Kürtaj karşıtı grup, konuşmayı suç haline getirmek ve kürtaj bakımını organize suç olarak hedeflemek için model yasa tasarısı önerdiKürtaj karşıtı grup, konuşmayı suç haline getirmek ve kürtaj bakımını organize suç olarak hedeflemek için model yasa tasarısı önerdi

Ulusal Yaşam Hakkı Komitesi’nden (ülkenin en büyük kürtaj karşıtı grubu) kapsamlı bir öneri, ABD Yüksek Mahkemesi ülke çapında kürtaj korumalarını alt üst edebilecek bir davada karar vermeye hazırlanırken, eyaletlerin kabul etmesi için model mevzuat olarak hizmet etmeyi amaçlıyor.

bu önerilen mevzuat sadece kürtaj sağlayıcılarını değil, aynı zamanda hastaların telefon veya internet üzerinden bakıma bağlanmasına yardımcı olan kişileri, kürtaj yardımı sunan web sitelerini veya hastaların seyahat masraflarını ve otel konaklamalarını ödemeye yardımcı olan kürtaj fonu gruplarını da suçlayacaktır.

Ulusal Yaşam Hakkı, organize suçları hedef alan aynı tüzük kapsamında bir kürtaja “yardım ve yataklık eden” kişi veya grupların suçlanmasını önerir.

Grup, 1973 iktidarından sonraki on yıllarda kürtaj haklarına siyasi ve kültürel muhalefeti güçlendiren sözde “yaşam yanlısı” bir hareketle uyum içinde olan güçlü bir kürtaj karşıtı lobiciler, muhafazakar Hıristiyan örgütler ve yasal gruplar bloğu arasında yer alıyor. Karaca v Wade.

Bu hareket eyalet yasama organlarında çok büyük bir etki kazandı. Kürtaj karşıtı gruplar ve onların yasama temsilcileri, kürtaj hakları ve medeni haklardan yasal itirazları çekmek amacıyla, şu anda Yüksek Mahkeme’nin merkezinde yer alan 15 haftalık hamilelikte kürtajı yasaklayan Missisippi yasası gibi başka model yasaların taslağının hazırlanmasına yardımcı oldular. bu argümanları ülkenin en yüksek mahkemesinin önüne çıkaracak gruplar.

Ulusal Yaşam Hakkı’ndaki en son model mevzuat, “telefon, internet veya başka herhangi bir ortam üzerinden talimat veren” veya “bir web sitesini barındıran veya sürdüren” herkes dahil olmak üzere “yasadışı bir kürtaja katılan tüm tarafların yaptırıma tabi olmasını” sağlayacaktır. veya yasa dışı kürtaj elde etme çabalarını teşvik eden veya kolaylaştıran internet hizmeti sağlamak” veya “yasadışı ‘kürtaj doula’ hizmetleri sunmak veya sağlamak” ve “yasadışı bir kürtaj sağlayıcısına yönlendirme sağlamak”.

Ayrıca, yerel savcılar kürtaj karşıtı yasaları uygulamayı reddettiğinde, eyalet başsavcılarının kürtaj davalarını üstlenmesine izin verecek.

Grubun avukatları tekliflerinde “Ülkemizin organize suçla mücadele çabalarında fark ettiğimiz gibi, organize bir suç girişiminin bireysel üyelerini yargılamanın etkinliği sınırlı” diye yazdı.

Avukatlar, “Suç faaliyetini etkili bir şekilde önlemek için tüm suç girişimiyle ilgilenilmesi gerekiyor, bu nedenle RICO tarzı yasalar” – federal Hırsızların Etkilediği ve Yolsuzluk Örgütleri Yasası’na atıfta bulunarak – “tüm suç girişimine karşı etkili çözümler sağlamak için kabul edildi” dedi.

“Ne yazık ki, kürtaj endüstrisinin çoğunun yeniden ortaya çıkması ve radikal Demokrat savcılar ve diğer yerel Demokrat yetkililer tarafından korunan yasadışı kürtaj yapması muhtemel” diye yazdılar. “Bu yasadışı kürtaj endüstrisi iyi finanse edilecek ve iyi organize edilecek, yasadışı kürtajların oluşmasını önlemek için durdurulması gereken yasadışı bir kürtaj işletmesi olarak faaliyet gösterecek.”

Grubun model yasası, Demokrat Kongre üyelerinin, kürtaj bakımını suç haline getirmek isteyen eyaletlerde ceza mahkemelerinde kullanılabilecek, teknoloji şirketleri tarafından toplanan mahrem verileri (daha geniş anlamda konum verileri de dahil olmak üzere) engellemek için faturalar önermesiyle geliyor.

California Kongre Üyesi Sara Jacobs’tan bir yasa tasarısı, şirketlerin toplayabileceği, saklayabileceği ve ifşa edebileceği cinsel sağlık verilerini katı bir şekilde sınırlandırırken, Senatör Elizabeth Warren’ın bir önerisi, veri komisyoncularının konum ve sağlık verilerini satmasını veya aktarmasını yasaklayacak.

Hukuki analistler ve kürtaj hakları savunucuları, Google arama sonuçları ve dönem izleme uygulamaları gibi konum verilerinin ve kişisel sağlık verilerinin kullanılabilirliğinin kürtaj karşıtı aktivistler ve kolluk kuvvetleri tarafından istismar edilebileceği konusunda uyardılar.

Birkaç bölge savcısı anlattı Bağımsız kürtajla mücadele davalarında hassas veriler için mahkeme celbi çıkarmak şöyle dursun, bakımı suç sayan eyalet yasalarının Roe olmadan yürürlüğe girmesi halinde, kürtaj hizmeti arayan veya kürtaj sağlayan kişileri kovuşturmayacaklarını söyledi.

Travis County Bölge Savcısı Jose Garza, “Zamanımızı ve enerjimizi bunu nasıl yapabileceğimizi düşünerek harcamak mantıklı değil” dedi. Bağımsız.

“Ama bence bu korkular ve endişeler inanılmaz derecede meşru” dedi. “Yetkilerini bu şekilde kullanmanın kolluk kuvvetleri üzerindeki etkilerinin temel demokratik ilkeleri derinden sarsacağını düşünüyorum.”Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/right-to-life-law-roe-v-wade-b2105542.html

Yorum yapın