Kürtaj ihtiyacı olan Amerikalı kadın, prosedürün yasadışı olduğu Malta’da mahsur kaldıKürtaj ihtiyacı olan Amerikalı kadın, prosedürün yasadışı olduğu Malta'da mahsur kaldı

Bir “bebekayı” için Malta’ya seyahat eden ABD’li bir çift, ülkenin katı kürtaj karşıtı düzenlemeleri nedeniyle kendilerini bir kabus senaryosunda kapana kısılmış buldu.

Andrea Prudente ve Jay Weeldreyer, çocuklarının yaklaşan doğumu konusunda heyecanlandılar ve bebeği ada ülkesinde doğurmak için Seattle’daki evlerinden Malta’ya seyahat etmeyi seçtiler. Ancak, Bayan Prudente, 16 haftalık hamileliğiyle ilgili sorunlar yaşamaya başladı ve sonunda bunun uygun bir doğum olmayacağını öğrendi.

Göre Yardımcı HaberMaltalı yetkililer, ülkenin katı kürtaj karşıtı yasaları nedeniyle hamileliğini sonlandırmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bay Weeldreyer, VICE’a “İletilmesi zor olan, burada kontrol edildiğinden beri yaşanan işkencedir” dedi.

Prosedürün nispeten basit olmasına rağmen, bunun yerine günlük invaziv tıbbi testlere tabi tutulduğunu söyledi.

“Günde birkaç kez dürtülüyor, kan, her gün kalp atışını kontrol edecekler, doğum yapmasını kolaylaştırmıyorlar” dedi. “Bebeğin kalp atışı durabilir veya durmayabilir. Bu, sahip olamayacağımız bebeği ve ona hayatı tehdit eden bir risk oluşturan bir çocuğu günlük olarak hatırlatıyor.”

Bayan Prudente, doğum yaptığı takdirde kanama ve enfeksiyon kapma gibi “aşırı bir risk” ile karşı karşıyadır ve bu da onu potansiyel olarak öldürebilir.

Maltalı doktorlar, hamileliği sürdürmek zorunda kalırsa kadının hayatından endişe ediyor, ancak anne “yakında ölmek üzere” olmadıkça yasal olarak bebeği sonlandıramıyorlar.

Çift, hamileliğin sonlandırılması için ülkeyi terk etmeye çalışıyor. Bay Weeldreyer, prosedürün yasal olduğu İngiltere’de yapılması için bir sigorta şirketinin tıbbi tahliyeyi onaylaması için altı gündür beklediklerini söyledi.

Prudente, “Buradan canlı çıkmak istiyorum” dedi. Gardiyan. “En çılgın rüyalarımda bile böyle bir kabus düşünemezdim.”

Seçim yanlısı bir kuruluş olan Doctors for Choice, Malta yasaları nedeniyle gördüğü muamelenin kadınların refahını hiçe saydığını söyledi.

Grup yaptığı açıklamada, “Kadınların da kalpleri çarpıyor” dedi.

Malta, kürtajı tamamen yasaklayan tek AB ülkesidir.

Bayan Prudente’nin avukatı, kadının hayatının yakın tehlikede olabileceğini söyledi.

“Andrea’nın dosyasını alması bir gün sürdü ve acil bir durumla uğraşıyoruz” dediler. “Her dakika Andrea’nın hayatını tehlikeye atabilir.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/andrea-prudente-abortion-malta-illegal-b2107258.html

Yorum yapın