Karamollaoğlu’nun ‘üçüncü ittifak’ açıklaması ne anlama geliyor, Millet İttifakı’nda dengeleri değiştirir mi?


  • Ayşe Sayın
  • BBC Türkçe, Ankara

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Seçimlerin Haziran 2023’te yapılması halinde uygulanacak olan yeni seçim yasası değişikliğiyle, ittifaka katılan siyasi partilerin çıkaracağı milletvekili sayısının, seçim çevrelerinden aldıkları oy oranına göre hesaplanacak olması, muhalefet partilerinde yeni formül arayışlarını gündeme getirdi. Muhalefet, yeni seçim yasasının, oy oranı düşük partilerin milletvekili çıkarmasını zorlaştıran maddesini Anayasa Mahkemesi’ne taşımadı, ancak sahada bu güçlüğü aşacak yolları tartışmaya başladı. Yeni düzenlemeye karşı ilk öneriyi getiren lider ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu oldu ve “üçüncü ittifak” önerisini ilk kez kamuoyuna açıkladı.

Karamollaoğlu, Karar TV’de katıldığı programda, 2018 seçimlerinde uygulanan sistemde, ittifaka katılan partilerin çıkaracağı milletvekili sayısının, ittifak oylarının, her bir partinin oyuna bölünmesi ile hesaplandığını, ancak şimdi her partinin kendi oy oranına göre çıkaracağını anımsatıp, yeni yol aramak gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu, “Bunu kamuoyuna ilk defa söylüyorum” diyerek, şu öneriyi getirdi:

“Şu anda şartlar değişti. Seçim kanunu ile birlikte görüşlerimiz de değişti. 6’lı masa aslında muhalefetin diyalog ortamını oluşturuyor. İlle de her noktada birlikte hareket etme mecburiyeti yok. Zaten bu durum da çıkan kanunla ortadan kalkmış oldu. 6’lı masanın olması, meselelerin birlikte yürütülmesine fırsat veriyor. Bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Ama üçüncü ittifak, yeni seçim kanunundan dolayı olabilir. Tek tek de girilirse, 3 partinin aldıkları oyu birlikte oldukları takdirde üst üste koysanız daha büyük çoğunluk elde edersiniz. Milletvekili çıkarma ihtimali artar. Veya böyle bir ortam oluştuğu takdirde bu bir yeni katılıma vesile olabilir.”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatını hazırlayan 6 siyasi partinin işbirliğinin ilerleyen süreçte “seçim ittifakına” dönüşme ihtimalinin yüksek görüldüğü bir noktada Karamollaoğlu’nun bu önerisi “Millet İttifakı”ndaki dengeleri nasıl etkileyeceği tartışmasını de beraberinde getirdi.Kaynak : https://www.bbc.co.uk/turkce/haberler-turkiye-61109429?at_medium=RSS&at_campaign=KARANGA

Yorum yapın