Hepsi iyi köpekler – ama tazı Trompet prestijli Westminster’in kazananı


Şimdi bu tazının boynuzunu kurcalayacak bir şeyi var.

Trompet adlı bir tazı, Çarşamba gecesi Westminster Kennel Club Köpek Şovunu kazandı ve bu, türün ilk kez ABD köpekliğinin en çok rağbet gören en iyi şov ödülünü tuzağa düşürdüğünü işaret etti.

Finalistlerin yüzüğünü dengeli ve güçlü bir adımla tamamlayan Trompet, bir Fransız bulldog, bir Alman çoban, bir Malta, bir İngiliz pasör, bir Samoyed ve bir Lakeland teriyerini yenerek kupayı aldı.

Heather Buehner tarafından da bilinen işleyici, ortak yetiştirici ve ortak sahip Heather Helmer, “Şok oldum” dedi. Rekabet sertti, “ve bazen tazının biraz zayıf olduğunu hissediyorum.”

Köpek şovu tarihine girdikten sonra Trompet onun ne kadar özel olduğunu anlıyor mu?

Ohio’daki Berlin Merkezi’ndeki işleyicisi “Sanırım öyle” dedi.

NFL savunma oyuncusu Morgan Fox’un ortak sahibi olduğu bir Fransız buldozer olan Winston, ülkenin en prestijli köpek gösterisinde ikinci oldu.

Yarışmaya affenpinschers’tan Yorkshire teriyerlerine kadar 3.000’den fazla safkan köpek katıldı. Amaç, cinsi için ideali en çok temsil eden köpeği taçlandırmaktır.

Genellikle kışın New York’taki Madison Square Garden’da düzenlenen gösteri, geçen yıl ve bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle banliyö Lyndhurst malikanesine taşındı.

Westminster genellikle ABD köpek şovlarının Super Bowl’u olarak tanımlanır ve Winston, Los Angeles Chargers tarafından yeni imzalanan ve Los Angeles Rams ve Carolina Panthers için oynayan savunma oyuncusu Fox için bunu yapmayı amaçladı.

Finallerden önce Fox, Winston orada yaptığında “kendinden geçmiş” olduğunu söyledi.

Beyaz tüylü bir köpeğin yakın çekimi.
Bir Samoyed olan Striker, çalışma grubunda yarışıyor. Forvet grubu kazandı. (Frank Franklin II/Associated Press)

Fox, Çarşamba günü telefonla yaptığı açıklamada, “Temelde bir süperstar” dedi.

Köpek, yıllardır Fransızları besleyen ve gösteren büyükannesi Sandy Fox’tan geldi. Morgan Fox, bir köpekle büyüdü ve Winston’ın olgunlaşmasını izlerken, köpeğin hem görünüş hem de karakter açısından bir kazanan olduğunu bildiğini söylüyor.

Fox, “Etrafta olmak bir zevk” dedi. “Her zaman bir köpeğin sahip olabileceği kadar yüzünde bir gülümsemeyle dolaşır.”

Kahverengi benekli büyük beyaz bir köpek, amiriyle birlikte ringde koşuyor.
İngiliz pasör Belle, Çarşamba günü 146. Westminster Kennel Club Dog Show’da spor grubunda yarışıyor. Belle grubu kazandı ve Best in Show için yarışmaya devam etti. (Frank Franklin II/Associated Press)

Şu anda ülkedeki en üst sıradaki köpek olan Winston, geçen yıl finale kalan bir Samoyed olan Striker ile karşılaştı; Büyük kazanan bir Alman çoban olan River ve bir başka büyük şovun 2014 galibi olan Şükran Günü sezonu Ulusal Köpek Şovunun soyundan gelen bir tazı olan Trompet.

İşleyici Laura King, geçen yıl köpek sıralamasında birinci olduktan sonra, Striker son zamanlarda “kafasını oyunda tutmak için” birkaç köpek şovu yapıyor.

Kar beyazı Samoyed’i rekabette parlatan nedir? Milano, Illinois Kralı “Kalbi” dedi.

“Karizması kendini gösterdiğinde ortaya çıkıyor” ve olmadığında sesli olarak şikayet ediyor, dedi.

Bronz ve siyah bir köpeğin yakın plan çekimi.
Bullmastiff olan Otis, yarıştıktan sonra rahatlar. (Jennifer Peltz/Associated Press)

Ringde sessizce dururken, bir Alaskan Malamute uluma – tezahürat mı yaptı? — Samoyed ve çalışan köpekler olarak sınıflandırılan diğer ırkları içeren bir yarı final turu için film müziği.

Sonra Lakeland teriyeri MM vardı – teriyerler birçok Westminster kazandı – ve açıkça yıldız olmayı hedefleyen bir Maltalı: adı Hollywood.

Ama topun ismi bir İngiliz pasör olabilir. Belle, yetiştiricilerinden ve sahiplerinden biri olan Amanda Ciaravino tarafından ringin etrafında toplandıktan sonra finale kaldı – birçok en iyi yarışmacıya tam zamanlı, kariyer işleyicilerinin eşlik ettiği bir etkinlikte bir başarı.

Duygusal bir Ciaravino, “Bu harika,” dedi. “Onunla gurur duyuyorum.”

Gülümseyen bir köpek kameraya doğru yürüyor.
Bir işleyici, bir yarışma sırasında bir Golden Retriever köpeği çalıştırır. (Mike Segar/Reuters)

Çarşamba gecesi yarı final yapan ancak daha fazla ilerlemeyen dev bir schnauzer olan Monty, 2018’de Westminster’in ikincilik ödülünü kazanan köpeğin oğlu. İşleyici ve ortak sahibi Katie Bernardin’in kocası Adam, çimleri biçerken atılacak bir futbol topu sunmak anlamına geldiğini söyledi.

Diğer bir rakip, Ooma, ortaya çıkan tek Chinook’du. Kızak çekiciler, New Hampshire eyaletinin resmi köpeğidir, ancak ülke çapında nadirdirler.

Ooma’nın yetiştiricisi, sahibi ve işleyicisi West Haven, Vermont’tan Patti Richards, Westminster halkasında “Birkaç tane daha görmeyi çok isterim” dedi. “Gösterecek ve üreyecek insanlar olmadan, neslimizi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız.”

Bir dizi küçük beyaz köpek yargılanıyor.
Bichon Frise köpekleri, ringde işleyiciler tarafından poz veriyor. (Eduardo Munoz/Reuters)

Bonnie the Brittany, sahibi-yönetici Dr. Jessica Sielawa’nın ilk gösteri köpeği ve ikisi Çarşamba günü bir kurdele ile gelmediler. Ancak takım çalışmaları ringin ötesine uzanıyor.

Bonnie, Sielawa’ya, “insanlara duygusal streslerinde gerçekten yardımcı olduğu” Syracuse, New York’taki kayropraktik uygulamasında çalışmak için eşlik ediyor.

Gösteri köpeğini de terapi köpeği olarak sertifikalandırmayı planlıyor.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/world/westminster-dog-show-best-in-show-1.6498391?cmp=rss

Yorum yapın