Görgü tanıkları, Etiyopya’da iddia edilen etnik saldırıda 200’den fazla kişinin öldüğünü söylüyor.


Etiyopya’daki tanıklar Pazar günü, ülkenin Oromia bölgesinde düzenlenen bir saldırıda 200’den fazla etnik Amhara’nın öldürüldüğünü ve bunu reddeden bir isyancı grubu suçladıklarını söyledi.

Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesinde etnik gerginlikler devam ederken, bu tür son hafızadaki en ölümcül saldırılardan biri.

Gimbi ilçesi sakini Abdul-Seid Tahir Cumartesi günkü saldırıdan zar zor kaçtıktan sonra Associated Press’e verdiği demeçte, “230 ceset saydım. Korkarım bu, hayatımız boyunca sivillere karşı gördüğümüz en ölümcül saldırı.” “Onları toplu mezarlara gömüyoruz ve hala ceset topluyoruz. Federal ordu birimleri şimdi geldi, ancak ayrılırlarsa saldırıların devam edeceğinden korkuyoruz.”

Güvenliğinden endişe duyduğu için yalnızca ilk adını veren Shambel’i veren bir başka tanık, yerel Amhara topluluğunun “yeni bir toplu katliam turu gerçekleşmeden önce” umutsuzca başka bir yere taşınmak istediğini söyledi. Yaklaşık 30 yıl önce yeniden yerleştirme programlarında bölgeye yerleşen etnik Amhara’nın şimdi “tavuk gibi öldürüldüğünü” söyledi.

Her iki tanık da saldırılardan Oromo Kurtuluş Ordusunu sorumlu tuttu. Oromia bölgesel hükümeti de yaptığı açıklamada, isyancıların “(federal) güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonlara direnemedikten sonra” saldırdığını söyleyerek OLA’yı suçladı.

OLA sözcüsü Odaa Tarbii iddiaları yalanladı.

AP’ye gönderdiği bir mesajda, “Bahsettiğiniz saldırı, rejimin askeri ve yerel milisleri tarafından son saldırımızın ardından Gimbi’deki kamplarından geri çekilirken gerçekleşti” dedi. “Tole adlı bir bölgeye kaçtılar, burada yerel nüfusa saldırdılar ve OLA’ya verdikleri algıya misilleme olarak mülklerini yok ettiler. Saldırılar gerçekleştiğinde savaşçılarımız o bölgeye bile ulaşmamıştı.”

Etiyopya, birçok bölgede, çoğu tarihsel şikayetler ve siyasi gerilimler nedeniyle yaygın etnik gerilimler yaşıyor. Etiyopya’nın 110 milyondan fazla nüfusu arasında ikinci en büyük etnik grup olan Amhara halkı, Oromia gibi bölgelerde sık sık hedef alınıyor.

Hükümet tarafından atanan Etiyopya İnsan Hakları Komisyonu Pazar günü federal hükümete sivillerin öldürülmesine “kalıcı bir çözüm” bulma ve onları bu tür saldırılardan koruma çağrısında bulundu.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ethiopia-attack-ethnic-amhara-killed/

Yorum yapın