Julian Assange’ın iadesi: İngiltere hükümeti WikiLeaks’in kurucusunun casusluk suçlamasıyla ABD’ye iadesini emretti


Londra – İngiliz hükümeti iadesini emretti Julian Assange ABD’ye casusluk suçlamasıyla karşı karşıya. WikiLeaks kurucusunun temyize gitmesi bekleniyor, ancak İçişleri Bakanı Priti Patel iade emrini Cuma günü imzaladı, bakanlığı, Nisan ayında bir İngiliz mahkemesinin Assange’ın ABD’ye gönderilebileceği yönündeki kararının ardından dedi.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık mahkemeleri, Bay Assange’ı iade etmenin baskıcı, adaletsiz veya sürecin kötüye kullanılması anlamına gelmediğini” söyledi.

Ayrıca iadenin, adil yargılanma ve ifade özgürlüğü hakkı da dahil olmak üzere insan haklarıyla bağdaşmayacağını ve ABD’deyken, sağlığı da dahil olmak üzere uygun şekilde muamele göreceğini tespit etmediler.”

britanya-siyaset-basın-demo
WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın eşi Stella Assange, kocasının ABD’ye iadesini protesto etmek için 17 Mayıs 2022’de Londra, İngiltere’deki İçişleri Bakanlığı binasının önünde bir konuşma yapıyor.

JUSTIN TALLIS/AFP/Getty


Karar, Assange’ın ABD’de yargılanmaktan kaçınmak için yıllarca süren savaşında büyük bir andır – her ne kadar hikayenin sonu olmasa da. Assange’ın temyiz için 14 günü var ve eşi Stella Assange, hükümetin Cuma günkü açıklamasının ardından “bununla mücadele etme” sözü verdi.

Cuma günü Londra’da gazetecilere verdiği demeçte, “Her temyiz yolunu kullanacağız” dedi. “Uyanıkken geçirdiğim her saati Julian özgür olana, adalet yerini bulana kadar onun için savaşarak geçireceğim.”

Bir İngiliz yargıç, Nisan ayında iadeyi onaylayarak nihai kararı hükümete bıraktı. Karar, yasal bir savaşın ardından geldi. İngiltere Yüksek Mahkemesine kadar gitti.


Rapor: CIA, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı adam kaçırmayı ve öldürmeyi düşündü

09:56

ABD, İngiliz yetkililerden Assange’ı iade etmesini istedi, böylece WikiLeaks’in on yıldan fazla bir süre önce çok büyük bir gizli belge hazinesi yayınlaması nedeniyle 17 casusluk suçlaması ve bir bilgisayarı kötüye kullanma suçlamasıyla yargılanabiliyor. Amerikalı savcılar, Assange’ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning’in WikiLeaks’in daha sonra yayınladığı gizli diplomatik kabloları ve askeri dosyaları çalmasına hukuka aykırı bir şekilde yardım ederek hayatları riske attığını söylüyor.

Gazetecilik örgütleri ve insan hakları grupları, İngiltere’yi iade talebini reddetmeye çağırdı.

50 yaşındaki Assange’ın destekçileri ve avukatları, gazeteci olarak hareket ettiğini ve ABD ordusunun Irak ve Afganistan’da yaptığı yanlışları ortaya çıkaran belgeleri yayınladığı için Birinci Değişikliğe göre ifade özgürlüğü korumasına sahip olduğunu savunuyorlar. Davasının siyasi amaçlı olduğunu savunuyorlar.


Julian Assange, tutuklanmaktan kurtulurken gizlice iki çocuk babası oldu. Çocuğunun annesi konuşuyor

03:59

Assange’ın avukatları, ABD’de suçlu bulunursa 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini söylerken, Amerikalı yetkililer herhangi bir cezanın muhtemelen bundan çok daha düşük olacağını söyledi.

Assange, ayrı bir hukuk mücadelesi sırasında kefaletten kaçtığı için tutuklandığı 2019’dan bu yana İngiltere’nin Londra’daki yüksek güvenlikli Belmarsh Hapishanesinde tutuluyor. Bundan önce, tecavüz ve cinsel saldırı iddialarıyla yüzleşmek üzere İsveç’e iade edilmekten kaçınmak için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yedi yıl geçirdi.

İsveç, Kasım 2019’da seks suçları soruşturmasını aradan çok zaman geçtiği için düşürdü.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/julian-assange-extradition-spying-charges-uk-approve/

Yorum yapın