Kremlin, Ukrayna’da yakalanan Amerikan gazilerinin idam edilmesini dışlamayacakKremlin, Ukrayna'da yakalanan Amerikan gazilerinin idam edilmesini dışlamayacak

Ukrayna ordusuyla gönüllü olarak çalışırken yakalanan iki Amerikan askeri gazisi ölüm cezalarıyla karşı karşıya kalabilir Kremlin’e göre, Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, NBC News’e anlattı Pazartesi günü, Rus hükümeti “şanlı askerlere” ne olacağını garanti edemedi.

“Cezalandırılmalılar” dedi ve ekledi, “Soruşturmaya bağlı.”

Rus güçlerine karşı savaşmak için Ukrayna’ya giden ABD gazileri Alexander Drueke ve Andy Huynh’ın geçen hafta aileleri tarafından kayıp olduğu bildirildi.

Rus devlet televizyonunda yakın zamanda yayınlanan videolar, çiftin hayatta ve esaret altında olduğunu gösteriyor.

Rus yayın kuruluşu RT’ye göre, ikisi Kharkiv yakınlarındaki Ukrayna birliklerinden ayrıldı ve kendilerini bir Rus devriyesi tarafından bulunup teslim oldukları bir köyde buldular. RT, ABD Ordusu’nda görev yapan Bay Drueke ve Deniz Piyadeleri’nde görev yapan Bay Huynh’in şu anda doğu Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rus destekli ayrılıkçıların gözetiminde olduğunu söyledi.

Drueke’nin videolardan birinde, “Anne, sadece hayatta olduğumu bilmeni istiyorum ve mümkün olan en kısa sürede eve dönmeyi umuyorum” diyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, iki adamın olayını araştırıyor, ancak henüz yakalandıklarını kamuoyuna açıklamadı.

Alexander Drueke’nin annesi Lois Drueke, oğlunun videosunu görmenin ona biraz umut verdiğini söyledi.

“Sadece hareket ettiğini görmek, sesini duymak bize büyük umut veriyor. Çok fazla umutlanmak istemiyorum ama o gibi görünüyor” dedi.

İki adamla kavga ettiğini söyleyen bir Amerikalı, neye bulaştıklarını bildiklerini söyledi.

İsmini vermeden konuşan asker, “Oraya giderek ve Ukrayna hükümetine hizmet ederek bize çok az koruma sağlanacağını veya hiç korunmayacağını ve Birleşik Devletler Hükümetinin bize yardım etmekte güçsüz kalacağını biliyorduk” dedi.

İki İngiliz vatandaşı ve bir Faslı, Rusya’ya karşı savaşlarında Ukraynalılarla birlikte savaşırken bulundu. ölüm cezası verildi Bu ayın başlarında, bir gözlemcinin dediği gibi “iğrenç Sovyet dönemi gösteri duruşması”.Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/ukraine-war-american-veterans-captured-b2105501.html

Yorum yapın