Kilisede öldürüldükten 2 gün sonra tur rehberi rahiplerinin cesetleri bulundu; Meksikalı yetkililer rekor 250.000 $ ödül teklif etti


iki gün sonra Bir kilisede iki rahip ve bir tur rehberi vurularak öldürüldü Yetkililerin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Meksika’da cesetleri götürüldü, cesetleri bulundu ve kurtarıldı.

Rahipler Javier Campos, 79 ve Joaquin Mora, 81, vurularak öldürüldü İsa Cemiyeti olarak da bilinen düzene göre Pazartesi günü Cerocahui kasabasında “sığınmak isteyen bir adamı savunmaya çalışırken”.

Tur rehberi Pedro Palma olarak tanımlanan takip edilen kişi de öldürüldü ve cesedi iki rahibinkilerle birlikte götürüldü.

Chihuahua eyalet valisi Maru Campos daha sonra üç erkek cesedinin bulunduğunu doğruladı.

Maru Campos, sosyal medyada yayınlanan bir videoda, “Cizvit rahipler Javier Campos ve Joaquin Mora ile tur rehberi Pedro Palma’nın cesetlerini bulmayı ve kurtarmayı başardık” dedi.

Kurbanların kimliği adli tıp uzmanları tarafından doğrulanırken, eyalet savcılığı açıkladı katil olduğu iddia edilen kişinin yakalanmasını sağlayacak bilgi için 250.000 dolar ödül. Ofis, bunun devlet tarihinde verilen en yüksek ödül olduğunu söyledi.

Yetkililer şüpheli olarak tanımlandı “El Chueco” lakaplı José Noriel Portillo Gil, 2018’de bir Amerikalı turisti öldürmek suçundan aranıyor.

Savcılık Çarşamba günü yaptığı açıklamada, cinayetlerden önce zanlının bir beyzbol maçında çıkan anlaşmazlıktan sonra iki kişiye daha saldırdığını söyledi.

Daha sonra kaçmayı başaran ve yardım arayan kiliseye koşan Palma’yı kaçırdı.

Meksika Rahipleri Öldürüldü
Meksikalı askerler 22 Haziran 2022 Çarşamba günü Meksika’nın Cerocahui kentindeki kiliseye geldi.

Christian Chavez / AP


kilisenin Katolik Multimedya Merkezi dedi Aralık 2018’de göreve başlayan mevcut yönetimde yedi, 2012’de göreve başlayan eski cumhurbaşkanı yönetiminde en az iki düzine rahip öldürüldü. 2016’da, Sadece bir haftada üç rahip öldürüldü Meksika’da.

Merkez, 2021 yılında bir Fransisken rahibin, kuzey-orta eyalet Zacatecas’ta ayine giderken bir uyuşturucu çetesi çatışmasında çapraz ateş altında kalarak öldüğünü söyledi. o yıl Guanajuato’nun şiddet dolu eyaleti.

2019’da Teksas, Brownsville’in karşısındaki kuzey sınır kenti Matamoros’ta bir rahip bıçaklanarak öldürüldü.

Hükümetin orduyu uyuşturucu kartelleriyle savaşmak için görevlendirdiği 2006’dan bu yana Meksika’da dökülen kan dalgasında 340.000’den fazla insan öldü.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador Çarşamba günü yaptığı açıklamada, katil zanlısı için insan avının sürdüğünü söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, şüphelinin kilisede bulunan başka bir rahip tarafından teşhis edildiğini söyledi.

Lopez Obrador, “Dağların bu bölgesine bir süredir sızılmış, nüfuz edilmiş ve suç hakim olmuştur” dedi.

Meksika’daki Cizvitlerin başkanı Peder Luis Gerardo Moro Madrid’e göre, üç ceset silahlı adamlar tarafından bir kamyonetin arkasına yerleştirildi, plastikle kaplandı ve götürüldü.

Emir, “Adalet istiyoruz” dedi.

Uzmanlar, Chihuahua’nın ABD’ye bağlı ve rakip kaçakçılık çeteleri arasında şiddetle tartışılan yasadışı uyuşturucular için önemli bir geçiş yolu olduğunu söylüyor.

Yine bir Cizvit olan Peder Jorge Atilano Gonzalez, yerel bir televizyon kanalına Pazartesi günü öldürülen rahiplerin bölgeden olan saldırganı tanıdıkları için müdahale etmeye çalıştıklarını söyledi.

Vurulduktan sonra “itiraf etmek istedi” dedi ve mevcut üçüncü rahibin ifadesini alıntıladı.

“İnandığımız şey, aldığı tepki nedeniyle alkolizm veya bağımlılık durumunda olduğu” dedi.

Uzak bölgeye ayrılmış on yıllar boyunca 2 rahip öldürüldü

Meksika’nın uzak Tarahumara dağlarında birçok yol asfaltlanmadan çok önce, Cizvit rahip Javier Campos bölgeyi bir motosikletle çaprazladı. Yoksul topluluklarına hizmet ettiği elli yıl boyunca, tanıdık bir horoz taklidi ve şarkı söyleme sevgisi ona “Gallo” lakabını kazandırdı.

Meslektaşı Joaquín Mora, uyuşturucu kartellerinin dağları haşhaş ve marihuana ile doldurarak bölge üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdığı o yılların son 20 yılında sık sık onun yanındaydı. Rahip arkadaşları, birlikte uyuşturucu kaçakçılarının aşırı etkisini dengelemek için ahlaki bir otorite getirdiler.

İki rahip Pazartesi günü Cerocahui’nin kasaba meydanındaki küçük kilisede yerel bir suç patronundan korumaya çalıştıkları bir tur rehberiyle birlikte vurularak öldürüldü.

Bir başka Cizvit rahip olan Jorge Atilano, Salı gecesi Mexico City’de bir Ayin sırasında “Onlara saygı duyuldu. Sözleri dikkate alındı” dedi.

Meksikalı yetkililer, Mexico City'de kaçırılan diğer kişilerle birlikte rahiplerin cesetlerini arıyor
Meksikalı yetkililerin, kuzey Meksika’nın şiddetli bir bölgesinde, San Ignacio de’de kaçırılan diğerleriyle birlikte cesetlerini aradıklarını söylemelerinin ardından, öldürülen iki rahip Javier Campos ve Joaquin Mora’nın fotoğraflarının yanında Cizvit rahipler bir ayin düzenliyor. Mexico City’deki Loyola kilisesi, Meksika 21 Haziran 2022.

EDGARD GARRIDO / REUTERS


Ancak rahipler, sürekli genişleyen suç dünyasında gezinmeyi giderek zorlaştıran değişikliklere dikkat çekmişti.

Güney Meksika’daki bir misyonda üst düzey bir Cizvit ve öğrencilik günlerinden beri Campos’un arkadaşı olan Pedro Humberto Arriaga, Mayıs ayında en son konuştuklarında, Campos’un ona “durumun ciddiyetini, uyuşturucu çetelerinin nasıl olduğunu anlattığını” söyledi. bölgede ilerlemişlerdi, toplulukları nasıl kontrol altına alıyorlardı.” Bölgede hareket eden daha fazla silahlı suçluyla birlikte işler kontrolden çıktı, dedi.

Arriaga, her iki rahibin de karşı karşıya olduğu tehditlerin farkında değildi, ancak herkes risklerin bilincindeydi – orada ve ülke genelinde.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/bodies-priests-javier-campos-joaquin-mora-tour-guide-pedro-palma-found-mexico-250000-reward/

Yorum yapın