İBB’ye gönderilen ‘Büyükelçilerle görüşmeye Dışişleri izni zorunluluğu’ yazısı tartışma yarattı


  • Ayşe Sayın
  • BBC Türkçe, Ankara

İmamoğlu

Kaynak, Getty Images

İstanbul Valiliği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği, “telefon görüşmesi” dahil, yabancı ülke temsilcileriyle yapılacak görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nın iznine bağlanmasını öngören yazısı tartışma yarattı.

Söz konusu kararın dayanağı olarak Cumhurbaşkanlığı yazısı gösterildi.

Cumhurbaşkanlığı’nın yazısına göre ise karar, belediyelerin yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarını kapsıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, kararı tanımadıklarını ve bu karara uymayacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı yazıyı 3 Haziran’da yazdı

Cumhurbaşkanlığı’nın 3 Haziran tarihli yazısıyla ilk kez uygulamaya konulan karar, valiler tarafından belediyelere iletildi. Cumhurbaşkanlığı yazısına göre karar, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra ilçe belediyeleri dahil tüm belediyelerini kapsıyor. Valilikler tarafından belediyelere gönderilen yazıda, “telefon görüşmeleri dahil, yabancı ülke temsilciliklerinin taleplerinin resen karşılanmaması, bu taleplerin Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü üzerinden yapılması gerektiğine dair cumhurbaşkanlığının yazısı ekte gönderilmiştir” ifadelerine yer verildi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-62072654?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın