Juul, ABD’de elektronik sigara ürünlerinin satışını durdurma emri verdi


ABD federal sağlık yetkilileri Perşembe günü Juul’a elektronik sigaralarını ulusal piyasadan çekmesini emretti; bu, güç durumdaki şirkete yapılan son darbe, gençlerin elektronik sigarasında ulusal bir artışa yol açmakla suçlandı.

Eylem, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) yıllarca düzenleyici gecikmelerden sonra milyarlarca dolarlık vaping endüstrisine bilimsel inceleme getirme çabasının bir parçası.

FDA, Juul’un vaping cihazını ve tütün ve mentol aromalı kartuşlarını satmayı bırakması gerektiğini söyledi. Halihazırda piyasada olanlar kaldırılmalıdır. Ajans, tüketicilerin Juul’un ürünlerine sahip olmalarının veya kullanmalarının kısıtlanmadığını söyledi.

Piyasada kalabilmek için şirketler e-sigaralarının halk sağlığına fayda sağladığını göstermelidir. Pratikte bu, cihazları kullanan yetişkin sigara tiryakilerinin sigarayı bırakmalarının veya azaltmalarının muhtemel olduğunu, gençlerin ise bunlara bağımlı olma ihtimalinin düşük olduğunu kanıtlamak anlamına geliyor.

FDA, Juul gibi en büyük satıcılardan bazılarının “orantısız” bir rol oynamış olabilir genç vaping yükselişinde. Ajans Perşembe günü yaptığı açıklamada, Juul’un başvurusunun, ürünlerini pazarlamanın “halk sağlığının korunması için uygun olacağını” göstermek için yeterli kanıta sahip olmadığını söyledi.

Juul, FDA’nın bulgularına katılmadığını ve şirket, olası bir temyiz ve düzenleyicilerle görüşme de dahil olmak üzere seçeneklerini değerlendirirken yasağı askıya almaya çalışacağını söyledi.

‘Yetersiz ve çelişkili veriler’

FDA yaptığı açıklamada, Juul’un başvurusunun düzenleyicilere önemli sorular bıraktığını ve olası riskleri değerlendirmek için yeterli bilgi içermediğini söyledi.

Ajans, şirketin araştırmasının Juul’un kartuşlarından potansiyel olarak zararlı kimyasallar gibi şeyler hakkında “yetersiz ve çelişkili veriler” içerdiğini söyledi.

“İlgili sağlık risklerini belirlemek için gereken veriler olmadan, FDA bu pazarlama reddi emirlerini yayınlıyor.” FDA’nın tütün merkezinin müdür yardımcısı Michele Mital yaptığı açıklamada.

Ajans bazı e-sigara başvurularını kabul etti. Geçen sonbahardan bu yana ajans, RJ Reynolds, Logic ve diğer şirketlerden tütün aromalı e-sigaralara onay verdi.

Bir kadın bir e-sigara cihazı tutuyor ve bir buhar püskürtüyor.
Nisan 2019’da Washington, Vancouver’da bir kadın bir Juul kaleminden bir nefes veriyor. ABD FDA Perşembe günü yaptığı açıklamada, Juul’un ürünlerini pazarlamanın “halkın korunması için uygun olacağını” gösterecek yeterli kanıta sahip olmadığını söyledi. sağlık.’ (Craig Mitchelldyer/Associated Press)

Ancak endüstri oyuncuları ve tütün karşıtı savunucular, bu ürünlerin ABD’deki 6 milyar dolarlık ABD elektronik sigara pazarının sadece küçük bir bölümünü oluşturduğundan şikayet ettiler.

Düzenleyiciler, satışların düşmesine rağmen en çok satan elektronik sigara markası olmaya devam eden Juul dahil olmak üzere pazar liderlerinin cihazlarında karar vermeyi defalarca ertelediler.

Geçen yıl, ajans, esas olarak reşit olmayan gençlere yönelik potansiyel çekiciliği nedeniyle, bir milyondan fazla e-sigara ve ilgili ürün için yapılan başvuruları reddetti.

Amerikan Akciğer Derneği Perşembe günkü kararı “uzun zamandır gecikmiş ve memnuniyetle karşılandı” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: Juul, “gençlik vaping salgını” dediği şeyden “büyük ölçüde sorumluydu”.

Elektronik sigaranın hızlı yükselişi

E-sigaralar ilk olarak on yıldan uzun bir süre önce ABD’de sigara içenlere daha az zararlı bir alternatif sağlama vaadiyle ortaya çıktı. Cihazlar, bir nikotin çözeltisini, tütünün yakılmasıyla üretilen toksik kimyasalların çoğunu atlayarak, solunan bir buhara ısıtır.

Ancak araştırmalar, sigara içenlerin gerçekten bırakmalarına yardımcı olup olmadıkları konusunda çelişkili sonuçlara ulaştı. Ve FDA’nın elektronik sigara ürünlerine ve iddialarına hükmetme çabaları, endüstri lobiciliği ve rekabet eden siyasi çıkarlar tarafından defalarca yavaşlatıldı.

Vaping pazarı, çeşitli tatlar ve güçlerde bir dizi cihaz ve nikotin çözümü satan yüzlerce şirketi içerecek şekilde büyüdü.

Juul’un yüksek nikotinli, meyve aromalı kartuşlarının ortaokul ve lise öğrencileri arasında hızla ülke çapında bir çılgınlığa dönüştüğü 2018’de vaping sorunu yeni bir aciliyet kazandı.

Şirket, genç etkileyicilerin ev sahipliği yaptığı konserlerde ve partilerde ücretsiz Juul ürünlerini dağıtmayı da içeren erken pazarlama uygulamalarıyla ilgili bir dizi federal ve eyalet soruşturmasıyla karşı karşıya.

2019 yılında şirkete tüm reklamları durdurması ve meyve ve tatlı tatlarını ortadan kaldırması yönünde baskı yapıldı. Ertesi yıl, FDA, küçük vaping cihazlarındaki aromaları sadece tütün ve mentol ile sınırlandırdı. Ayrı olarak, ABD Kongresi tüm tütün ve elektronik sigara ürünleri için satın alma yaşını 21’e yükseltti.

Ancak e-sigaraların piyasada kalması gerekip gerekmediği sorusu kaldı.

FDA, kararlarını vermek için bir mahkeme emri altında çalışmaktadır; tütün karşıtı gruplar, incelemeyi hızlandırmak için ajansa başarılı bir şekilde dava açtı.

FDA düzenleyicileri, şirketleri, elektronik sigaraya geçiş yapan sigara içenler için net bir fayda gösteren titiz, uzun vadeli veriler sunmaları gerektiği konusunda yıllarca uyardı. Ancak en büyük e-sigara üreticileri dışında hepsi bu tür pahalı ve zaman alıcı araştırmaları yürütmeye direndi.Kaynak : https://www.cbc.ca/news/health/us-health-juul-electronic-cigarettes-vaping-1.6499020?cmp=rss

Yorum yapın