İngiltere’deki sağlayıcılar, ABD’nin kürtaj yasasını tersine çevirmesinin kadınların insan haklarına ve yaşamlarına saldırı olduğu konusunda uyardıİngiltere'deki sağlayıcılar, ABD'nin kürtaj yasasını tersine çevirmesinin kadınların insan haklarına ve yaşamlarına saldırı olduğu konusunda uyardı

Birleşik Krallık kürtaj sağlayıcıları, ABD Yüksek Mahkemesinin kürtaj yasasını bozma kararının kadınların insan haklarına, yaşamlarına ve ailelerine ciddi bir saldırı olduğunu söyledi.

Uyarı, geri çevrildikten sonra gelir. Karaca v Wade – 1973’te ülke çapında kürtajı yasallaştıran dönüm noktası niteliğindeki karar – yani Amerika’da milyonlarca kadın hamileliği sonlandırma yasal haklarını kaybedecek.

ABD eyaletlerinin yarısından fazlasının kararın ardından kürtajı yasaklaması veya politikaları ağır bir şekilde kısıtlaması bekleniyor. Bazı eyaletler, hamileliğin tecavüz veya ensest sonucu olduğu durumlarda veya hamilelik komplikasyonları nedeniyle kadının hayatı risk altında olduğunda bile kürtajı yasaklayacak şekilde ayarlanmıştır.

İngiltere’nin en büyük kürtaj sağlayıcısı olan British Pregnancy Advisory Service’in CEO’su Clare Murphy şunları söyledi: “Yüksek Mahkemenin kadınların anayasal kürtaj hakkını iptal etme kararı karşısında dehşete düştük. Bu, kadınların insan haklarına, yaşamlarına ve ailelerine yönelik bir saldırıdır.”

Bayan Murphy, kürtajın yasaklanmasının kadınların hamileliği sonlandırma ihtiyacını ortadan kaldırmadığını, bunun yerine prosedürü daha zor ve sağlıkları için çok daha riskli hale getirdiğini belirtti.

“Birleşik Krallık hükümetini, kadınların insan haklarına yönelik bu saldırıyı alenen kınamaya ve kadınların hızlı, güvenli kürtaj hizmetlerine erişiminin kaldırılmasının, kendisini medeni olarak adlandıran hiçbir toplumda kesinlikle yeri olmadığını uluslararası sahnede netleştirmeye çağırıyoruz. 21. Yüzyıl.

“Politikacılarımızın kadın hakları geri alınırken sessizce izlemesi affedilmez olurdu. Hükümeti acilen liderlik göstermeye çağırıyoruz.”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, devrildiğini söyledi. Roe vs Wade “Kadının seçme hakkına her zaman inandığını” belirttiği gibi “büyük bir geri adım” anlamına geliyor.

Karardan hemen sonra Ruanda’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan, hareketin “dünyadaki insanların düşünceleri üzerinde büyük etkileri” olacağını söyledi.

Birleşik Krallık’ta hizmet veren küresel bir kürtaj sağlayıcısı olan MSI Reproductive Choices’tan Sarah Shaw, onun da iptal kararını “tamamen kınayacağını” söyledi. karaca v Wade, Hareketin, kürtaj karşıtı eylemcileri “cesaretlendirerek” dünya çapında zararlı dalgalanma etkileri olabileceği konusunda uyardı.


Karar, kürtajı suç sayan benzeri görülmemiş eyalet yasalarının yanı sıra, doğum kontrolüne erişimi, cinsiyet ve evlilik eşitliğini etkileyecek potansiyel yasa tasarıları da dahil olmak üzere, ABD’deki insanların insan haklarını elinden almayı amaçlayan diğer yasa tasarılarının önünü açıyor. ve diğer ayrımcılık karşıtı yasalar.

Tarah Demant

O ekledi: “Sökülmesi Karaca v Wade kürtaj haklarının devlet düzeyinde tersine çevrilmesi için bir açılım sunacak, sözle anlatılamaz zararlara neden olacak ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda onlarca yıllık ilerlemeyi tehdit edecek.

“Bu karar ABD kamuoyuna aykırı ve Amerika genelinde milyonlarca kadının onurunu, özerkliğini ve insan haklarını ihlal ediyor. Ayrıca, sağlık çalışanlarını temel sağlık hizmetlerini sundukları için hapsetme riskiyle karşı karşıya bırakıyor.”

Shaw, ABD’deki pek çok kadının “seyahat, çocuk bakımı ve işten izin alma için ödeme yapacak kaynaklara” sahip olmayacağını, bu nedenle “hamileliklerine kendi istekleri dışında devam etmeye zorlanabileceklerini veya yasaları çiğnemekten başka seçeneklerinin kalmayacağını” kaydetti.

“Dahası, düşükle sonuçlanan her hamilelik şüpheyle tedavi edilme potansiyeline sahiptir. Kısıtlayıcı yasalar kürtajı azaltmaz, yalnızca onları daha az güvenli hale getirir ve en ağır darbeyi en yoksul ve en marjinal topluluklar çeker.”

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl dünyadaki anne ölümlerinin yüzde 5 ila 12’sinin güvenli olmayan kürtaja bağlanabileceğini ve güvenli olmayan kürtajdan kaynaklanan önemli komplikasyonları tedavi etmenin yıllık maliyetinin 553 milyon dolar (435 milyon sterlin) olduğu tahmin ediliyor.

Önde gelen bir insan hakları örgütü olan Uluslararası Af Örgütü’nün ABD şubesinden Tarah Demant, durumu tersine çevirdiğini söyledi. Karaca v Wade Dört kadından birinin hayatları boyunca kürtaj istediği Amerika’nın “tarihinde korkunç bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Bayan Demant şunları ekledi: “Karar, kürtajı suç sayan benzeri görülmemiş bir devlet mevzuatının yanı sıra, doğum kontrolüne erişimi etkileyecek potansiyel faturalar da dahil olmak üzere ABD’deki insanların insan haklarını elinden almayı amaçlayan diğer yasa tasarılarının önünü açıyor. cinsiyet ve evlilik eşitliğinin yanı sıra diğer ayrımcılık karşıtı yasalar.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/roe-v-wade-america-uk-abortion-providers-b2108862.html

Yorum yapın