İki partili silah kontrolü anlaşmasını müzakere eden GOP senatörü, Teksas Cumhuriyetçi kongresinde yuhalandıİki partili silah kontrolü anlaşmasını müzakere eden GOP senatörü, Teksas Cumhuriyetçi kongresinde yuhalandı

Teksas Senatörü John Cornyn, yuhalamak Cuma günü kendi eyaletindeki bir GOP toplantısında, görünüşe göre senatörün Kongre’deki çalışmalarda iki taraflı bir silah anlaşması üzerindeki çalışması üzerine.

Buffalo, New York’ta yakın zamanda yaşanan toplu katliamların kurbanları olurken; Uvalde, Teksas; ve Tulsa, Oklahoma, liderleri silah şiddeti hakkında daha fazla şey yapmaya çağırdılar, 2022 Teksas Eyaleti Cumhuriyet Konvansiyonu’ndaki kalabalık tam tersi nedenden dolayı üzgün görünüyordu.

Delegelerin “kırmızı bayrak yok” sloganları attığı duyuldu. ve “silahlarımızı almayın!” senatör konuşurken.

Kongrenin her iki kanadındaki liderler, mütevazi bir silah reformu paketini onayladı ve Bay Cornyn kalabalığa işlerin daha ileri gitmeyeceğine söz verdi.

“Hiçbir koşulda yasalara uyan silah sahipleri için yeni kısıtlamaları desteklemeyeceğim” dedi. “Bu her zaman benim kırmızı çizgim olacak. Ve bazılarınızın duymuş olabileceğine rağmen, üzerinde çalıştığımız çerçeve bu kırmızı çizgiyle tutarlı.”

“Dövüştük ve Başkan Biden’ın silah kaçakçılığı istek listesini masadan kaldırdık” diye ekledi. Demokratlar saldırı silahlarının yasaklanması için bastırıyor. Hayır dedim.’ Tüm silah alımları için yeni bir üç haftalık zorunlu bekleme süresi almaya çalıştılar. Hayır dedim.’ Evrensel geçmiş kontrolleri, dergi yasakları, lisans gereksinimleri. Liste uzayıp gidiyor. Ben de ‘hayır, hayır, 1000 kere hayır’ dedim.”

Houston Chronicle için bir muhabir Cuma günkü GOP toplantısında görüntüleri yakaladı:

Prensipte bir anlaşma var olmasına ve hem Beyaz Saray hem de Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell’den önemli ölçüde imza almasına rağmen, kongre liderleri gelecek haftaya kadar kendi kendilerine empoze ettikleri son oylamadan önce hala uygulanabilir bir silah uzlaşması sağlayamadılar.

Potansiyel bir silah paketi, akıl sağlığı tedavisini finanse etmeyi, okul güvenliğini artırmayı ve eyaletlerde “kırmızı bayrak” yasalarını teşvik etmeyi içerebilir, ancak Senato hala kesin ayrıntılar üzerinde anlaşmazlık içindedir.

Yapışkan noktalar arasında, silah satın alması yasaklanacak olan tacizci flört partnerlerinin nasıl tanımlanacağı ve eyaletlerin kırmızı bayrak programları için ekstra fon alması gerekip gerekmediği yer alıyor.

Connecticut’tan Demokrat Senatör Chris Murphy, grubun Perşembe günkü son toplantısının kapanışında, “Böyle bir anlaşma zor,” dedi. “Bir sürü duyguyla geliyor, her iki taraf için de siyasi risklerle geliyor. Ama oraya varabilmemiz için yeterince yakınız.”

Kongre, 4 Temmuz tatiline doğru ilerliyor ve bazıları, o zamana kadar silah oylaması yapılmazsa, siyasi ivmenin düşeceğinden ve yasama organının bir trajedi saldırısına rağmen ABD’de silah güvenliğinde herhangi bir değişiklik yapmaktan bir kez daha kaçınacağından endişe ediyor.

Bir anlaşmaya varılsa bile, yeniden başlatılan saldırı silahları yasağı, yüksek kapasiteli dergi yasağı ve saldırı tüfeği satın alma yaşının yükseltilmesi de dahil olmak üzere, Başkan Biden’ın şiddeti durdurmak için gerekli olduğunu söylediği şeylerden çok uzak olacak.

Özellikle bu son nokta, Uvalde’deki bazı kurban ailelerinin temel talebi oldu.

10 yaşındaki kızı Annabell’in vurularak öldürüldüğü 53 yaşındaki Jessie Rodriguez’e göre, “Saldırı tüfekleri hiç satılmamalı, nokta”.

“Ordu için bir saldırı tüfeği olmasını anlıyoruz; kişisel kullanım değil. Çocuklarımızı silahla öldürmemek için… bütün çocuklar hayvan gibi vuruldu” söyledi Bağımsız.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/john-cornyn-gun-congress-boo-b2103917.html

Yorum yapın