Julian Assange iade edilirse ABD nezaretinde öleceğinden ‘kesin’, karısı kötüleşen sağlığı konusunda uyardıJulian Assange iade edilirse ABD nezaretinde öleceğinden 'kesin', karısı kötüleşen sağlığı konusunda uyardı

Julian Assange, Amerika’ya iade edilirse ABD nezaretinde öleceğinden “kesin” olduğunu iddia etti, karısı, WikiLeaks kurucusunun sağlığının kötüleştiği konusunda uyardı.

Eşi Stella Moris, İngiliz hükümetinin casusluk ve Pentagon bilgisayarına erişim sağlamaya çalışmakla suçlanmak üzere 50 yaşındaki gencin iadesini emrettiğini duyurduğu gün, dedi. Bağımsız onun iyiliği için derinden korkuyordu.

Assange’ın Londra’dan Washington DC’ye transferini engellemek için mücadelenin devam edeceğini söyledi – Bay Assange’ın temyize gitmek için 14 günü var – ama altında olduğu baskı konusunda endişeli olduğunu söyledi.

“ABD ceza sisteminin pek çok sorunu var, ancak Julian’ın karşı karşıya olduğu şey benzersiz: On yıldan fazla bir süredir zulme maruz kalıyor, savunma yapmasını engelleyecek şekilde suçlanıyor ve sağlığı o kadar kötüye gidiyor ki. vücudunun bu yükü kaldıramayacağı bir derece” dedi. Bağımsız.

“Gerçek şu ki, bir insanın ancak bu kadar kaldırabileceği vardır. Direniyor ama nereye kadar? İade edilirse ABD gözetiminde öleceğinden eminim.”

Bağımsız dava hakkında yorum yapmak için ABD hükümetine ulaştı.

Avustralya vatandaşı olan Assange, siyasi sığınma talebinde bulunduktan sonra Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde beş yıl geçirdiği için Nisan 2019’da tutuklandı.

Polisin kendisini iki cinsel saldırı suçlamasıyla soruşturmak istediklerini söylediği İsveç’e iade için mücadele etti. Bay Assange iddiaları reddetti ve ABD’ye götürüleceğine inandığını söyledi.

ABD, bir kısmı eski Ordu istihbarat subayı Chelsea Manning tarafından sağlanan WikiLeaks’te yayınladığı materyallerin bir sonucu olarak insanların hayatlarını tehlikeye attığını iddia ediyor.

Bayan Manning, 2013 yılında ABD tarihindeki en büyük gizli belge sızıntısından suçlu bulundu ve 35 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2017’de, o zamanki Başkan Barack Obama cezasını hizmet süresine indirdi ve Kansas’taki bir askeri hapishaneden serbest bırakıldı.

Priti Patel, Julian Assange’ı iade etmeyi kabul etti

Bay Assange’ın destekçileri, WikiLeaks’in yayınladığı daha önce sınıflandırılmış materyalin, ABD’nin sözde teröre karşı savaşının bir parçası olarak Batı tarafından işlenen savaş suçları olduğunu söylediklerini ortaya çıkardığını söylüyorlar.

Medya grupları, Bay Assange’ın materyal yayınlama eylemi nedeniyle kovuşturulması halinde, güvenlik sorunları hakkında yazan hiçbir gazetecinin kendilerini güvende göremeyeceği konusunda uyardı.

“Davanın adaletsizliği o kadar vahim ki anlamak zor olabilir. Gerçek bilgileri yayınlamakla suçlanıyor, ancak yayınladıklarının önemini ve halk için yaptığını kamu yararına yaptığını iddia etmesi engellenecek” dedi. Assange’ın iki çocuğundan ve WikiLeaks’in kurucusuyla geçen yıl tutulduğu Belmarsh Hapishanesinde evlenen.

Assange’ın eşi Stella, Cuma günü Londra’daki Royal Over-Seas League genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında

(Reuters)

“Casusluk Yasası kapsamında savunma yok. Bu davanın sonuçları çok büyük.”

O ekledi: “Bu normal bir durum değil. Bu, Julian’a zulmetmek için yasanın, basını itaat etmeye zorlamak için bir araç olarak kullanıldığı siyasi bir davadır.”

Londra’daki bir yargıç başlangıçta iade talebini reddetti ve ABD makamlarının Bay Assange’ın sözde “SuperMax” hapishanesine gönderilmesi halinde kendisini öldürmesini engelleyeceğinden emin olamayacağını söyledi. ABD, esenliği konusunda güvence vermeye çalışarak yanıt verdi.

Nisan ayında bir mahkeme, Bay Assange’ın ABD’de yargılanmak üzere gönderilebileceğini ve davayı Cuma günü iadeye izin veren bir emri imzalayan İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’e gönderebileceğini söyledi.

(PA)

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık mahkemeleri Bay Assange’ı iade etmenin baskıcı, adaletsiz veya sürecin kötüye kullanılması olacağını tespit etmediği için” hükümetin ABD’ye hareketini onaylamak zorunda olduğunu söyledi.

Ancak Assange’ın ABD’li avukatı Barry Pollack, bunun “Birinci Değişikliği ve yayınlama hakkını önemseyen herkesi endişelendirmesi gereken hayal kırıklığı yaratan bir haber” olduğunu söyledi.

Bayan Morris, Birleşik Krallık hükümetinin “bu gülünçlüğü sona erdirme ve doğru olanı yapma fırsatına sahip olduğunu” söyledi.

“Boris Johnson eskiden bir gazeteciydi, basın özgürlüklerini korumayı başaramayarak eski meslektaşlarını etkili bir şekilde otobüsün altına atıyor” dedi. “Bu dava devam ederse, Birleşik Krallık’taki basın özgürlüğünün kapsamını daraltacak ve Birleşik Krallık’taki medya ortamını belirleyecek bağlayıcı bir yasal emsal oluşturacaktır.”

İade edilirse kendisi ve çocukları arasındaki ilişkiyi nasıl sürdürecekleri sorulduğunda, Morris, “zaten sınırlı olan temaslarının ciddi şekilde ayda 15 dakikalık bir telefon görüşmesine indirileceğini, bu da casusluk yasası kapsamında suçlanan diğer kişilerin elde ettiği şey” dedi. .

“Ama mesele bu değil. ABD hükümeti, çocuklarımızın babalarıyla olan hayatlarından bir gün bile çalmamalıydı” dedi.

“Üç yılı aşkın bir süre önce, Nisan 2019’da tutuklanmasından bu yana Belmarsh Yüksek Güvenlikli hapishanesinde hapsedildi. Onun özgürlüğü için savaşıyoruz çünkü hayatı, özgürlüğünü geri kazanmasına bağlı ve iade, hayatına mal olacak. O kadar keskin.”

Ek raporlama Associated PressKaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/assange-wikileaks-wife-extradition-patel-latest-b2103932.html

Yorum yapın