İsrailli arkeologlar tarafından Negev çölünde keşfedilen nadir antik cami


İSRAİL-ARKEOLOJİ-NEGEV
İsrail Eski Eserler Dairesi’nin Müslüman Filistinli işçileri, 22 Haziran 2022’de İsrail’in güneyindeki Negev çölündeki Bedevi kasabası Rahat’ta, yakın zamanda keşfedilen, erken İslami döneme tarihlenen antik bir caminin kalıntıları arasında dua ediyor.

Getty Images aracılığıyla MENAHEM KAHANA/AFP


İsrailli arkeologlar, Çarşamba günü, ülkenin güneyinde, tarihi eser yetkililerinin bölgenin Hristiyanlıktan İslam’a geçişine ışık tuttuğunu söylediği nadir bir antik caminin açılışını yaptı.

İsrail Eski Eserler Kurumu yaptığı açıklamada, 1.200 yıldan daha eski olduğuna inanılan caminin kalıntılarının Bedevi şehri Rahat’ta bir mahallenin inşası sırasında keşfedildiğini söyledi.

IAA, Negev çölündeki caminin “kare bir oda ve Mekke yönüne bakan bir duvar” içerdiğini ve bu duvarda güneyi gösteren yarım daire niş olduğunu söyledi.

TOPSHOT-İSRAİL-ARKEOLOJİ-NEGEV
Havadan bir görüntü, İsrail’in Eski Eserler Dairesi’nin Filistinli işçilerinin, 22 Haziran 2022’de İsrail’in güneyindeki Negev çölündeki Bedevi kasabası Rahat’ta, İslam’ın ilk döneminden yeni keşfedilen eski bir camide çalışırken gösteriyor.

Getty Images aracılığıyla MENAHEM KAHANA/AFP


Yetkili, “Bu eşsiz mimari özellikler, binanın cami olarak kullanıldığını gösteriyor” dedi ve muhtemelen aynı anda birkaç düzine ibadetçiye ev sahipliği yaptığını belirtti.

IAA, camiden kısa bir mesafede, sakinlerinin zenginliğine işaret eden sofra takımları ve cam eserler ile “lüks bir emlak binası” da keşfedildiğini söyledi.

Üç yıl önce, yetkili makam, MS yedinci ila sekizinci yüzyılın aynı dönemine ait yakınlarda başka bir cami ortaya çıkardı ve iki İslami ibadethaneyi “dünya çapında bilinen en eskiler arasında” olarak nitelendirdi.

İSRAİL-ARKEOLOJİ-NEGEV
İsrail Eski Eserler Dairesi’nin Filistinli işçileri, 22 Haziran 2022’de İsrail’in güneyindeki Negev çölündeki Bedevi kasabası Rahat’ta, erken İslami döneme tarihlenen ve yakın zamanda keşfedilen eski bir caminin kalıntılarının etrafında resmedildi.

Getty Images aracılığıyla MENAHEM KAHANA/AFP


IAA, yakınlarda bulunan camiler, mülkler ve diğer evlerin “yeni bir dinin -İslam dininin ve bölgede yeni bir yönetim ve kültürün getirilmesiyle kuzey Negev’de meydana gelen tarihi süreci” aydınlattığını söyledi.

“Bunlar, yüzlerce yıldır toprak üzerinde hüküm süren önceki Bizans hükümetini ve Hıristiyan dinini miras alarak yavaş yavaş kuruldu.”

Bölgenin Müslüman fethi yedinci yüzyılın ilk yarısında gerçekleşti.

IAA, Rahat’ta bulunan camilerin, tarihi anıtlar veya aktif ibadet yerleri olarak mevcut konumlarında korunacağını söyledi.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ancient-mosque-negev-desert-israeli-archeologists/

Yorum yapın