Gökyüzündeki gizemli mavi ışık sarmalları Yeni Zelandalı yıldız gözlemcilerini sersemletiyorGökyüzündeki gizemli mavi ışık sarmalları Yeni Zelandalı yıldız gözlemcilerini sersemletiyor

Gökyüzünde parıldayan neon mavi ışık sarmalları belirdi ve onu görenleri şaşırttı ve sevindirdi.

Yeni Zelanda’daki insanlar, Pazar akşamı nadir oluşumun ortaya çıkışını izleyen puslu mavi ışıkların gökyüzünde oluşan küçük bir galaksiye benzediğini belirtti.

İnsanlar dönen ışıklara neyin güç verdiğine dair açıklamalar ararken, garip manzaralar sosyal medyada bir sürü habere ve kafa karışıklığına neden oldu.

Kısa bir süre sonra, görüntünün kaynağı ortaya çıktı: fırlatıldıktan kısa bir süre sonra yakıt salan bir SpaceX roketi.

Queenstown, Auckland ve Motueka’daki yerel halk, fotoğrafları Twitter ve Facebook’ta yayınlayarak, gökyüzündeki garip görünümün ne olduğunu bilen var mı diye sordu.

Pasifik’in bazı bölgelerinde daha parlak olduğu bildirilen sarmal, Fiji, Samoa, Yeni Kaledonya ve küçük Tokelau adasında da görüldü. rapor edildiYeni Zelanda Habercisi.

Fotoğraflar, yoğun bir şekilde yıldızlarla dolu karanlık akşam gökyüzünü ve aralarında birden fazla kollu mavi spirali gösterdi.

Facebook’ta sosyal medya kullanıcısı Evan McKay, “Kontrolden çıkan bir roket gibi görünüyor” dedi.

Sosyal medyada yerel astronomi grupları, adanın dört bir yanından fotoğraf paylaşan insanlarla dolup taştı.

Yerlilerin merakını dindiren ülkenin New Plymouth Astronomi Topluluğu, gökyüzünde meydana gelen olayın şüpheli bir uzaylı etkinliği değil, SpaceX roketinin fırlatılmasından sonra insan faaliyetlerinin neden olduğu bir fenomen olduğunu doğruladı.

Kohort, Facebook’ta bir gönderide, “Bu gece 19.30 civarında gökyüzünde görülen ‘spiral’ büyük olasılıkla bir SpaceX roketinin fırlatılmasından kaynaklanan bir “yakıt dökümü” veya “egzoz dumanı” idi.

Şunları ekledi: “Benzer etkiler daha önce de görüldü ve SpaceX’in Globalstar 2 FM15’i muhtemelen Yeni Zelanda’yı o sıralarda geçmişti.

“Aşağıdaki videoda, 5:30 civarında olacak ve muhtemelen 90-120 dakika sonra tekrar geçecek olan ve o zaman 7:30 civarında olacak olan uçuşuna bir saatten biraz fazla bir süre sonra NZ’nin güneyinden geçiyor. ”

Bu, hafta sonları üç başarılı Falcon 9 lansmanı gerçekleştiren ve toplam 55 uyduyu uzaya gönderen SpaceX tarafından doğrulandı.

Kullanıcılardan biri, topluluğa roketin neden yakıt döktüğünü sorduğunda, grup, roket aşaması ayrımlarından sonra yakıtın neden döküldüğüne dair bir açıklama olduğunu söyledi.

“Yapılma nedeni güvenlik içindir; aracın patlama riskini en aza indirmek için, bu da büyük miktarda uzay çöpü veya daha sonra diğer uzay araçlarını tehlikeye atacak yörünge enkazı yaratacaktır. New Plymouth Astronomical Society, bu kadar yüksek bir irtifada yakıt hızla dağılıyor ve Dünya için çevresel bir tehdit oluşturmuyor” dedi.

Ticari bir fırlatma şirketi tarafından yapılan üç görevin tarihsel kaydını tutan SpaceX, Pazar günü Globalstar iletişim uydusunu yörüngeye göndermeyi başardı.

Spaceflight sosyal medyadaki uzay etkinliği izleyicisi, “SpaceX, Pazar günü erken saatlerde Cape Canaveral’dan bir Globalstar iletişim uydusunu yörüngeye çekti ve 36 saatte üçüncü Falcon 9 roket uçuşunu gerçekleştirdi, tarihteki herhangi bir ticari fırlatma şirketi tarafından yapılan üç görevin en hızlısıydı” dedi. Şimdi.Kaynak : https://www.independent.co.uk/space/new-zealand-aliens-stargazers-blue-light-b2104915.html

Yorum yapın