Kanada Bazı Tek Kullanımlık Plastikleri Yasaklamak İçin Tarih Belirledi


TKanada hükümeti, şirketlerin bu yılın sonuna kadar plastik poşetler ve strafor ambalaj kutuları ithal etmesini veya üretmesini, gelecek yılın sonuna kadar satışını ve 2025’in sonuna kadar ihracatını yasaklıyor.

Kanada daha önce bir yasağı ilan etmişti, ancak çevre savunucuları gecikmeler konusunda dehşete düştüler ve Kanada’nın ilk planının ürünleri evde yasaklamak, ancak bunları yurtdışına göndermeye devam etmek olduğunu söyledi. Çevre Bakanı Steven Guilbeault Pazartesi günü tarihleri ​​açıkladı.

Devamını oku: Kanada Tek Kullanımlık Plastikleri 2021’de Yasaklayacak

Yasak, poşetlere ve paket kutulara ek olarak plastik pipetleri, poşetleri, çatal bıçak takımlarını, karıştırma çubuklarını ve teneke ve şişeleri tutan altılı halkaları da etkileyecek.

Federal hükümet, plastikleri geçen yıl Kanada Çevre Koruma Yasası uyarınca toksik olarak listeledi ve bu da düzenlemelerin bazılarını yasaklama yolunu açtı. Bununla birlikte, plastik üreticilerinden oluşan bir konsorsiyum, bu yıl içinde görülmesi beklenen bir davada toksik atama nedeniyle hükümete dava açıyor.

Başbakan Justin Trudeau ilk olarak Haziran 2019’da hükümetinin geri dönüşümü zor plastik ürünlerin üretimini ve kullanımını on yılın sonuna kadar sıfır plastik atık hedeflediği için aşamalı olarak kaldıracağına söz verdi.

Başlangıçta yasağın 2021’de olacağını söyledi, ancak yasağı harekete geçirmek için gerekli olan plastiklerin bilimsel değerlendirmesi COVID-19 salgını nedeniyle ertelendi.

Plastik atık, üretilen plastiğin tahmini %10 veya daha azının geri dönüştürülmesiyle dünya çapında büyüyen bir sorun haline geldi.

Devamını oku: Yeniden Kullanılabilir Ambalajlar Çevre İçin Gerçekten Daha İyi mi?

Çevre ve İklim Değişikliği Kanada tarafından 2019 yılında yayınlanan bir araştırma çalışması, neredeyse yarısı plastik ambalaj olmak üzere 3,3 milyon ton plastiğin atıldığını tespit etti. Bunun onda birinden azı geri dönüştürüldü. Plastiğin çoğu, çürümesinin yüzlerce yıl alacağı çöplüklerde sona erdi.

Tahmini 29.000 ton plastik kirliliği, çöp parkları, ormanlar, su yolları ve sigara izmaritleri, yiyecek ambalajları ve tek kullanımlık kahve fincanları ile kıyı şeritleri olarak sona erdi.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın [email protected] adresinde.Kaynak : https://time.com/6189281/canada-bans-single-use-plastics/

Yorum yapın