John Legend, okul kitaplarındaki baskıyı kınarken, Siyah insanların hikayelerinin ‘anlatısına’ sahip olmaları gerektiğini söylüyorJohn Legend, okul kitaplarındaki baskıyı kınarken, Siyah insanların hikayelerinin 'anlatısına' sahip olmaları gerektiğini söylüyor

John Legend, ülke çapında okul kitapları için devam eden savaşı kınarken, Siyahların kendi hikayelerinin “anlatısına” sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Cumartesi gecesi Tribeca Film Festivali’nde sivil haklar lideri Rev Al Sharpton ve New York film yönetmeni Spike Lee ile birlikte sahnede konuşan şarkıcı, Siyah insanların hikayelerini ve mücadelelerini “temizlemek” için bir çaba olduğu konusunda uyardı.

Juneteenth arifesinde, “Kendi hikayelerimizi anlatabilmemiz önemli,” dedi.

“Temel olarak, kendi anlatımızın kontrolüne sahip değilsek ve kendi hikayemizi anlatamıyorsak…

“Şimdi, ne zaman kendi okul kurullarından veya kütüphanelerden sorumlu olmadığımızı görüyoruz… ve insanlar hikayelerimizden ve mücadelelerimizden kütüphanelerimizden ve ders kitaplarımızdan kurtulmaya çalışıyorlar.”

Geçen yıl boyunca, Cumhuriyet eyaletleri okullarda ırkçılık karşıtı öğretileri yasaklıyor ve okul kütüphanelerinden kitapları kaldırıyor.

Bay Legend, Siyahların kendi hikayelerini anlatmasını engelleme çabalarının, 2020 Anma Günü George Floyd cinayetinden sonra gelen ırksal hesaplaşmaya karşı bir “tepkinin” parçası olduğunu söyledi.

“Biz bunun ne anlama geldiğini görüyoruz ve onlar da bunun ne anlama geldiğini biliyorlar – bu yüzden bu hikayeleri sterilize etmek ve anlatımızdan kurtulmak için çok çaba harcıyorlar” dedi.

“George Floyd’a ne olduğunu gördüler ve her ilerleme kaydettiğimizde bir geri tepme oluyor ve tepki şu oluyor: ‘Ah, bu anlatıyı kontrol etmeliyiz.

“Herkes anlatının ne kadar önemli olduğunu ve hikayeyi kimin anlattığının ve hangi bakış açılarının temsil edildiğinin ne kadar önemli olduğunu biliyor.”

Şarkıcı, Siyahlar için adaleti önemsemeyi bazen “sinir bozucu” bulduğunu, çünkü ne zaman bir ilerleme sağlanmış olsa, bir geri tepme olduğunu söyledi.

“Bir adım ileri atıp geri savrulduğumuzu hissetmek bazen çok sinir bozucu olabiliyor” dedi.

“Geçtiğimiz bir buçuk yılda George Floyd’dan sonra ırksal hesaplaşma dediğimiz şeye tepki olarak çok şiddetli tepkiler oldu, çok cesaret kırıcı oldu”.

Ancak, hayal kırıklığına rağmen, izleyerek savaşmaya devam etmek için ilham aldığını söyledi. yüksek sesle, Cumartesi gecesi festivalde prömiyeri yapılan Rev Sharpton hakkında belgesel.

yüksek sesle Rev Sharpton’ın, 1986’da New York Howard Beach’te üç Siyah adamın linç edilmesi ve 2020’de George Floyd’un öldürülmesi de dahil olmak üzere, sivil haklar hareketinin önemli noktalarında aktivist ve dini lider olarak elli yıldan fazla süren yaşamını anlatıyor.

Mike Jackson, Al Sharpton ve John Legend, 18 Haziran 2022’de New York’ta Tribeca Grill’de Loudmouth için partiden sonra kapanış gecesi Tribeca Festivali’ne katılıyor

(2022 Tribeca Fe için Getty Images)

Belgeselde Rev Sharpton, avcının her zaman aslan ve avcı hakkındaki hikayeyi anlattığını söylüyor.

“Hikayelerimizi anlatmak için” yönetmen olduğunu söyleyen Bay Lee, “oyun kitabında” bir değişiklik çağrısında bulundu.

“Gençler gerçek hikayeyi anlamıyor – liderlerimizin radikal versiyonunu değil, sterilize edilmiş versiyonunu alıyor olabilirler” dedi.

o aradı yüksek sesle görmek için erken bir okul gezisine götürülmekle alay ettiği için okullarda çocuklara gösterilmek üzere Rüzgar gibi Geçti gitti.

Sahnede Rev Sharpton, insanların adalet mücadelesine dikkat etmelerini sağlamak için “New York kentinden daha gürültülü” olması gerektiğinden, ilk başta “bir geveze” olduğunu itiraf etti.

“Çoğu sivil haklar lideri güneyden geldi. Brooklyn’de doğdum” dedi.

“Büyürken Broadway ışıkları, Times Square ve Radio City ile rekabet etmek zorunda kaldınız” dedi ve “insanların dikkatini çekecek bir şey yapmanız gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Hikayesinin genç, beyaz bir yönetmen Josh Alexander tarafından anlatıldığı sorulduğunda, Rev Sharpton anında geri adım attığını söyledi.

Ancak bunun daha “objektif” olacağına ikna olduğunu söyledi.

“[They said] seni severek ya da senden nefret ederek büyümedi mi… genç bir Yahudiyi San Francisco’dan alarak buna inanacaklar,” dedi.

“Sana ne diyeceğim dedim. İşe yararsa, selam vermek için orada olacağım. Olmazsa, seninle dışarıda buluşacağım” diye şaka yaptı.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/john-legend-juneteenth-tribeca-film-b2104676.html

Yorum yapın