Hindistan ordusunun yeni kısa vadeli işe alım planı ölümcül protestolara yol açtı


TOPSHOT-HİNDİSTAN-Politika-Askeri-Protesto
Polisler, 17 Haziran 2022’de Hindistan’ın Secunderabad kentindeki bir tren istasyonunda hükümetin ordu, deniz ve hava kuvvetleri için yeni ‘Agnipath’ asker toplama planına karşı düzenlenen bir gösteri sırasında protestocuları dağıtmak için ateş açtıktan sonra yaralı bir adamı taşıyor.

NOAH SEELAM/AFP/Getty


Yeni Delhi – Hindistan, hükümet tarafından açıklanan tartışmalı yeni askeri işe alım planları üzerine Cuma günü arka arkaya üçüncü ölümcül protesto günü gördü. Hindistan’ın 28 eyaletinden yedisini vuran çatışmalarda en az bir kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı.

Kalabalık öfkeli protestocu grupları tren istasyonlarını tahrip etti, birkaç treni ateşe verdi, yolları kapattı ve polisle çatıştı. Güney Telangana eyaletindeki Secunderabad Tren İstasyonu’nda şiddetli bir protestoyu dağıtmak için polisin gerçek mermi ile ateş açtığı iddia edildiğinde bir kişi öldü.

Delhi’nin Gurugram banliyösündeki yetkililer, protestoların patlamasını önlemek için halka açık toplantıların tamamen yasaklandığını duyurdu. Protestoların Çarşamba günü başladığı doğu eyaleti Bihar’da öfkeli gençler, Bettiah bölgesindeki hükümetin Başbakan Yardımcısı Renu Devi ve iktidardaki Bhartiya Janata Partisi’nin (BJP) siyasi lideri Sanjay Jaiswal’ın evlerine saldırdı.

HİNDİSTAN-Politika-Askeri-Protesto
Protestocular, 17 Haziran 2022’de Hindistan’ın Secunderabad kentindeki bir tren istasyonunda hükümetin ordu, deniz ve hava kuvvetleri için yeni “Agnipath” işe alım planına karşı düzenlenen bir gösteri sırasında bir treni ateşe verdi.

NOAH SEELAM/AFP/Getty


Protestocular, Hintçe’de “ateş yolu” anlamına gelen Agnipath adlı yeni ordu işe alım planının geri alınmasını talep ettiler. Salı günü Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti tarafından açıklandı. Program kapsamında hükümet, her yıl yaşları 17.5 ile 21 arasında değişen, kara, hava ve deniz kuvvetleri için 46.000 asker daha işe almayı planladığını, ancak sözleşmelerin yalnızca dört yıllık sabit bir dönem için olduğunu söyledi. Bu birliklerin sadece %25’i dört yıl sonra alıkonulacak ve geri kalanı program kapsamında herhangi bir emekli maaşı veya başka bir hak olmaksızın terhis edilecek.

Mevcut işe alım programı kapsamında, daha geniş bir yaş grubundan kuvvetler işe alınmakta ve emekli maaşları ve diğer istihdam yardımlarıyla birlikte 15 yıllık sözleşmeler imzalanmaktadır.

Protestocular, değişikliklerden, özellikle de kısa hizmet süresinden memnun olmadıklarını söylüyorlar. Göstericiler arasında işe alım sınavlarına hazırlanan, ancak sıkılaştırılmış yaş kriterleri nedeniyle şu anda uygun olmayan genç Hintliler de var.

Protestolar tırmanırken, hükümet Perşembe günü geç saatlerde – yalnızca bu yıl için – 23 yaşına kadar olan adayların uygun olacağını duyurdu. İmtiyaz protestoları bastırmak için başarısız oldu.

HİNDİSTAN-Politika-Askeri-Protesto
Protestocular, 17 Haziran 2022’de Secunderabad’daki bir tren istasyonunda hükümetin ordu, deniz ve hava kuvvetleri için yeni “Agnipath” asker toplama planına karşı bir gösteri sırasında malları ve araçları ateşe verdikten sonra sloganlar attılar.

NOAH SEELAM/AFP/Getty


Yeni askere alma politikası, Hint ordusunun, kuvvetleri modernize etmek için fonları boşaltmak için maaş ve emekli maaşlarına yaptığı harcamaları kesmeyi amaçlıyor. Modi’nin savunma bakanı, “Silahlı Kuvvetlerin savaş potansiyelini artıracağını söyledi. [a] daha genç profil ve teknolojik olarak usta askerler.”

Ancak birkaç gazi ve muhalefet partisi, Hindistan’ın komşularıyla gergin sınır ilişkilerinin üstesinden geldiği bir dönemde ordunun çekirdeğini zayıflatabileceğini ve ulusal güvenliği etkileyebileceğini söyleyerek planı eleştirdi. Çin ve Pakistan.

Hintli emekli Tümgeneral Sheonan Singh, CBS News ortak ağına verdiği demeçte, “Güvenlik güçlerinin verimliliğini etkileyebilecek aptalca bir hareket” dedi. BBC haberleri. “Para biriktirmek iyidir ama savunma kuvvetleri pahasına yapılmamalıdır. Tecrübeli bir askerle savaşa girseniz, dört yıllık eğitim görmüş bir insan, ölünce onun yerine geçebilir mi? Bunlar olmaz’ böyle çalışma.”

Eleştirmenler, dört yıllık hizmetten sonra her yıl işten atılacak ve zaten gergin olan işgücü piyasasında iş aramak için bırakılacak binlerce genç Kızılderili’nin akıbetiyle ilgili endişelerini de dile getirdiler.

Bununla birlikte, diğer gaziler reformları desteklemek için ortaya çıktı.

Hindistan’ın ordusu, her yıl yaklaşık 60.000 yeni hizmet üyesi istihdam eden ve onu artan işsizlik karşısında en büyük işverenlerden biri yapan 1,4 milyonluk bir güçtür. Koronavirüs pandemisi nedeniyle yeni işe alımlar son üç yıldır askıya alınmıştı.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/india-protests-over-armed-forces-hiring-plan-one-death/

Yorum yapın