Kremlin basın sekreteri, Cenevre Sözleşmelerinin Ukrayna’da yakalanmasından korkan iki Amerikalı için geçerli olmayacağını söyledi


Kremlin basın sekreteri Dmitry Peskov Pazartesi günü yaptığı açıklamada, diğer şeylerin yanı sıra savaş sırasında yakalanan insanlara yönelik uluslararası standartlar hakkında bir dizi anlaşma olan Cenevre Sözleşmelerinin iki Amerikalı için geçerli olmayacağını söyledi. yakalandığına inanılan Son haftalarda Ukrayna’da Rus veya Rus yanlısı güçler tarafından Peskov’un yorumları Rus medyasından günler sonra geldi yayınlanan video iki adamı, 39 yaşındaki Alexander Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh’ı gösteriyor gibi görünüyor.

Peskov NBC News’den Keir Simmons’a şunları söyledi: iki adamı Ukrayna ordusuna katılmamış “şanlı askerler” olarak gördüğünü söyledi – bu da Rusya’nın onların Cenevre Sözleşmeleri kapsamında korunduğuna inanmadığı anlamına geldiğini söyledi. Peskov, Rusya’nın bu iki adamın Ukrayna ordusu üyesi olmadığından emin olup olmadığı konusunda baskı yapıldığında, konunun “zamanı gelince soruşturulacağını” söyledi.

Ayrıca iki adamın, sözde paralı asker statülerinin bir sonucu olarak, Rus ordusuna ateş etmek ve topçu ateşi açmak da dahil olmak üzere “yasadışı faaliyetlerde” yer aldıklarını iddia etti.

İşledikleri suçlardan sorumlu tutulmalılar” dedi.

İlgilendirmek büyümeye başladı Deniz Piyadelerinde görev yapan Huynh ve Irak Savaşı gazisi Drueke’nin geçen hafta nerede olduğu hakkında. Diğer askerler İngiliz gazetesi The Telegraph’a, ikilinin ortadan kaybolduklarında Ukrayna ordusunda bir yabancı savaşçı birliğinde gönüllü olarak çalıştıklarını söyledi.

us-gazileri-pows-ukrayna-drueke-huynh.jpg
ABD askeri gazileri Andy Tai Ngoc Huynh ve Alexander Drueke, savaş alanında Ukrayna ordusuna hizmet etmek için Alabama’daki evlerini terk etti. Haziran 2022’de Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar sırasında Rus güçleri tarafından ele geçirildikleri bildirildi.

Haziran ayının başlarında, yakalanan bir Faslı ve iki İngiliz savaşçı ölüme mahkum edildi Ukrayna kuvvetlerinin yanında savaşmak için mangayı ateşleyerek. Üç adam, Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki iki büyük bölgeden biri olan Donetsk’teki Rus destekli ayrılıkçı bir mahkemede yargılandı ve mahkum edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, Ukrayna’da üçüncü bir Amerikalının kaybolduğuna dair raporları da incelediğini söyledi. Bir aile dostu, kişinin ABD ordusunda 20 yıllık bir emektar olan Emekli Deniz Yüzbaşısı Grady Kurpasi olduğunu tespit etti.

Peskov, Simmons ile yaptığı röportajda, ABD’li WNBA yıldızı Brittney Griner hakkında da konuştu. Rusya’da tutuklandı Şubat ayında esrardan elde edilen yağ içeren vape kartuşları taşıdığı iddiasıyla. Griner’ın duruşma öncesi tutukluluk süresi o zamandan beri birden çok kez uzatıldı.

Simmons, ABD hükümetinin şimdi bir rehine durumu olarak Griner’ın tutuklanmasına yaklaştığını söylediğinde, Peskov bu nitelendirmeye “kesinlikle katılmayacağını” söyledi.

“Ona rehine diyemeyiz,” dedi. “Neden onu rehin almalıyız? Rus yasalarını ihlal etti ve şimdi yargılanıyor. Mesele rehine olmakla ilgili değil.”

Chris Livesay raporlamaya katkıda bulundu.Kaynak : https://www.cbsnews.com/news/ukraine-missing-americans-alexander-drueke-andy-huynh-russia-dmitry-peskov-geneva-conventions/

Yorum yapın