Kabil Havalimanı’nın işletmesi Türkiye-Katar ortaklığı yerine ‘BAE’ye verilebilir’


Kabil havaalanı

Kaynak, Getty Images

Taliban ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yürütülen müzakereler hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Körfez ülkesi BAE, Kabil Havalimanı ve Afganistan’daki diğer bazı havaalanlarını işletmek için bir anlaşmaya varmak üzere. Habere göre, anlaşmaların imzalanması halinde birkaç hafta içinde duyurulması bekleniyor.

Uluslararası kamuoyunda resmi olarak tanınmayan Taliban hükümeti, kara ile çevrili Afganistan’ın dünyayla temel hava bağlantısı olan Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nı ve diğer havaalanlarını işletmeleri için Türkiye ve Katar da dahil olmak üzere bölgesel güçlerle anlaşmıştı.

Reuters ajansına konuşan kaynaklar, aylar süren görüşmelerde bir ara BAE-Türkiye-Katar ortak anlaşması ihtimalinin de tartışıldığını, ancak Taliban’ın işletmenin tamamını daha önce Afgan havaalanlarını işleten BAE’ye devretmeye hazırlandığını söyledi.

Anlaşmanın, Taliban’ın kuraklık, yaygın açlık ve ekonomik krizle sarsılan Afganistan’ın dış dünyadan izolasyonunu hafifletmesine yardımcı olacağı değerlendiriliyor.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-dunya-62095523?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın