İngilizler, karara itiraz etmeleri için Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından ölüme mahkum edildiİngilizler, karara itiraz etmeleri için Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından ölüme mahkum edildi

Avukatlarından biri, iki İngiliz ve bir Faslının bu ayın başlarında Rus yanlısı ayrılıkçılardan aldıkları ölüm cezalarına itiraz etmeye hazırlandıklarını söyledi.

İngiltere’den Aiden Aslin ve Shaun Pinner ile Fas’tan Brahim Saadoun, Ukrayna için savaşırken yakalandı.

Rusya’nın doğu Ukrayna’daki vekillerinden biri olan Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DPR) bir mahkeme tarafından “paralı askerlik faaliyetleri” iddiasıyla mahkum edildiler. Ukrayna ordusunda görev yapan düzenli askerler olduklarında ısrar ediyorlar.

Karar, uluslararası alanda kınandı ve İngiliz politikacılar, bir “gösteri duruşması” sonucunu çağırdı.

Bay Pinner’ın avukatı Yulia Tserkovnikova, şimdi karara itiraz edeceğini doğruladı.

Rus devlet Tass haber ajansına göre, “Meslektaşlarım ve ben şu anda sanıklarımızın yararına olan cezaya itirazın tam metnini hazırlıyoruz” dedi.

“Şüphesiz, temyiz reddedilir ve ceza yürürlüğe girerse, Donetsk Halk Cumhuriyeti mevzuatına göre sanıkların doğal hakkı olduğu için af talebinde bulunulacaktır” dedi.

Müdahale, Aslin’in ailesinin, erkeklerin güvenliğini sağlamak için zamanın “damakta” ​​olduğuna dair korkularını dile getirmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Ile konuşmak BBC28 yaşındaki büyükannesi Pamela Hall, torununun annesine yakında idam edileceğini söylediğini söyledi.

“Kelime yok, sadece kelime yok, ailenizden birinin bu şekilde tehdit edilmesi herkesin en kötü kabusu olmalı” dedi.

“Aiden’ın bize söylediklerine, DPR bir yanıt alamazsa onu idam edeceklerine inanmak zorundayım. Açıkçası umarım bu doğru değildir” diye ekledi.

Rusya’nın Londra büyükelçisi bu hafta başlarında İngiltere’nin Moskova’dan davaya müdahale etmesini istediğini doğruladı.

Ancak Andrei Kelin, işbirliği yapma konusundaki isteksizliğini dile getirerek, İngiliz ricasının “kibirli” olduğunu öne sürdü. Ayrıca Londra’nın konuyla ilgili konuşmak için DPR’ye başvurması gerektiğini belirtti.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/europe/death-sentence-britons-donetsk-ukraine-war-b2107574.html

Yorum yapın