Hollandalı mafya babası Willem Holleeder, namı diğer “The Nose” için beş cinayet emri verdiği için müebbet hapis cezası onadı


HOLLANDA-YARGI-SUÇ
Hollandalı suçlu Willem Holleeder, Hollandalı suç muhabiri ve araştırmacı gazeteci Peter R. de Vries’i tehdit ettiği iddiasıyla 2 Şubat 2014’te Haarlem’deki bir adliye binasında.

Getty Images aracılığıyla ROBIN VAN LONKHUIJSEN/AFP


Hollandalı yargıçlar, Cuma günü, bir çete patronunun, 1980’lerde ünlü bir Heineken bira kralının kaçırılması olayındaki bir suç ortağı da dahil olmak üzere beş kişinin öldürülmesi emrini vermekten ömür boyu hapis cezasını onayladı.

Belirgin yüz özelliği nedeniyle “Burun” olarak adlandırılan 64 yaşındaki Willem Holleeder, kendi kız kardeşlerinin aleyhinde ifade verdiği bir davanın ardından 2019’da suçlu bulunarak mahkum edildi.

Cuma günkü temyiz cezasını veren Amsterdam Temyiz Mahkemesi, “Holleeder’in bir suç örgütündeki diğer kişilerle birlikte ölüm kalım kararı verirken soğuk ve vicdansız bir şekilde karar verdiğini” söyledi.

Açıklamada, “Tercihleri ​​finansal nedenlerle veya başka birinin kendisine karşı misilleme yapmasını veya polisle konuşmasını engelleme arzusuyla yönlendirildi” denildi.

Holleeder, 1983’te bira varisi Freddy Heineken’in kaçırılmasının ardından küçük bir ünlü oldu. Ganglord televizyona çıktı ve hatta Amsterdam’ın bira teraslarında hayranlarıyla özçekimler için poz verdiği için “sarılabilir suçlu” olarak biliniyordu.

Ancak kamuoyu imajı, Amsterdam yeraltı dünyasının kralı olarak konumunu tehdit eden herkesi – kendi ailesinin üyeleri de dahil olmak üzere – acımasızca ortadan kaldıran bir çete infazcısının acımasız gerçekliğini maskeledi.

Kendi kız kardeşleri, kendi güvenliklerine yönelik tehditlere rağmen, duruşması sırasında aleyhinde ifade verdi.

Hollywood mafya filmleri “The Godfather” ve “Goodfellas”ı andıran sahnelerde, eski arkadaşı ve Heineken’in kaçırılmasındaki suç ortağı Cor van Hout’un öldürülmesini emretti.

Van Hout aynı zamanda Holleeder’in kız kardeşinin çocuklarının babasıydı, ancak yine de 2003 yılında bir Amsterdam restoranının önünde iki kez hayatına kastettikten sonra vurularak öldürüldü.

Van Hout’a ek olarak, Holleeder 2004’te Amsterdam’da sözde “mafya için bankacı” Willem Endstra’nın, 2005’te Tayland’da gangster John Mieremet’in, yine 2005’te inşaat müteahhidi Kees Houtman’ın ve yardımcısı Thomas’ın öldürülmesi emrini vermekten suçlu bulundu. 2006 yılında van der Bijl.

Yargıçlar, “Holleeder hakkında suçunu kanıtlayan birçok kanıt içeren çok kapsamlı bir dosya var” dedi.

“Mahkeme, bu suçlarda müebbet hapis cezası dışında bir ceza verilemeyeceğine karar verdi.”

Hollanda ulusal haber ajansı ANP’nin bildirdiğine göre, masumiyetini koruyan Holleeder Cuma günü Hollanda yüksek mahkemesine itirazda bulunacağını belirtti.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/life-sentence-dutch-mob-boss-the-nose-five-slayings/

Yorum yapın