Japonya’daki LGBT Aktivistleri Evlilik Kararının Önüne Geçmiyor


Japonya’daki LGBTQ hakları, 20 Haziran’da ülkenin en kalabalık üçüncü kentindeki bir mahkemenin, anayasada evlilik özgürlüğünün yalnızca erkek-kadın birlikteliklerine atıfta bulunduğuna ve ülkenin eşcinsel evlilik yasağının bu nedenle olduğuna karar vermesiyle büyük bir darbe aldı. anayasal.

Associated Press’e (AP) göre Osaka Bölge Mahkemesi, özgür sendikalaşma ve eşitlik haklarının ihlal edildiğini söyleyen üç çiftin çift başına bir milyon yen (7.400 $) tazminat talebini de reddetti.

Aktivistler, kararın hayal kırıklığı yaratsa da evlilik eşitliği için verilen mücadelenin henüz bitmediğini ve ilerleme kaydettiklerini söylüyor.

STK İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Japonya direktörü Kanae Doi, “Toplumda değişim için bir ivme var ve LGBT topluluğu durmayacak” diyor. Doi, “Yargının yavaş değiştiğini ve daha muhafazakar olduğunu” kabul ederken, “Japon kamuoyu zaten evlilik eşitliğini destekliyor” ve “LGBT hakları hareketinin var olanı değiştirmesi zaman alabilir” diyor. [legislature] ve yargı, ama kesinlikle değişiyor.”

Japonya'daki LGBT Aktivistleri Evlilik Kararının Önüne Geçmiyor

Davacılar, 20 Haziran 2022’de Osaka Eyaleti, Osaka Şehrinde eşcinsel evliliğe ilişkin bir karardan önce Osaka Bölge Mahkemesine yürüdüler.

Yomiuri Shimbun/AP Resimleri

LGBT hakları ve Japon hukuk sistemi

Karar, bir düzineden fazla eşcinsel çift tarafından 2019’da Sevgililer Günü’nde Japonya’nın çevresindeki bölge mahkemelerinde açılan bir dizi davaya yanıt olarak alınan ikinci karardı. Sapporo Bölge Mahkemesi, geçen yıl Mart ayında verilen ilk kararda Japonya’nın Eşcinsel çiftleri dışlayan evlilik tanımı, anayasal eşitlik güvencelerini ihlal etti.

Aktivist grubun genel müdürü Makiko Terahara’ya göre Tüm Japonya İçin Evlilik Osaka davacıları temyize gitme niyetlerini belirttiler ve tartışma şimdi şehrin Yüksek Mahkemesine taşınacak. AP’ye göre, davacı Akiyoshi Tanaka düzenlediği basın toplantısında savaşmaya devam edeceğini söyledi. Cesareti kırılmış hissetmek için zamanımız yok, dedi.

“Mümkün olduğunca çok sayıda insan için bu mahkemelerin doğru kararlar vermesini sağlamak ve yasanın son dönemde revize edilmesi için sesini yükseltmek giderek daha önemli hale geldi. [legislature] mümkün olan en kısa sürede,” diye ekliyor Terahara.

Devamını oku: Japonya, Olimpiyatlar Öncesinde LGBTQ Haklarını İyileştiremedi. Japon Sporcular Nasılsa Dışarı Çıkıyor

Eşcinsel birliktelikler Asya’nın çoğunda tanınmamaktadır. Tayvan, Mayıs 2019’da Asya’da eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk ülke oldu. Tayland, geçen hafta eşcinsel evliliği yasallaştıracak bir yasa tasarısının milletvekillerinden ilk onayını almasıyla evlilik eşitliğine bir adım daha yaklaştı.

Japonya, LGBTQ hakları konusunda zengin dünyadaki emsallerinin çok gerisinde kalıyor; Yediler Grubu’nda (G7) sanayileşmiş ülkeler içinde olmayan tek ülkedir. tamamen tanımak eşcinsel ortaklıklar. Japon yasaları ayrıca trans bireylerin cerrahi olarak sterilize edilmiş cinsiyet kimliklerinin yasal olarak tanınmasını istiyorlarsa.

Pazartesi günkü karar, son yıllarda ülkede eşitlik için ilk gerileme değil. Geçen yaz Tokyo Olimpiyatları öncesinde aktivistler, hükümeti LGBTQ insanlara karşı ayrımcılığı yasaklayan bir yasa çıkarmaya zorlamak için ülkedeki uluslararası ilgiden yararlanmayı umuyorlardı. Ancak tasarı, iktidardaki muhafazakar Liberal Demokrat Parti’nin bazı üyelerinin tepkisine yol açtı ve yasama meclisi tedbiri geçemedi.

Japonya'daki LGBT Aktivistleri Evlilik Kararının Önüne Geçmiyor

İnsanlar, LGBT topluluğu üyelerine desteklerini göstermek için 24 Nisan 2022’de Tokyo’daki Tokyo Gökkuşağı Onur Yürüyüşü 2022 Geçit Törenine katılırlar.

Getty Images aracılığıyla PHILIP FONG/AFP

Japonya’nın LGBT topluluğu için ilerleme

Yine de biraz ilerleme var. Geçen hafta, Tokyo büyükşehir hükümeti kabul edilen mevzuat aynı cinsiyetten birliktelikleri tanıyarak, bunu yapan 47 vilayetin dokuzuncusu (ve aynı zamanda neredeyse 14 milyon sakiniyle en büyük vilayet) haline geldi. Bu, eşcinsel çiftlere bazı ek haklar tanısa da, tam evlilik haklarının gerisinde kalıyor.

HRW, yıllarca süren kampanyaların destek dalgalanması son yıllarda LGBTQ eşitliği için. Bu özellikle genç Japonlar için geçerlidir. %92’den fazla Pew Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan 2021 raporuna göre, 18 ila 29 yaşları arasındaki Japonların yüzdesi eşcinselliğin toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrımcılık yasağı tasarısı Tokyo Olimpiyatları’nın önüne geçemese bile, aktivistler TIME’a yasanın ülkede LGBTQ hakları konusunda eşi görülmemiş bir kamuoyu tartışması başlattığını söyledi. Bundan fazla 100.000 kişi hükümetin tasarıyı geçirmesini isteyen bir dilekçe imzaladı ve birkaç büyük şirketler ağırlıklarını yasanın arkasına attılar.

Terahara, evlilik eşitliğinin gerçekleşeceğinden emin olduğunu söylüyor. Ortaklık programlarını benimseyen belediyelerin sayısının önemli ölçüde arttığını, eşcinsel evliliği destekleyen işletmelerin sayısının da önemli ölçüde arttığını ve eşcinsel evlilikten yana olan yasa koyucuların sayısının giderek arttığını söylüyor.

Terahara, “İleriye gidiyoruz” diyor. “Sadece beş yıl öncesine kıyasla bile, ilerleme dikkate değer.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz Amy Gunia, [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189670/japan-same-sex-marriage-lgbt/

Yorum yapın