İngiltere Hükümeti Julian Assange’ın ABD’ye İadesini Onayladı


Tİngiliz hükümeti, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın casusluk suçlamasıyla ABD’ye iadesini emretti. İtiraz etmesi muhtemeldir.

Dairesi, İçişleri Bakanı Priti Patel’in iade emrini Cuma günü imzaladığını söyledi. Nisan ayında bir İngiliz mahkemesinin Assange’ın ABD’ye gönderilebileceği yönündeki kararının ardından geldi.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık mahkemeleri, Bay Assange’ı iade etmenin baskıcı, adaletsiz veya sürecin kötüye kullanılması olacağını tespit etmedi” dedi.

“Adil yargılanma ve ifade özgürlüğü hakkı da dahil olmak üzere iadenin insan haklarıyla bağdaşmayacağına ve ABD’deyken, sağlığı da dahil olmak üzere uygun şekilde muamele göreceğine de karar vermediler.”

Karar, Assange’ın ABD’de yargılanmaktan kaçınmak için yıllarca süren savaşında büyük bir andır – her ne kadar hikayenin sonu olmasa da. Assange’ın temyiz için 14 günü bulunuyor.

Bir İngiliz yargıç, Nisan ayında iadeyi onaylayarak nihai kararı hükümete bıraktı. Karar, İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne kadar giden yasal bir savaşın ardından geldi.

Devamını oku: ‘Bütün Yanlış Sebepler İçin Tarihsel.’ Basın Özgürlüğü Savunucuları Julian Assange’ın İade Kararını Kınadı

ABD, İngiliz yetkililerden Assange’ı iade etmesini istedi, böylece WikiLeaks’in on yıldan fazla bir süre önce çok büyük bir gizli belge hazinesi yayınlaması nedeniyle 17 casusluk suçlaması ve bir bilgisayarı kötüye kullanma suçlamasıyla yargılanabiliyor. Amerikalı savcılar, Assange’ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning’in WikiLeaks’in daha sonra yayınladığı gizli diplomatik kabloları ve askeri dosyaları çalmasına hukuka aykırı bir şekilde yardım ederek hayatları riske attığını söylüyor.

Gazetecilik örgütleri ve insan hakları grupları, İngiltere’yi iade talebini reddetmeye çağırdı.

50 yaşındaki Assange’ın destekçileri ve avukatları, gazeteci olarak hareket ettiğini ve ABD ordusunun Irak ve Afganistan’da yaptığı yanlışları ortaya çıkaran belgeleri yayınladığı için Birinci Değişikliğe göre ifade özgürlüğü korumasına sahip olduğunu savunuyorlar. Davasının siyasi amaçlı olduğunu savunuyorlar.

Devamını oku: Julian Assange’ın İade Temyizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Assange’ın avukatları, ABD’de suçlu bulunursa 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini söylerken, Amerikalı yetkililer herhangi bir cezanın muhtemelen bundan çok daha düşük olacağını söyledi.

Assange, ayrı bir hukuk mücadelesi sırasında kefaletten kaçtığı için tutuklandığı 2019’dan bu yana İngiltere’nin Londra’daki yüksek güvenlikli Belmarsh Hapishanesinde tutuluyor. Bundan önce, tecavüz ve cinsel saldırı iddialarıyla yüzleşmek üzere İsveç’e iade edilmekten kaçınmak için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yedi yıl geçirdi.

İsveç, Kasım 2019’da seks suçları soruşturmasını aradan çok zaman geçtiği için düşürdü.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6188625/julian-assange-extradition-approved/

Yorum yapın