorum
İnsanlar uçuşun ortasında kabinde ÇOK olağandışı bir yolcu tarafından sersemletildi

“İran varlıklarının serbest bırakılması hakkında görüşmeler oldu ve ABD bunu yaparsa, bunun sadece bu tür faaliyetleri kolaylaştıracağını anlamalı. Bu, durumu daha da kötüleştirecektir.”

Sun, yorum için Venezuela dışişleri bakanlığına ulaştı.

ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan İran silahlı kuvvetlerinin bir kolu olan İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) üyeleri

7

ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan İran silahlı kuvvetlerinin bir kolu olan İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) üyeleriKredi bilgileri: Getty
Kurtarma görevlileri, 1994 yılında Buenos Aires'te bir Yahudi merkezine düzenlenen ve 85 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından molozları taradı.

7

Kurtarma görevlileri, 1994 yılında Buenos Aires’te bir Yahudi merkezine düzenlenen ve 85 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından molozları taradı.Kredi bilgileri: Getty
İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi'nin bir akrabasının öldürüldüğü iddia edildi.

7

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’nin bir akrabasının öldürüldüğü iddia edildi.Kredi bilgileri: AFP
Arjantinli yetkililer şu anda Emtrasur uçağındaki mürettebat üyelerini araştırıyor

7

Arjantinli yetkililer şu anda Emtrasur uçağındaki mürettebat üyelerini araştırıyorKredi bilgileri: AP
Kargo uçağında alışılmadık derecede büyük 17 kişilik bir ekip vardı.

7

Kargo uçağında alışılmadık derecede büyük 17 kişilik bir ekip vardı.Kredi bilgileri: AP

Kaynak : https://www.thesun.co.uk/news/18898623/mysterious-iranian-plane-detained-spy-terror-americas-backyard/

Yorum yapın