Japonya mahkemesi eşcinsel evliliği yasakladıJaponya mahkemesi eşcinsel evliliği yasakladı

Japonya’da eşcinsel evlilik yasağı, Osaka şehrinde bir mahkeme tarafından desteklendi.

Japonya, G7’de eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin vermeyen tek ülke.

İki erkek ve bir kadından oluşan üç eşcinsel çift, yasakla ilgili Japonya’nın ikinci yasal itirazında Osaka bölge mahkemesinde yasaya karşı dava açtı. Ancak LGBTQ hakları aktivistlerine büyük bir darbe vuran mahkeme, evlenme yasağının anayasaya aykırı olduğu iddiasını reddetti.

Ayrıca, her çift için 1 milyon yen (6.000 sterlinin biraz üzerinde) tazminat talepleri de mahkemeden atıldı.

Japonya’nın kuzeyindeki Sapporo kentindeki bir mahkemenin Mart 2021’de eşcinsel evliliğe izin verilmemesinin anayasaya aykırı olduğu iddiası lehine karar vermesinin ardından geldi.

Tokyo merkezli bir aktivist olan Gon Matsunaka, “Bu gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor. Sapporo kararından sonra aynı kararı ya da daha iyisini umuyorduk.”

Japonya’daki mevcut yasalara göre, eşcinsel çiftlerin yasal olarak evlenmelerine izin verilmiyor, birbirlerinin malvarlığını miras almalarına izin verilmiyor ve birbirlerinin çocukları üzerinde ebeveyn haklarına sahip değiller.

Bunun nedeni, Japonya anayasasının evliliği “her iki cinsiyetin karşılıklı rızasına” dayalı olarak tanımlamasıdır.

Geçen yılki karardan sonra, evlilik eşitliği için kampanya yürüten Tüm Japonya için Evlilik’in temsilci direktörü Makiko Terahara, Sapporo kararının çığır açıcı olduğunu söyledi.

Bunun nedeni, evliliğin sadece “çocuk doğurmak ve büyütmek” için bir araçtan ziyade “çocuklu veya çocuksuz bir çiftin ortak yaşamının korunması” için olduğunu vurgulamasıydı. Washington Post.

Japonya’daki bazı yerel yetkililer, eşcinsel çiftlerin birlikte bir yer kiralamasına ve hastane ziyaret haklarına sahip olmasına yardımcı olmak için ortaklık sertifikaları veriyor, ancak onlara evli heteroseksüel çiftlerin tüm yasal haklarını vermiyorlar.

Geçen hafta, Tokyo vilayet hükümeti, aynı cinsiyetten partnerlik anlaşmalarını tanıyan bir yasa tasarısını onayladı; bu, Japonya nüfusunun yarısından fazlasını kapsayan yerel yönetimlerin artık böyle bir tanıma sunduğu anlamına geliyor.

Başbakan Fumio Kishida konunun dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini söylerken, iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) konuyu gözden geçirme veya yasa teklifinde bulunma planlarını açıklamadı.

Geçen yılın sonlarında, Tokyo’daki yerel hükümet tarafından yürütülen bir kamuoyu yoklaması, oradaki insanların kabaca yüzde 70’inin eşcinsel evlilikten yana olduğunu ortaya koydu.

Asya genelinde sadece Tayvan eşcinsel evliliği yasallaştırdı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/asia/same-sex-gay-marriage-ban-japan-b2104903.html

Yorum yapın