Japonya Mahkemesi Eşcinsel Evliliklerin Yasaklanmasının Anayasal Olduğunu Söyledi


A Japon mahkemesi Pazartesi günü ülkenin eşcinsel evlilik yasağının anayasayı ihlal etmediğine karar verdi ve özgür birliktelik ve eşitlik haklarının ihlal edildiğini söyleyen üç çiftin tazminat taleplerini reddetti.

Osaka Bölge Mahkemesinin kararı konuyla ilgili ikinci karar ve Sapporo mahkemesinin geçen yıl eşcinsel evlilik yasağını anayasaya aykırı bulan kararıyla aynı fikirde değil. Yedi büyük sanayileşmiş ulustan oluşan ve eşcinsel birliktelikleri tanımayan tek üye olan Japonya’da sorunun ne kadar bölücü olduğunun altını çiziyor.

Osaka mahkemesi kararında, davacıların karşılaştıkları ayrımcılık nedeniyle çift başına 1 milyon yen (7.400 $) tazminat talebini reddetti.

İki erkek ve bir kadın çiftten oluşan davacılar, 2019 yılında beş büyük şehirde (Sapporo, Tokyo, Nagoya, Fukuoka ve Osaka) hükümete karşı ücretsiz sendika ve eşitlik haklarını ihlal ettikleri için dava açan 14 eşcinsel çift arasındaydı. .

Heteroseksüel çiftlerin evlilik yoluyla elde ettikleri aynı ekonomik ve yasal faydalardan mahrum bırakılarak yasa dışı bir şekilde ayrımcılığa maruz kaldıklarını savundular.

Japonya’da cinsel çeşitliliğe destek yavaş yavaş arttı, ancak lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireyler için yasal korumalar hala eksik. LGBTQ insanlar genellikle okulda, işte ve evde ayrımcılığa maruz kalıyor ve bu da birçok kişinin cinsel kimliklerini gizlemesine neden oluyor.

Devamını oku: Asya’nın LGBTQ+ Hareketi Japonya’dan Ne Öğrenebilir?

İnsan hakları grupları, uluslararası ilginin Japonya’ya odaklandığı geçen yaz Tokyo Olimpiyatları’ndan önce bir eşitlik yasasının çıkarılması için bastırmıştı, ancak yasa tasarısı muhafazakar iktidar partisi tarafından iptal edildi.

Osaka mahkemesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 1947 anayasasında evlilik özgürlüğünün yalnızca erkek-kadın birliktelikleri anlamına geldiğini ve aynı cinsiyetten olanları içermediğini ve bu nedenle eşcinsel evliliklerin yasaklanmasının anayasaya aykırı olmadığını söyledi.

Yargıç Fumi Doi, heteroseksüel çiftler için evliliğin, toplum tarafından çocuk doğuran ve yetiştiren kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi korumak için kurulmuş bir sistem olduğunu ve eşcinsel ilişkileri korumanın yollarının hala kamuoyunda tartışıldığını söyledi.

Ancak mahkeme, parlamentoyu eşcinsel evliliği yasallaştırma seçenekleri de dahil olmak üzere eşcinsel ilişkileri daha iyi koruyacak yöntemler aramaya çağırdı.

Pazartesi günkü karar, Sapporo bölge mahkemesinin Mart 2021’deki kararının ardından hükümete daha fazla baskı yapmayı umut eden aktivistler için bir aksilik oldu.

Davacılar ve avukatları Pazartesi günkü kararı kabul edilemez olarak nitelendirerek temyize gideceklerini söylediler.

Davacı Akiyoshi Tanaka, düzenlediği basın toplantısında, parlamentonun harekete geçmesi için yargı sürecinden destek almak için yasal yollara başvurduklarını, ancak “mahkemenin karar vermekten uzak durduğunu” söyledi.

mücadeleye devam edeceğini söyledi. “Cesaretimizi kıracak zamanımız yok,” diye ekledi.

Japonya’da kamuoyu şu anda eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasından yana.

Japonya’daki mevcut kurallara göre, eşcinsel çiftler birbirlerinin mülklerini, evlerini veya paylaştıkları diğer varlıkları miras alamazlar ve birbirlerinin çocukları üzerinde ebeveyn hakları yoktur. Genellikle birlikte daire kiralamaları, hastane ziyaretleri ve evli çiftlere sunulan diğer hizmetlerden men edilirler.

Japonya genelinde 200’den fazla belediye ya da toplamın %12’si, Tokyo’nun Shibuya bölgesinin 2015’te ilk kez bunu yapmasından bu yana eşcinsel çiftlere yasal olarak bağlayıcı olmayan ortaklık sertifikaları vermeye başladı.

Tokyo metropol hükümeti geçtiğimiz günlerde, birlikteliklerinin sertifikasını arayan cinsel azınlık çiftlerinin kayıtlarını Ekim ayından itibaren kabul etmeye yönelik bir planı kabul etti.

Yine de bu, evlilik cüzdanı ile aynı şey değildir ve eşit yasal koruma sağlamaz.

Tayvan, eşcinsel evliliği yasallaştıran tek Asya ülkesi veya bölgesidir.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189291/japan-court-gay-marriage-ban/

Yorum yapın