Kraliçe Elizabeth, Paddington Bear ile video aracılığıyla jübile konserine katıldı


LONDRA – Prens Charles ve oğlu Prens William geçmişi onurlandırdı ve Cumartesi günü geleceğe baktılar. kraliçe ikinci Elizabeth Buckingham Sarayı’nın dışında, hükümdarın tahttaki 70. yılını kutlayan yıldızlarla dolu bir konserde.

Diana Ross, rock grubu Queen, Duran Duran, Alicia Keys ve diğerleri, dört günlük bir hafta sonunun üçüncü gününü tamamlayan açık hava “Sarayda Parti” için Mall’da toplanan yaklaşık 22.000 kişinin önünde performans sergilediler. kraliçenin Platinum Jübilesini kutlamaya adanmıştır.

96 yaşındaki hükümdar konsere katılmadı, ancak başka bir İngiliz ulusal hazinesinin animasyonlu bir versiyonuyla kaydedilen sürpriz bir videoda göründüğünde kalabalığı sevindirdi: Paddington Bear.

Kraliçe, konserin açılışında gösterilen ve hükümdarın oğlu ve torununun konuşmalarıyla sonuçlanan bir komedi skecinde Paddington’ın marmelatlı sandviç sevgisini paylaştığını açıkladı.

Charles kısa konuşmasını kraliçeye “Majesteleri, mumya” diye hitap ederek açtı ve ardından kraliçenin “ömrü boyunca özverili hizmetine” saygılarını sundu.

Kraliçenin en büyük oğlu ve varisi, Elizabeth’in tanıştığı sürekli büyüyen dünya liderleri listesini ve Soğuk Savaş’ın ilk günlerinden bilgi çağına kadar uzanan bir saltanat sırasında gözden geçirdiği sonsuz sayıda devlet belgesi yığınını hatırladı. Ama aynı zamanda, hızla değişen bu dünyayı müzakere ederken Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu’nu birleştiren bir istikrar sembolü olarak annesinin rolünü de vurguladı.

Kraliçe II. Elizabeth Platin Jübile 2022 - Sarayda Platin Parti
L(LR) Mike Tindall, Catherine, Cambridge Düşesi, Zara Tindall, Cambridge Prensesi Charlotte ve Cambridge Prensi George, 04 Haziran 2022’de Londra, İngiltere’de Buckingham Sarayı önündeki Saray’daki Platin Parti sırasında.

/ Getty Resimleri


Kraliçe’nin hayatından sahneler saray duvarlarına yansıtılırken Charles, “Bizimle tanıştınız ve bizimle konuştunuz. Bizimle gülüp ağlıyorsunuz ve en önemlisi bu 70 yıldır bizim için oradasınız” dedi. “Hayatın boyunca hizmet etmeye söz verdin – vermeye devam ediyorsun. Bu yüzden buradayız. Bu gece bunu kutluyoruz.”

William, iklim değişikliğiyle mücadele ihtiyacını vurgularken, kraliçenin uzun süredir çevreye olan bağlılığının altını çizen açıklamalarla babasından önce geldi.

Kraliçe’nin tüm ulusları “çocuklarımız ve çocuklarımızın çocukları” için Dünya’yı korumak için birlikte çalışmaya çağırdığı 1989 Noel mesajını hatırlatan William şunları söyledi: “Büyükannemin sözlerinin 70 yıl sonra da aynı şekilde doğru olmasını umuyorum. bu gece olduğu gibi, milletler olarak ortak amaç için bir araya geliyoruz, çünkü o zaman her zaman umut için yer vardır.”

Kraliçe, sarayın “epizodik hareketlilik sorunları” olarak tanımladığı şey nedeniyle Perşembe gününden bu yana şenliklerin hiçbirine katılmadı. Ancak konserdeki yokluğu, kalabalıklar arasındaki parti atmosferini bozmadı.

İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall’dan Sam Ahcquoim, “Bu büyülü bir deneyim… (Bu) hayatımız boyunca bir daha asla olmayacak ve bunun bir parçası olmak kesinlikle inanılmaz” dedi. “Gerçekten çok heyecanlıydım ve şimdi içeri girip dans etmeye başlamak için sabırsızlanıyorum.”

Egemen ayrıca Cumartesi günü Epsom Derbisine katılmamayı da seçti. Bunun yerine, her yıl düzenlenen prestijli at yarışında, kalabalığın tezahüratları sırasında ailesiyle birlikte kraliyet kutusunda görünen kızı Prenses Anne tarafından temsil edildi.

Kraliçe, yaygın olarak hırslı bir at aşığı olarak bilinir ve Epsom Derbisini yalnızca birkaç kez kaçırmıştır. Cumartesi günü, eski yarış atlarından beşi geçit töreni yaptı ve kraliçe için yarışan 40 jokey, milli marş çalınmadan önce bir şeref kıtası oluşturdu.

Parkurun bir bölümünde diğer jokeylerle birlikte çalışan Frankie Dettori BBC’ye verdiği demeçte, “60 yılı aşkın bir süredir at yetiştiriyor. Tüm kan bağlarını biliyor, birçok yarış kazandı ve çok bilgili” dedi.

“Eminim bugün bir televizyon bulacak ve onu canlı izleyecektir, çünkü Derbiyi çok seviyor” diye ekledi.

Bu, birkaç gün içinde ikinci kez kraliçenin hareketlilik sorunları kalabalığın onu görme şansını elinden almasıydı.

Cuma günü, kraliçe, onuruna özel bir Şükran Günü hizmetini atladı Londra’daki St. Paul Katedrali’nde. Saray yetkilileri, önceki gün olaylarda “biraz rahatsızlık” yaşadığını söyledi.

Prens Harry ve eşi Meghan, burada bulunmayan devlet başkanını onurlandırmak için toplanan kraliyet ailesinin yaklaşık 50 üyesi arasındaydı. Bu, kraliyet görevlerinden çekilip iki yıl önce Kaliforniya’ya taşınmalarından bu yana çiftin Birleşik Krallık’ta ilk kez kamuoyu önüne çıkmasıydı.

Çözülen ilişkilerin bir başka işareti olarak, Twitter’daki kraliyet hesapları, Harry ve Meghan’ın kızı Lilibet’e mutlu bir ilk doğum günü diledi. Lilibet Cumartesi günü bir yaşına girdi. O ve ağabeyi Archie, bu gezi sırasında henüz ortaya çıkmadı.

Kraliyet Ailesi hesabı, “Lilibet’in 1. Doğum gününü kutlarım!” tweet attı.

Bu arada, kraliyet ailesinin diğer üyeleri, Birleşik Krallık’taki kutlamaların bir parçası olarak Galler ve Kuzey İrlanda’ya gitti.

William ve eşi Kate, 8 yaşındaki Prens George ve 7 yaşındaki Prenses Charlotte olmak üzere üç çocuklarından ikisini, kraliçenin onuruna kale arazisinde ayrı bir konserden önce Galler’deki Cardiff Kalesi’ne getirdi.

Kraliçenin en küçük oğlu Prens Edward ve eşi Wessex Kontesi Sophie, 1950’ler temalı şenlikler için Kuzey İrlanda’yı ziyaret etti.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/two-future-kings-set-to-honor-queen-elizabeth-at-jubilee-concert/

Yorum yapın